دارالافتاء اهل سنت

حکم پاسور بازی (‌ورق بازی‌)

چه می‌فرمایند علماء دین در مسئله ذیل‌:

پاسور بازی از نظر کتاب الله و سنه رسوال و قواعد فقهیه چه طور است‌؟ آیا جایز است یا خیر؟ لطفاً ‌کاملاً توضیح دهید.

الجواب باسم ملهم الصواب

خداوند انسان را برای امر بزرگی پیدا نموده است و او را امر نموده ‌که وظیفه شرعی خویش‌ را به نحو احسن انجام دهد و روز قیامت هر لحظه زندگی دنیا را سؤال خواهد نمود، لذا نباید هیچ مسلمانی وقت‌گرانب‌های خود را به کارهای بیهوده و بی‌ارزش‌که خالی از نفع دینی و دنیوی باشد، صرف نماید.

پیامبر اکرمr در رابطه به بازی‌های لهو و لعب و بیهوده فرمودند:

«کل شئ لیس من ذکر الله فهو لغو ولهو إلا أربعه خصال مشی بین الغرضین وتأدیبه فرسه وملاعبته أهله وتعلیم السباحه»‌، [أخرجه النسائی، الدر الـمنثور: ۴/۸۶].

خلاصه اینکه پیغمبرr چهار چیز را استثناء نموده و دیگر بازی‌های بیهوده و غافل کننده از یاد خدا را که از نفع دین و آخرت خالی هستند لهو و بیهوده قرار داده‌است و پاسور نیز بازی بیهوده و غافل کننده از یاد خداوند است ‌که اگر با شرط برد و باخت باشد قمار می‌شود و به نص قرآن حرام است و اگر بدون شرط باشد باز هم آن را علماء حرام و مکروه تحریمی قرار داده‌اند چنانکه مفتی اعظم پاکستان در [امداد الـمفتین، ص‌: ١٠٠٢] و مفتی اعظم هند در [کفایه الـمفتی‌: ۹/۱۹۹] تحریر نموده‌اند.

و نیز فقیه معاصر علامه زحیلی می‌نویسند: «‌ویحرم بالاتفاق‌ کل لعب فیه قمار… وما خلا القمار وهو اللعب الذی لا عوض فیه فی الجانبین ولا من أحدهما فمنه ما هو حرام ومنه ما هو مباح‌، لکن لایخلو کل لهو غیر نافع عن الکراهه لـما فیه من تضییع الوقت والاشتغال عن ذکر الله وعن الصلوه وعن‌کل نافع مفید»‌. [الفقه الاسلامی: ۳/۵۶۱].

والله أعلم بالصواب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن