جوانان و نوجوانان

معالجه وسوسه‌ها و ترديدها- محبت خدا

جمعي از جوانان از شيخ عبدالعزيز سئوال كردند، كه در حال تنگدستي و فقر زندگي مي‌كنيم تا آنجا كه در وجود خدا و قرآن و پيامبر در دل ما شبهه و شك ايجاد شده و در دل خود قساوت و پرده‌اي كه مانع حق شده است را مي‌بينيم ... ما را راهنمايي كنيد؟

معالجه وسوسه‌ها و ترديدها- محبت خدا

جمعي از جوانان از شيخ عبدالعزيز سئوال كردند، كه در حال تنگدستي و فقر زندگي مي‌كنيم تا آنجا كه در وجود خدا و قرآن و پيامبر در دل ما شبهه و شك ايجاد شده و در دل خود قساوت و پرده‌اي كه مانع حق شده است را مي‌بينيم … ما را راهنمايي كنيد؟

در جواب فرمود: … در زمان رسول اكرم در بين دوستان پيامبر نيز چنين شك‌هايي به وجود مي‌آمد كه برخي در مورد پروردگار بود، آنحضرت به آنها سفارش مي‌فرمود به اين هنگام بگويند: «آمَنْتُ بِاللَّهِ وَرسُولِهِ» به خدا پناه ببرند و از اين تفكر بيرون شوند و به او از شر شيطان رجيم پناهنده شوند.

و بگويد : «أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ».

و بر اين عقيده بايد استوار بود و تكرار «آمَنْتُ بِاللَّهِ وَرسُولِهِ» هنگام حضور هر فكر كفر آميز انشاء الله مفيد خواهد شد.

توصيه مي‌شود كه از نا اميدي از رحمت‌هاي خدا به سوي رحمت او اميدوار شويم. و كثرت تلاوت قرآن و تفكر در معاني آنها و برگشت به سوي خدا با صدق و رغبت، انسان را به حق راهنمايي و وسوسه‌ها را نابود مي‌كند.

و بيشتر از همه سجده در نيمه شب و حسن ظن به پروردگار است. خداوند مي‌فرمايد:

فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ [البقرة: 186]

«من نزديکم! دعاي دعا کننده را، به هنگامي که مرا مي‌خواند، پاسخ مي‌گويم!».

با دوستان خوب رفاقت كن و از دوستي با اشرار دوري كن. آيا انسان به افكار و وسوسه‌هايي كه در مورد توحيد و خدا خطور مي‌كند مؤاخذه مي‌شود؟

از آنحضرت صلي الله عليه و سلم ثابت است و در كتب صحيحين نيز آمده است، «كه خداوند از امت من در گذر شده آنچه را كه دل و فكرش خطور مي‌كند تا مادامي كه به آن عمل نكرده است و يا سخن نگفته است». صحابه‌ي كرام از رسول اكرم صلي الله عليه وسلم از خطر اين نوع وسوسه‌ها سئوال كردند؟

آنحضرت صلي الله عليه و سلم فرمودند: «مردمي هستند كه مي‌پرسند اين همه را خدا خلق كرده است، پس خدا را چه كسي آفريده؟ كسي كه به چنين وسوسه‌اي گرفتار شد بگويد: «آمَنْتُ بِاللَّهِ وَرسُولِهِ».

و در روايت ديگر آمده: «كه به خدا پناه ببرد و از اين فكر خود را دور كند». (صحيح مسلم)

 

منبع: جوان و جوانی

نوشته: محمد جمالزهی

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی