دارالافتاء اهل سنت

حلال یا حرام بودن بازی کردن جوانان با دستگاه پلی استیشن

استفتاء : احتراما به استحضار می رساند اینجانب امید خورده گیر، صاحب مرکز بازی های رایانه ای واقع در بلوار توحید می باشم، در مغازه اینجانب تعدادی کنسول بازی مناسب با سنین کودکان و نوجوانان و جوانان از قبیل بازی هایی مانند فوتبال و غیره می باشد و هر گونه بازی مخرب و بازی هایی که قمار یا شرط باشد در این فروشگاه ممنوع می باشد و در موقع نماز و مکتب و مدرسه، مغازه تعطیل می باشد.اینجانب سرمایه ای بالغ بر دویست و پنجاه میلیون ریال در این مغازه سرمایه گذاری نموده ام ، می خواهم بدانم پولی که از این طریق به دست می آید حرام است یا حلال؟؟ چرا که مبالغ بازی کردن از ۵۰۰۰ ریال تا ۶۰۰۰ ریال می باشد. در صورت حرام بودن دلیل آن را برای اینجانب مشخص فرمایید.

الجواب باسم ملهم الصواب: برگزیدن این نوع کسب و کار مناسب نیست ، زیرا که این نوع کسب و کار از کراهیت خالی نیست به چند دلیل :
۱-ضایع کردن اوقات کودکان است.
۲-ضایع کردن پول کودکان در کاری که هیچ گونه سودی دینی و دنیاوی بدنبال ندارد، و صرف کردن پول در مصارف بیجا ممنوع و ناجایز است و قرآن کریم اینگونه افراد را برادران شیطان قرار داده است قال تعالی : إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ وَکَانَ الشَّیْطَانُ لِرَبِّهِ کَفُورًا ( الاسراء/۲۷ )
وقال رسول الله صلی الله علیه وسلم: کل لهو المسلم حرام إلا ثلاثه: ملاعبته أهله، وتأدیبه لفرسه، ومناضلته بقوسه.( الدر المختار ۶/۳۹۵)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن