جوانان و نوجوانان

تأخير در توبه، راهي كه بايد پيمود

اي جوان! اينك تو در عنفوان جواني و بهترين لحظات عمر خود را سپري مي‌كني. بسياري فريب جواني خود را مي‌خورند و مي‌گويند اينك بايد از جواني لذت حاصل كرد و زمان پيري جبران مي‌كنيم، اين طرز تفكر به چند دليل اشتباه است.

تأخير در توبه، راهي كه بايد پيمود

اي جوان! اينك تو در عنفوان جواني و بهترين لحظات عمر خود را سپري مي‌كني. بسياري فريب جواني خود را مي‌خورند و مي‌گويند اينك بايد از جواني لذت حاصل كرد و زمان پيري جبران مي‌كنيم، اين طرز تفكر به چند دليل اشتباه است.

اولا: طولاني بودن اميدها و آرزوها از آفات بزرگي است كه چون سنگ بزرگ در مسير توبه قرار مي‌گيرد بنابر چه تضميني مي‌گويي اگر به سن پيري رسيديم توبه و عبادت مي كنم؟

ابن جوزي مي‌فرمايد: «بر انساني كه نمي‌داند چه لحظه‌اي در چنگال مرگ به دام مي‌افتد لازم است كه هميشه آماده باشد، فريب جواني و سلامتي را نخورد زيرا بسا اوقات پيران از جوانان ديرتر مي‌ميرند».

دوم اينكه: جوان عزيز اگر خداوند به تو عمر طولاني عطا كند و جواني را پشت سر بگذاري و به سن پيري برسي چه تضميني وجود دارد كه موفق به توبه شوي؟

بسا اوقات گناهان و معاصي چنان دل را كدر مي‌كنند كه انسان موفق به توبه كردن نمي‌شود و گاهي ممكن است توبه تا آنجا به تاخير بيافتد كه مرگ و اجل فرا رسد و انسان هنوز به دام گناه گرفتار باشد.

سوم اينكه: چه تضميني وجود دارد كه در آن حالت پيري توان و نيروي عبادت را داشته باشي در حالي كه نيرو و نشاط جواني را از دست داده اي. چون انسان به سن پيري مي‌رسد صبر بر طاعت ندارد مگر كسي كه خداوند بر او رحم كند. استخوان‌ها ناتوان و پوك مي‌شوند و چشمان ضعيف و گوشها سنگين مي‌شوند تا آنجا كه انسان توان اداي فرايض را ندارد و اين جوانمردي نيست كه فصل و دوران جواني را به هواي نفس و شيطان بگذاري و دوران پيري و ضعف را به طاعت پروردگار.

چهارم اينكه: لذت و تمتع واقعي در انجام دادن گناه حاصل نمي‌شود بلكه در طاعت و اتباع امر پروردگار و اجتناب از منهيات ممكن است. لذت و شيريني از كام كسي كه آن را از طريق حرام حاصل نموده است از بين مي‌رود فقط اثر گناه آن مي‌ماند و در لذتي كه پس آن آتش باشد خير نيست.

ابو سليمان مي‌فرمايد: «جواب پاكي با پاكي داده مي‌شود و جواب تيرگي با تيرگي و كسي كه در شب احسان كند روز جواب احسان و نيكي خود را دريافت مي‌كند و كسي كه روز احسان كند شب به آن احسان خود پاداش داده مي‌شود».

پنجم اينكه: از جواني خود سئوال مي‌شويد كه در چه راهي آن را فنا كرده ايد.

آنحضرت صلي الله عليه و سلم مي‌فرمايد: «بنده روز قيامت قدم بر نداشته كه از او پنج سئوال مي‌شود، از عمرش كه در كجا فنا كرده، از جواني كه چگونه آن را گذرانده است و از مال اش كه از كجا كسب كرده و به كجا آن را مصرف نموده است و به علمي كه داشته چقدر عامل بوده». (ترمذي)

و از هفت گروهي كه روز قيامت زير سايه‌ي عرش الهي قرار مي‌گيرند «جواني است كه در عبادت خدا رشد كرده است».

ششم اينكه: بالفرض اگر در آخر عمر موفق به توبه و انابت شدي با اين تاخير درجه و مقام مقربين و صديقين را از دست دادي، انساني كه همت پايين دارد از خواهشات نفس پيروي مي‌كند و به عفو و بخشش توكل مي‌كند.

 

سفري كه بايد انجام شود

برادر جوان: آيا هادم اللذات (از بين برنده‌ي لذت و شهوت) و مفرق جماعات (مرگ) را ياد كرده اي؟ آيا به شدت و سختي لحظه‌ي جان كندن انديشيده‌اي؟

آيا روزي را كه در جمع مردگان قرار مي‌گيري را به ياد آورده‌اي؟

آيا روز مفارقت از دوستان، اهل و عيال و همسايگان را ياد مي‌كني؟

آيا تنگي قبر و تاريكي آن را مي‌داني؟

آيا وحشت و سختي قبر را ياد كرده‌اي؟

آيا عذاب قبر را ياد كرده‌اي؟

 آيا به فكر كرم‌ها، عقرب و مارهاي آن بوده اي؟

آيا به گرزهاي آتشين آن روز انديشيده‌اي؟

آيا به سئوال نكير و منكر فكر كرده‌اي؟

آيا مي‌تواني به آنها جواب صحيح دهي؟ يا به  تو مي‌گويند، بي‌جواب به قبر آمده‌اي.

برادر جوان: اين سفري است كه بايد انجام شود هر چند كه عمر طولاني باشد و به سال‌ها و روزهاي متوالي بيانجامد، چه كسي تاكنون مرگ را از خود دفع كرده است؟

چه كسي ملك الموت را از خود رانده و ساعت مرگ خود را به تأخير انداخته است؟ پس تكبر براي انساني كه طعمه‌ي كرمها مي‌شود چه معني دارد چرا سر كشي؟

وقتي كه خاك آخرين مكان و منزل توست.

كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ. [آل‌عمران: 185، الأنبياء: 35، العنكبوت: 57]

«هر نفسي (طعم) مرگ را مي‌چشد!».

كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ. [القصص: 88]

«همه چيز جز ذات (پاک) او فاني مي‌شود»

 

منبع: جوان و جوانی

نوشته: محمد جمالزهی

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن