جوانان و نوجوانان

نعمت‌هايي فراوان و سپاسگذاري از آنها

برادر جوان! خداوند نعمتهاي فراوان به تو عنايت كرده است كه قابل شمارش نيستند، هر حركتي نعمت است و هر سكون و هر نفسي كه تنفس مي‌كنيم و هر طرفة العيني نعمت است.

نعمت‌هايي فراوان و سپاسگذاري از آنها

برادر جوان! خداوند نعمتهاي فراوان به تو عنايت كرده است كه قابل شمارش نيستند، هر حركتي نعمت است و هر سكون و هر نفسي كه تنفس مي‌كنيم و هر طرفة العيني نعمت است.

وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا (ابراهیم: 34)

«و اگر نعمتهاي خدا را بشماريد، هرگز آنها را شماره نتوانيد کرد!»

در مقابل اين همه نعمت چه كاري انجام داده‌اي؟

آيا با زبان و قلب از اين نعمت‌ها تشكر كرده‌اي؟

آيا آثار آنها بر رفتار و كردارت ظاهر شدند؟

نعمت اسلام

برادر جوان! چگونه مي‌تواني شكر نعمت هدايت و اسلام را اداء كني؟

آيا اين از نعمت و احسان خدا نيست كه تو را از بهترين مخلوقات و داعي دين خود قرار داد؟

آيا از فضل و احسان خدا نيست كه تو را جزء امت نبي  خاتم و رسول بزرگوار او قرار گرفتي؟

آيا اين از فضل خدا نيست كه تو را از افراد امت و دعوت جهاني قرار داد.

وَمَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ. (آل عمران: 85)

«و هر کس جز اسلام (و تسليم در برابر فرمان حق،) آييني براي خود انتخاب کند، از او پذيرفته نخواهد شد؛ و او در آخرت، از زيانکاران است.»

اگر خداوند تو را يهودي يا نصراني و يا مجوسي خلق مي‌كرد چه مي‌شد يا اينكه بي دين بودي؟ پس خدا را بر آنچه كه به تو از نعمت اسلام عنايت كرده است شاكر باش.

نعمت قرآن

قرآن كتابي كه خداوند براي هدايت بشريت نازل فرموده و راهنماي رستگاري است، آيا اين از فضل و احسان خدا نيست كه براحتي قرآن، اين كتاب عظيم در اختيار توست؟

مليون‌ها انسان هستند كه به آساني و سهولت به تلاوت و درك معاني آن دسترسي ندارد.

نعمت سنت

آيا خدا را بر سنت و راهي كه به تو عنايت كرده و تو را از گروه اهل سنت و جماعت قرار داده شاكر بوده‌اي؟ ميليون ها نفر هستند كه خود را به اسلام نسبت مي‌دهند ولي راه را گم كرده اند و عقيده‌ي صحيح را از دست داده اند و مصداق قول پيامبر صلي الله عليه و سلم قرار دارند كه فرموده است: «امت من هفتاد و دو فرقه مي‌شوند كه بجز يكي همه در جهنم اند». (اهل سنن)

و گروه پيروز كساني اند كه عامل بر سنت پيامبر صلي الله عليه و سلم و اصحاب او هستند.

نعمت عقل

آيا خدا را بر نعمت عقل سپاس گذاري كرده‌اي؟ نعمتي كه تو را از ساير مخلوقات متمايز مي‌كند، اگر آن را از تو بگيرد حال تو چگونه خواهد بود كه از ديوانگان قرار بگيري و بچه‌ها به سوي تو سنگ پرتاب كنند؟

نعمت اعضاء و جوارح

آيا خدا را بر نعمت دست و پا، چشم ، گوش، زبان و بيني شاكر بوده‌اي؟ اگر يكي از اينها را از تو بگيرد، مثلاً چشم را كه كور شوي و يا گوش را كه ديگر نشنوي و يا گنگ شوي و نتواني راه بروي چه مي‌كني؟

و اعضاي ديگري كه داخل بدن تو هستند مانند قلب، كبد، ريه‌ها، كليه‌ها و … اگر يكي از آنها كم كار شود و تو در معرض نابودي قرار بگيري قدر اين نعمت‌ها را مي‌داني.

وَفِي أَنْفُسِكُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ. (الذاریات: 21)

«و در وجود خود شما (نيز آياتي است)؛ آيا نمي‌بينيد؟!»

نعمت مال

نعمت سرمايه و مال، و نعمت خوردني‌ها و نوشيدني‌ها، لباس‌ها و مسكن، و هوايي كه از آن تنفس مي‌كني، همه اينها نياز به تشكر و سپاس‌گذاري از خالق دارند، تصور كن يكي از اين نعمت‌ها را از تو بگيرند چه احساسي خواهي داشت.

يك جرعه آب مساوي با حكومت هارون الرشيد:

روزي ابن سماك بر هارون الرشيد وارد شد، هارون پياله‌ي آب خواست سپس آب سرد و گوارايي برايش آوردند، ابن سماك گفت: اي اميرالمؤمنين! اگر آب را از تو بگيرند و به شدت تشنه باشي اين ليوان آب را به چند مي‌گيري؟

گفت: به نصف پادشاهي ام، گفت: نوش جان بنوش، چون نوشيد دوباره پرسيد اگر خروج آبي كه خوردي ممكن نباشد چقدر هزينه مي‌كني كه از بدنت دفع شود؟ گفت نصف ديگر مملكت و پادشاهي ام، ابن سماك گفت: پادشاهي كه نصف آن يك ليوان آب و نصف ديگر ادرار كردن باشد شايسته نيست كه در آن رقابت كرد؟

 

منبع: جوان و جوانی

نوشته: محمد جمالزهی

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن