تفسیر و علوم قرآنمطالعات اسلامی

حقوق قرآن بر گردن مسلمان

نویسنده: مولانا محمد قاسم قاسمی

اگر به خود قرآن مراجعه کنیم، می‌بینیم قرآن از هر مسلمانی پنج خواسته دارد:

۱ـ ایمان و تعظیم

«آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ» [البقره: ۲۸۵]؛ رسول خدا به آن‌چه از سوی پروردگارش بر او فرستاده شده، ایمان آورده است و مؤمنان هم.

۲ـ تلاوت آیات

«الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَتْلُونَهُ حَقَّ تِلَاوَتِهِ أُولَئِکَ یُؤْمِنُونَ بِهِ» [البقره: ۱۲۱]؛ کسانی که به آنان کتاب داده‌ایم، آن را چنان‌که سزاوار خواندنش است، می‌خوانند.

۳ـ فهم و تدبر

«کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ مُبَارَکٌ لِیَدَّبَّرُوا آیَاتِهِ وَلِیَتَذَکَّرَ أُولُو الْأَلْبَابِ» [ص: ۲۹]؛ کتابی است خجسته که آن را بر تو فرو فرستاده‌ایم تا انسان‌ها در آیه‌هایش تدبر کنند و تا خردمندان پند گیرند.

«أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا» [محمد: ۲۴]؛ آیا در قرآن اندیشه نمی‌کنند یا بر دل‌ها قفل آن‌ها افتاده است.

۴ـ عمل به قرآن و اجرای دستورات آن در زندگی

قرآن کتاب عمل است؛ کسانی که بر دستورهای قرآن عمل ننموده و آن را در زندگی پیاده نمی‌کنند، از دیده‌ی قرآن فاسق و گناه‌کار محسوب می‌شوند.

«وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ» [المائده: ۴۷]؛ و هر که به آن‌چه خداوند نازل فرموده است ایمان نیاورد، اینان‌اند که نافرمان‌اند.

حضرت رسول اکرم صلى الله علیه وسلم فرمودند: «مَا آمَنَ بِالقُرآنِ مَن اسْتَتْمَلَ مَحَارِمَهُ»؛ کسی که حرام کرده‌های قرآن را حلال بداند، به آن ایمان نیاورده است.

۵ـ نشر فرهنگ قرآن و دعوت به سوی آن

«هٰذَا بَلَاغٌ لِلنَّاسِ وَلِیُنْذَرُوا بِهِ» [إبراهیم: ۵۲]؛ این پیام رسانی‌ای است برای مردم و تا به آن هشدار یابند.

آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم فرمودند: «بَلِّغُوا عَنِّی وَلَوْ آیَهً»؛ از طرف من برسانید ولو یک آیه باشد.

اگر مسلمانان در این پنج زمینه به قرآن توجه کنند و این پنج حق قرآن را ادا نمایند، قطعاً تحول و انقلاب شگفت‌انگیزی در زندگیشان پدید خواهد آمد. رمز موفقیت مسلمانان صدر اسلام در این بود که آنان در همه‌ی زمینه‌های فوق حق قرآن را ادا کردند و سربلند شدند، آنان همواره این حدیث پیامبر اسلام را مد نظر داشتند که می‌فرمود: «إِنَّ اللهَ یَرفَعُ بِهٰذا الکِتَابِ أَقْوَاماً وَیَضَعُ بِهِ آخَرِیْنَ»؛ الله تعالى به وسیله‌ی این کتاب قوم‌هایی را نعمت و سربلندی نصیب می‌فرماید و عده‌ای دیگر را پست و ذلیل می‌گرداند.

شاعر مشرق و رمز شناس اسلام به همین واقعیت در اشعار انقلاب آفرینش اشاره می‌کند:

گر تو می‌خواهی مسلمان زیستن /٭/ نیست ممکن جز به قرآن زیستن

فاش گویم آن‌چه در دل مضمر است /٭/ این کتابی نیست چیزی دیگر است

(کتاب: مقدمه‌ی اصول و مبادی فهم قرآن)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی