جوانان و نوجوانان

تأخير در توبه، راهي كه بايد پيمود

اي جوان! اينك تو در عنفوان جواني و بهترين لحظات عمر خود را سپري مي‌كني. بسياري فريب جواني خود را مي‌خورند و مي‌گويند اينك بايد از جواني لذت حاصل كرد و زمان پيري جبران مي‌كنيم، اين طرز تفكر به چند دليل اشتباه است.

تأخير در توبه، راهي كه بايد پيمود

اي جوان! اينك تو در عنفوان جواني و بهترين لحظات عمر خود را سپري مي‌كني. بسياري فريب جواني خود را مي‌خورند و مي‌گويند اينك بايد از جواني لذت حاصل كرد و زمان پيري جبران مي‌كنيم، اين طرز تفكر به چند دليل اشتباه است.

اولا: طولاني بودن اميدها و آرزوها از آفات بزرگي است كه چون سنگ بزرگ در مسير توبه قرار مي‌گيرد بنابر چه تضميني مي‌گويي اگر به سن پيري رسيديم توبه و عبادت مي كنم؟

ابن جوزي مي‌فرمايد: «بر انساني كه نمي‌داند چه لحظه‌اي در چنگال مرگ به دام مي‌افتد لازم است كه هميشه آماده باشد، فريب جواني و سلامتي را نخورد زيرا بسا اوقات پيران از جوانان ديرتر مي‌ميرند».

دوم اينكه: جوان عزيز اگر خداوند به تو عمر طولاني عطا كند و جواني را پشت سر بگذاري و به سن پيري برسي چه تضميني وجود دارد كه موفق به توبه شوي؟

بسا اوقات گناهان و معاصي چنان دل را كدر مي‌كنند كه انسان موفق به توبه كردن نمي‌شود و گاهي ممكن است توبه تا آنجا به تاخير بيافتد كه مرگ و اجل فرا رسد و انسان هنوز به دام گناه گرفتار باشد.

سوم اينكه: چه تضميني وجود دارد كه در آن حالت پيري توان و نيروي عبادت را داشته باشي در حالي كه نيرو و نشاط جواني را از دست داده اي. چون انسان به سن پيري مي‌رسد صبر بر طاعت ندارد مگر كسي كه خداوند بر او رحم كند. استخوان‌ها ناتوان و پوك مي‌شوند و چشمان ضعيف و گوشها سنگين مي‌شوند تا آنجا كه انسان توان اداي فرايض را ندارد و اين جوانمردي نيست كه فصل و دوران جواني را به هواي نفس و شيطان بگذاري و دوران پيري و ضعف را به طاعت پروردگار.

چهارم اينكه: لذت و تمتع واقعي در انجام دادن گناه حاصل نمي‌شود بلكه در طاعت و اتباع امر پروردگار و اجتناب از منهيات ممكن است. لذت و شيريني از كام كسي كه آن را از طريق حرام حاصل نموده است از بين مي‌رود فقط اثر گناه آن مي‌ماند و در لذتي كه پس آن آتش باشد خير نيست.

ابو سليمان مي‌فرمايد: «جواب پاكي با پاكي داده مي‌شود و جواب تيرگي با تيرگي و كسي كه در شب احسان كند روز جواب احسان و نيكي خود را دريافت مي‌كند و كسي كه روز احسان كند شب به آن احسان خود پاداش داده مي‌شود».

پنجم اينكه: از جواني خود سئوال مي‌شويد كه در چه راهي آن را فنا كرده ايد.

آنحضرت صلي الله عليه و سلم مي‌فرمايد: «بنده روز قيامت قدم بر نداشته كه از او پنج سئوال مي‌شود، از عمرش كه در كجا فنا كرده، از جواني كه چگونه آن را گذرانده است و از مال اش كه از كجا كسب كرده و به كجا آن را مصرف نموده است و به علمي كه داشته چقدر عامل بوده». (ترمذي)

و از هفت گروهي كه روز قيامت زير سايه‌ي عرش الهي قرار مي‌گيرند «جواني است كه در عبادت خدا رشد كرده است».

ششم اينكه: بالفرض اگر در آخر عمر موفق به توبه و انابت شدي با اين تاخير درجه و مقام مقربين و صديقين را از دست دادي، انساني كه همت پايين دارد از خواهشات نفس پيروي مي‌كند و به عفو و بخشش توكل مي‌كند.

 

سفري كه بايد انجام شود

برادر جوان: آيا هادم اللذات (از بين برنده‌ي لذت و شهوت) و مفرق جماعات (مرگ) را ياد كرده اي؟ آيا به شدت و سختي لحظه‌ي جان كندن انديشيده‌اي؟

آيا روزي را كه در جمع مردگان قرار مي‌گيري را به ياد آورده‌اي؟

آيا روز مفارقت از دوستان، اهل و عيال و همسايگان را ياد مي‌كني؟

آيا تنگي قبر و تاريكي آن را مي‌داني؟

آيا وحشت و سختي قبر را ياد كرده‌اي؟

آيا عذاب قبر را ياد كرده‌اي؟

 آيا به فكر كرم‌ها، عقرب و مارهاي آن بوده اي؟

آيا به گرزهاي آتشين آن روز انديشيده‌اي؟

آيا به سئوال نكير و منكر فكر كرده‌اي؟

آيا مي‌تواني به آنها جواب صحيح دهي؟ يا به  تو مي‌گويند، بي‌جواب به قبر آمده‌اي.

برادر جوان: اين سفري است كه بايد انجام شود هر چند كه عمر طولاني باشد و به سال‌ها و روزهاي متوالي بيانجامد، چه كسي تاكنون مرگ را از خود دفع كرده است؟

چه كسي ملك الموت را از خود رانده و ساعت مرگ خود را به تأخير انداخته است؟ پس تكبر براي انساني كه طعمه‌ي كرمها مي‌شود چه معني دارد چرا سر كشي؟

وقتي كه خاك آخرين مكان و منزل توست.

كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ. [آل‌عمران: 185، الأنبياء: 35، العنكبوت: 57]

«هر نفسي (طعم) مرگ را مي‌چشد!».

كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ. [القصص: 88]

«همه چيز جز ذات (پاک) او فاني مي‌شود»

 

منبع: جوان و جوانی

نوشته: محمد جمالزهی

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی