پرسش و پاسخ

حکم گرفتن حقوق و خرید جنس از سارق

سؤال:

سلام چندی پيش در امارات توسط چند ايرانی كلاه برداری بزرگی صورت گرفت. الان آقايون كلاه بردار توی شهرمون يه سوپرماركت بزرگ راه انداختن كه به كارگران زيادی نياز داره با حقوق خوب، مي خواستم بپرسم ازنظر شرعی حقوقی كه ميدن حلاله؟ و آيا خريد از اون مغازه جايزه؟

پاسخ:

السلام علیکم

با تشکر از اینکه به تابش اعتماد نموده و از خداوند می خواهیم که بتوانیم خدمتگزار دین خداوند و شما باشیم.

در مورد پرسش شما دوحالت دارد:

حالت اول:

اگر به طور قطعی و یقینی ثابت شود که کسی اموالش از راه حرام بدست آورده است طبیعتاً گرفتن حقوق و خریدن اجناس از او جایز نیست. اما مهم اثبات این جرم و قطعی بودن این اتهام است. اگر دادگاه یا منبعی دیگر این اتهام را در خصوص ایشان به صورت قطعی ثابت کرده باشند یا اینکه شما از طرق و روش های دیگر برای تان به صورت قطعی ثابت شده است که ایشان اموالش را از راه دزدی به دست آورده است در نزد او کار نکنید و اجناس مغازه اش را نیز خرید نکنید.

رسول الله  صلی الله علیه و آله و سلم می فر ماید:

إِنَّ اللَّهَ طَیِّبٌ لَا یَقْبَلُ إِلَّا طَیِّبًا وَإِنَّ اللَّهَ أَمَرَ الْمُؤْمِنِینَ بِمَا أَمَرَ بِهِ الْمُرْسَلِینَ فَقَالَ { یَا أَیُّهَا الرُّسُلُ کُلُوا مِنْ الطَّیِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّی بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ } (المؤمنون ۵۱) وَقَالَ { یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُلُوا مِنْ طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاکُمْ } (البقرة ۱۷۲) ثُمَّ ذَکَرَ الرَّجُلَ یُطِیلُ السَّفَرَ أَشْعَثَ أَغْبَرَ یَمُدُّ یَدَیْهِ إِلَى السَّمَاءِ یَا رَبِّ یَا رَبِّ وَمَطْعَمُهُ حَرَامٌ وَمَشْرَبُهُ حَرَامٌ وَمَلْبَسُهُ حَرَامٌ وَغُذِیَ بِالْحَرَامِ فَأَنَّى یُسْتَجَابُ لِذَلِکَ (رواه مسلم)

ترجمه: همانا الله پاک است و جز پاکی چیزدیگری را  قبول نمی کند و همانا الله به مسلمانان همانی را دستور داده که به  پیامبران دستور داده است. (الله متعال) فرموده : ای پیامبران از پاکیزه ها بخورید و کردار نیک انجام دهید و قطعا من به آنچه شما عمل می کنید بسیار آگاه هستم . و نیز فرموده : ای کسانی که ایمان آورده اید از پاکیزه هایی ما به شما روزی دادیم بخورید. سپس رسول الله فردی را متذکر شد که طولانی سفر نموده و در حالیکه موی ژولیده دارد و پر گرد و غباردستانش را به سوی آسمان بلند نموده می گوید: ای پروردگارا ای پروردگارا و  در حالیکه منبع خوارکش حرام ، منبع نوشدنیهایش حرام و منبع لباسهایش حرام و با حرام تغذیه شده است، لذا دعای این  فرد کجا قبول می شود؟ (این حدیث صحیح است و آن را مسلم روایت نموده است)

حالت دوم:

اما اگر اتهام فقط در حد شایعه باشد و ادله قوی نیز وجود نداشته باشد در این صورت گرفتن حقوق و خریدن اجناس مشکلی ندارد.

حال ممکن است بپرسید که ادله رسمی وجود ندارد اما قضیه خیلی واضح است یا میزان شک زیاد است در این صورت پیشنهاد می کنیم که جانب تقوا و زهد و ورع را مراعات کنید و در نزد این شخص کار نکنید و از وی جنس نخرید. مطمئنا کسی که حق دیگری را ضایع کرده است احتمال دارد به زودی حق و حقوق شما و کارگران را نیز ضایع کند. سعی کنیم اموال پاک و حلال را در زندگی مان به دست بیاوریم.

فراموش نکنیم که هرگاه به خاطر خداوند چیزی را ترک کنیم خداوند بهتر از آن را به ما عطا می کند.

تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی