پرسش و پاسخ

حکم مالیات در شریعت اسلامی

سوال:

بیت المال دراسلام درزمان کی بوجود آمد؟ آیا اخذ پول درزمان حضرت محمد صلی الله علیه و سلم زمان خلفای راشدین ازمردم به بیت المال برابر بامالیات امروزی است؟ ازنظر اسلام اخذ مالیات درشرایط امروزی چگونه باید باشد؟

 

پاسخ:

الحمدلله،

مقصود از بیت المال مسلمین، مالی است که متعلق به عموم مسلمین است مانند اموال غنائم جنگی، زکات، صدقات، خراج، و غیره، و این اموال همه مسلمانان هست که باید در مواردی استفاده شوند که همه مسلمانان مستفید شوند و حاکم حق تصرف شخصی در آنها را ندارد، و بیت المال مسلمین از اوائل اسلام رایج بوده است و اموال مخصوص همه مسلمانها در بیت المال نگهداری میشده اند.

ولی پیامبر صلی الله علیه و سلم و یا خلفاء راشدین مال مردم را بعنوان مالیات نمیگرفته اند، زیرا گرفتن مال مردم بعنوان مالیات به اجماع علماء حرام است و از گناهان کبیره است، و کسانی که امروزه مال مردم را بعنوان مالیات میگیرند حرام است زیرا مال مردم را به نا حق میگیرند، پیامبر صلی الله علیه و سلم در مورد زن غامدیة که بعلت زنا رجم شد فرمودند: “لَقَدْ تَابَتْ تَوْبَةً لَوْ تَابَهَا صَاحِبُ مَکْسٍ لَغُفِرَ لَهُ” (روایت مسلم 1695)، یعنی: “او توبه ای کرد که اگر صاحب مُکْس (مالیات) نیز چنین توبه ای کرده بود گناهانش آمرزیده میشد”. امام نووی در مورد این حدیث گفت: “این حدیث دلیل بر اینست که مالیات گرفتن از زشترین و بدترین گناهان است”، و امام شوکانی در”نیل الأوطار” گفت: “صاحب المکس کسی است که مالیات را به نا حق از مردم میگیرد”.

و علماء برخی از انواع این مالیات را بیان کرده اند مانند:

1-    اموالی که در زمان جاهلیت از فروشندگان بازار میگرفتند.

2-    اموالی که مسئول زکات پس از جمع آوری زکات مردم مقداری برای خودش برمیداشت.

3-    اموالی که از تجار هنگام مرور از اتباع دولت میگرفتند، و این شبیه اموالی است که امروزه بعنوان گمرکی از مردم میگیرند.

همه این موارد ذکر شده از اموال مُکْس (مالیات) است که حرام و از گناهان کبیره است زیرا برای هیچ کس جائز نیست که اموال دیگران را به ناحق بگیرد، و اموال مالیات و یا گمرکی که کشورها میگیرند نیز از این قبیل است که جائز نیست و حرام است.

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی