Uncategorized

حصولِ توفیقِ محبت با رسول کریم صلی الله و علیه وسلم

﴿محبتِ قدیم﴾

﴿ بخش ششم﴾:

در بخش های قبلی بدین مهم اشاره نمودم که عنایتِ توفیقِ محبت الهی، درقبال محبت و عطوفت به حبیب الله، محمد مصطفی صلی الله و علیه وسلم، تحقق می یابد.

حصولِ توفیقِ محبت با رسول کریم صلی الله و علیه وسلم، در پیروی از اعمال، کردار، افعال، سکنات و سنت ایشان و نهی از نهیات ایشان، نهفته است.

شاید بعضی ها نماز های شان را درست ادأ کنند، و نیزروزه بگیرند، ولی در اعمال و افعال شان، و در برخورد با انسانهای دیگر، و در معاملات و مراودات شان، آنچنانکه شایسته ی یک مسلمان است، بینش تنگ و ضعیفی داشته باشند.

نماز و روزه و سایر عبادات، مختص ارتباط فردی مسلمان با خالقش است. ولی چیزی که الله تعالی را باعث میشود از مسلمان دفاع کند، بزرگ تر از آن است که رهروان دیارِ محبت پنداشته اند.

محبت با ذات قدیم، تنها در بر گیرنده ی عبادات ، طاعات و نماز نیست، بلکه، تعاملات اجتماعی فرد و مفید واقع شدن وی برای همنوعانش در احیای سنت، نهی از منکر و امر به معروف، جایگاه خاص خودش را دارد.

پیروی از رسول الله صلی الله علیه و سلم ؛ به معنی اقتدا و تاسی جستن به پیامبر در اعتقادات ، اقوال ، افعال و ترک نمودن آنچه را که ایشان ترک نموده است، میباشد .

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآَخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا (الأحزاب ۲)

یقیناً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است، برای آنان که به خدا و روز آخرت امید دارند، و خدا را بسیار یاد می کنند.

از آیه ی کریمه این موضوع استخراج می گردد که رسول الله صلی الله و علیه وسلم، تنها معیاری برای تشخیص خوب و بد اعمال هستند . پس هرگاه کسی سخنی گفت یا عملی انجام داد یا ادعایی کرد ابتدا لازم است که آن را با معیار اکبر یعنی با فرمایشات (احادیث) رسول الله (صلی الله علیه و سلم) مورد ارزیابی قرار داد .

پس تو ای مسلمان ، آیا اطمینان داری که از پیامبر بعنوان بشیر و نذیر اطاعت می کنی ؟ آیا اطمینان داری که داعی الله را اجابت کرده ای ؟

برای کسب اطمینان از درست یا نا درست بودن پاسخ سوال ، به اعمالت بنگر که آیا مطابق با شریعت آنحضرت صلی الله و علیه وسلم هستند یا نیستند و آیا مورد تائید سنت می باشند یا نمی باشند ؟

حقیقتاً سعادتمند کسی است که نبی کریم صلی الله و علیه وسلم را اطاعت و پیروی کند و رسوایی و ندامت برای کسی است که عملاً مخالف اوامر آخرین فرستاده ی الله تعالی رفتار نماید .

الله سبحانه و تعالی فرموده است :

وَیَوْمَ یَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى یَدَیْهِ یَقُولُ یَا لَیْتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا (الفرقان ۷۲)

و (به یاد آور) روزی که ستمکار (از حسرت) دست خود را می گزد، می گوید :« ای کاش من با رسول (خدا) راهی بر گزیده بودم.

اگر چنانچه اطاعت و پیروی از یپامبر (صلی الله علیه و سلم) صادقانه باشد، الله سبحانه و تعالی چنین شخصی را شرح صدر ، زندگی توام با آرامش ، قلب ثابت قدم ، فطرت سالمی عنایت می فرماید حتی اگر در این راه با انواع مصیبت ها و بلاها دچار گردد. به دلیل اینکه رسول الله صلی الله و علیه و سلم دارای کامل ترین اخلاق به تمام معنی بودند و در اتباع به ایشان، تمام خوبی ها از جمله انشراح صدر و وسعت قلب دستیابی می گردند.

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ (الشرح ۱)

ای پیامبر آیا ما سینه ات را برایت نگشودیم؟

پس هر چقدر که اتباع از آنحضرت بیشتر باشد انشراح صدر و لذت روح انسان افزون می گردد .

الله تعالی در سوره ی مبارکه نور آیه ی ۵۴ فرموده است :

وَإِنْ تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا.

اگر شما او (پیامبر) را اطاعت کنید هدایت می یابید (راه یاب می شوید) .

بر اساس این فرموده ی قرآن، می توان گفت که یقیناً اکثر مردم جهان، راه یاب نشده اند بلکه راه را گم کرده و در زندگی تاریکی و سر درگمی بسر می برند و از لذت آرامش و انشراح صدر محروم هستند و رنج می برند.

همچنین آخرین فرستاده ی الله سبحانه و تعالی، محمد مصطفی صلی الله و علیه وسلم فرمودند :

ثلاث من کن فیه وجد حلاوه الإیمان، أن یکون الله ورسوله أحب إلیه مما سواهما . (بخاری و مسلم)

سه دسته هستند که شیرینی و طعم ایمان را احساس می کنند

الله تعالی و رسول او را از همه کس و همه چیز بیشتر دوست داشته باشد.

چرا که آنحضرت صلی الله و علیه وسلم را همه مخلوقات دوست داشتند حتی جمادات و گیاهان و آن منبری که روی آن خطبه می خواندند و از فراقش محزون گشت .

پس باید به حضرت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم ضمن محبت عملی، این جملات را تقدیم نمود. دو چشم نازنینم ، جان عزیزم ، مادر مهربانم ، پدر بی منتم ، فرزند و عیالم ، مال و دارائیم فدای تو باد ای رسول من .

حسن بصری رحمه الله می گوید:

ای جماعت مسلمین وقتی چوب ها دلتنگ رسول الله می شوند بخاطر شوقی که به زیارت پیامبر خدا دارند ، پس شما مستحق ترید که مشتاق پیامبرتان باشید .

همانطور که عرض شد، پیروی از رسول کریم صلی الله و علیه وسلم سبب سعادت می شود همچنانکه پیروی نکردن سبب شقاوت انسان می گردد.

الله تعالی میفرماید:

آَتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا . (حشرآیه۷)

و آنچه که رسول الله به شما بدهد آن را بگیرید، و از آنچه که شما را از آن نهی کرده است پس خودداری کنید، و از الله بترسید، بی‌گمان الله سخت کیفر است.

همچنین فرموده است :

مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ . (نساء آیه۸۹)

هر کسی که رسول را اطاعت کند پس بدون شک الله را اطاعت نموده است .

کلید بهشت در پیروی از سنت حضرت رسول الله (ص) است

امام بخاری حدیثی را از پیامبر روایت کرده که فرموده است :

کل أمتی یدخلون الجنه إلا من أبى. قالوا: ومن یأبى یا رسول الله؟ قال: من أطاعنی دخل الجنه ومن عصانی فقد أبى .

همه امت من وارد بهشت خواهند شد جز کسی که انکار نماید . پرسیدند ای رسول خدا، چه کسی انکار می کند ؟

پاسخ دادند :

هر کسی که مرا اطاعت کند وارد بهشت می شود و هر کسی که مرا نا فرمانی کند (از ورود به بهشت) انکار می ورزد.

همچنین رسول الله صلی الله و علیه وسلم فرمودند :

ترکت فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدى أبداً کتاب الله وسنتی (روایت حاکم)

در میان شما گذاشتم آنچه را که اگر به آن تمسک بجوئید هرگز بعد از من گمراه نخواهید شد ( آن دو ) کتاب الله و سنت من هستند .

وصیت زیبای رسول کریم چنین است:

أوصیکم بتقوى الله والسمع والطاعه وإن تأمّر علیکم عبد وإنه من یعش منکم فسیرى اختلافاً کثیراً فعلیکم بسنتی وسنه الخلفاء الراشدین المهدیین من بعدى عضوا علیها بالنواجذ ( حاکم و بیهقی)

شمارا به ترس از خداوند وصیت میکنم و به حرف شنوایی و اطاعت نمودن حتی اگر غلامی امیر شما باشد .

زیرا هر کس از شما عمری طولانی کند، اختلافات و تفرقه های بسیاری خواهد دید، پس بر شماست که پیرو سنت من و سنت خلفای راشدین هدایت شده که بعد از من مى آیند باشید.

پس بیائید آنچه زعیم و پیشوا، پیامبر و حبیب الله، رسول کریم صلی الله و علیه وسلم ما را به ادای آن وصیت کرده است چنگ بزنیم، و از آنچه ما را منع کرده اند، بدور افگنیم، تا توفیقِ عنایت محبت قدیم را شامل حال خود و خانواده ی خود سازیم.

الله تعالی توفیق مان دهد تا خوب را از بد، معروف را از منکر، خرافات، بدعات، شرکیات و اسرائیلیات را از سنت تشخیص دهیم و برای ادای سنتِ راستین، حریص باشیم، و بقیه، با هر آن چیزی که در تضادِ سنت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم است، برای ابد خداحافظی کنیم.

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن