پرسش و پاسخ

حکم نماز شرابخوار

حکم نماز شرابخوار

سوال- نظر شما درباره انسانی که هم شراب می خورد و هم نماز می خواند چیست؟

جواب:

این جداً موجب تاسف است.

نماز واقعی که خداوند عزوجل تشریع نموده است نمازگزار را از فحشا و منکر دور می دارد همانطور که خداوند خطاب به پیامبر اکرم می فرماید:

وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ (عنکبوت/۴۵)

نماز را بر پا دار که نماز (انسان را) از هر کار زشت و ناپسند باز می دارد و قطعاً یاد خدا بالاتر است.

از سوی دیگر شکی نیست که شراب از بزرگترین منکرات است به دلیل اینکه علاوه بر تاثیر منفی آن بر خانواده و جامعه به عقل و تندرستی و مال و شخصیت انسان زیان می رساند.

در نتیجه ضعف ایمان و ضعف یقین و سستی دین است که شیطان انسان را به خوردن شراب فریب می دهد به هرحال شراب از نظر جمهور فقها نجس و مستی نیز مانع اقامه نماز است همانطور که خداوند متعال می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقْرَبُواْ الصَّلاَةَ وَأَنتُمْ سُكَارَى حَتَّىَ تَعْلَمُواْ مَا تَقُولُونَ (نساء/۴۳)

ای کسانی که ایمان آورده اید در حال مستی به نماز نزدیک نشوید تا زمانی که بدانید که چه می گویید.

ولی هنگامی که انسان از مستی شراب به هوش آید و آثار شراب را از میان ببرد و پس از گرفتن وضو نماز بخواند امید آن می رود که نمازش به خودی خود مقبول گردد و روزی او را از این منکر باز دارد و او را نسبت به چنین امر زشتی متنبه گرداند.

نماز عمل واجبی است که آن را ادا می نماید و خوردن شراب گناهی است که مرتکب آن می شود این یک کار نیکویی است و آن یک عمل زشت و خداوند متعال انسان را نسبت به اعمال خوب و بد وی مجازات خواهد کرد و مورد بازخواست قرار خواهد داد هریک به میزان و مقدار خود و ذره ای کم و کاستی در آن روی نخواهد داد. حسناتش برای او اندوخته می شوند و سیئاتش بر علیه او نوشته می شوند.

‏ فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ ‏*‏ وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ ‏: (زلزال/۷ و۸)

پس هرکه هم وزن ذره ای نیکی کند نتیجه آن را خواهد دید و هر که هم وزن ذره ای بدی کند نتیجه آن را خواهد دید.

نماز به نفع او و خوردن شراب که (امّ الخبائث) است به زیان او نوشته می شود.

ما به او نمی گوییم: مادامی که شراب می خوری نماز را ترک کن زیرا کسی که نماز می گذارد امید آن می رود که به خواست خدا روزی از آن (مادر پلیدیها) نیز خودداری و اجتناب ورزد.

اگر از من سوال کنید کدام یک بهتر است؟ مردی که شراب می خورد و نماز نمی گذارد یا مردی که شراب می خورد و نماز نمی گذارد؟ در جواب می گویم: بهرحال آنکه شراب می خورد و نماز می گذارد بهتر است و بدی او از دیگری کمتر است… زیرا اگر چه مسلمانان با خوردن شراب از اقامه واقعی نماز به دور و از گروه مؤمنان محافظ بر ادای نماز بعید به نظر می رسند که خداوند متعال آنان را اینگونه توصیف نموده است:‏

وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ (مومنون/۹)

آنان که بر نمازهایشان مواظبت می نمایند.

ولی امید خیر و صلاح از آنان می رود فرق است میان کسی که شب را روز کند و زبانش مرطوب به ذکر خدا باشد با کسی که بخوابد و دهانش مرطوب به شراب و آکنده از بوی آن مستی و بی هوشی باشد. فرق میان این و آن به مراتب بیشتر است.

دکتر یوسف قرضاوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی