یادداشت

حال خراب مردم !

نویسنده: کتایون محمودی

حال خراب مردم !
شما چطورید آقای روحانی ؟

کشور ما ثروتمند است ، چه به لحاظ منابع ، چه معادن و چه دسترسی به آب های آزاد . تنوع آب و هوایی ، از دیگر امتیازاتی است که ایران داراست ؛ با این همه ، اما مردمی فقیر دارد . بیشتر مردم از طبقه متوسط هستند که طی چند ماه اخیر به درجه ی فقیر و زیر خط فقر ، نزول کرده اند.

اوضاع معلمان و کارمندان هم ، تعریفی ندارد . حقوق شان با صعود تورم کمرشکن هیچ تغییری نکرده و ارزش آن ، سه برابر کمتر هم شده است . با این حساب ، حقوق بگیران هم ، به صف طویل بیچارگان پیوستند .

این میان بدفرجامی برجام و بد شگونی آن ، یقه ی بدبخت های جامعه را بیشتر گرفت . ثروتمندان و صاحبان سرمایه ، دارایی شان چند برابر شد و ثروت باد اورده ؛ بواسطه ی چندین برابر شدن قیمت دلار ، شکاف طبقاتی راعمیق تر کرد .

دولتمردان و شخص اقای روحانی ؛ فقط حرف تکراری زدند و از عمل به نفع مردم ، خبری نبود تا این که سد کنترل قیمت ها شکست و سیل بی مهار سونامی آن ؛ همه را برد و مردم در گل و لای گفتار درمانی آقایان خفه شدند .

بازار سوداگران داغ است و هر کس ساز خودش را می زند . افسار گسیختگی و تب حرص و ولع ، عده ای را به مرز هذیان رسانده و شایعه سازی را آغازیده اند تا به مقاصدشان برسند .

بی کفایتی دولتمردان برای مهار تورم و بازار ارز و قیمت کالاها ، با خیمه شب بازی عوض کردن وزیران ، آغاز شد که به گمانم فقط کمی مهلت برای خریدن زمان است و هیچ نفعی عاید مردم نمی کند .

بی اعتمادی مردم و دلسردی از توفیق دولت ، چه با عوض کردن کابینه و چه با محاکمه و اعدام خاطیان مخل بازار ، تصویری خاکستری از چشم انداز های پیش روست . جوانان مایوس تر از همیشه اشتیاقی به حرکت به جلو ندارند . با دست خالی نمی شود دوام آورد . برای یک ازدواج ساده و بی تجمل هم دیگر کسی رغبتی ندارد . خانواده ها نگران ، جوانان پریشان و امیدها از دل ، رخت بر بسته و دیگر حتی حرف رفتن هم ، حرف غریبی نیست . با این اوضاع ؛ می شود ماند و امیدوار بود ؟

با یک نگاه نه چندان عمیق و حرف هایی نه چندان کارشناسانه ؛ می شود به راحتی گفت : جامعه از تکاپو خالی است و سنگ قبر آرزوهای یک ملت نوشته شده !

با جامعه ی مرده ، جوان مایوس و قدرت خرید صفر ؛ می توان از امید گفت ؟ این حال هشتاد در صد مردم است ؛ حالا باید پرسید : شما چطوری آقای روحانی؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن