جوانان و نوجوانان

نماز ستون دين است

برادر جوان! جايگاه نماز در اسلام رفيع است نماز ام العبادات است و بهترين طاعات بعد از شهادتين مي‌باشد و براي حفاظت و اداي آن آيات زيادي از جانب پروردگار نازل شده است: وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا

نماز ستون دين است

برادر جوان! جايگاه نماز در اسلام رفيع است نماز ام العبادات است و بهترين طاعات بعد از شهادتين مي‌باشد و براي حفاظت و اداي آن آيات زيادي از جانب پروردگار نازل شده است: وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ. [البقرة: 43]

«و نماز را بپا داريد، و زکات را بپردازيد، و همراه رکوع کنندگان رکوع کنيد (و نماز را با جماعت بگزاريد)!»

آنحضرت صلي الله عليه و سلم در بستر مرگ به اداي نماز توصيه فرمود.

انس رضي الله عنه مي‌فرمايد: «بيشترين وصيت پيامبر هنگام موت و سكرات نماز، اداي حقوق زيردستان و كنيزان بود». (ابن ماجه)

علي رضي الله عنه مي‌فرمايد: آخرين كلام رسول اكرم صلي الله عليه و سلم اين بود: «نماز بخوانيد و بترسيد از حقوق افرادي كه زيردست شما هستند». (ابو داوود)

برادر جوان! جايگاه تو در اهميت دادن به اين فرضيه كجاست، آيا بر اداي آن بر موعدش كوشا هستي؟ چقدر هنگام اداي آن خشوع داري؟

آن را كجا اداء مي‌كني، آيا در مسجد همراه ديگر مسلمانان با جماعت اداء مي‌كني؟

آيا نماز بر اخلاق و معاملات تو تأثير گذاشته است؟

بدان كه، نماز اولين گزينه‌اي است كه روز قيامت بنده را از آن سئوال مي‌كنند. آنحضرت صلي الله عليه و سلم فرمود: اولين چيزي كه روز قيامت از آن محاسبه مي‌كنند نماز است اگر آن موردِ پذيرش قرار گيرد ديگر اعمال را مي‌پذيرند و اگر ناقص باشد ديگر اعمال را نيز رد مي‌كنند.

نماز جماعت

نماز در مسجد با جماعت از سنت‌هاي محبوب است. آنحضرت صلي الله عليه و سلم فرمود: «كسي كه مي‌خواهد روز قيامت در حال مسلمان بودن خدا را ملاقات كند پس بر اين نمازهاي (فرض) در جايي كه مؤذن از آنجا به اداي آن فرا مي‌خواند مواظبت كند، خداوند سنت روشن و هادي را به رسولش عنايت فرموده است، اگر شما نماز را در خانه هايتان اداء كنيد تارك سنت پيامبر خود هستيد و اگر سنت پيامبرتان را ترك كنيد گمراه مي‌شويد».

 

منبع: جوان و جوانی

نوشته: محمد جمالزهی

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن