دارالافتاء اهل سنت

حکم یمین فور در طلاق

چه می‌فرمایند علمای دین در مسئله ذیل‌:

یک شخص دارای دو همسر است و فرزند یکی ‌از آنها به‌ بیماری تالاسمی مبتلا بوده و هر ماه دو مرتبه به وی خون تزریق نموده و شبی‌ که فردای آن نوبت تزریق خون به بیمار می‌باشد هر دو خانم این شخص با هم دعوا می‌کنند، شخص مذکور ناراحت شده و می‌خواهد برای خواب در جای دیگر برود و بخوابد، فوراً ‌مادر بچه بیمار می‌گوید: امشب هرکجا می‌روی فرزندم را با خودت ببر، ‌که فردا خون به وی تزریق می‌کنند و نوبتش هم‌ رسیده است، شوهر در جوا‌ب می‌گوید که اگر برای وصل‌ کردن خون ببرم زنم به خانه‌ام طلاق ثلاثه است و سخنی از یکمرتبه یا برای همیشه بر زبان نیاورده است‌: و می‌گوید: نیتم برای همین یکبار بوده است چون لفظ امشب را ذکر کرده است و من او را جواب داده‌ام‌.

آیا قسم مذکور برای همان یکسری خاص‌ است یا برای همیشه‌؟

الجواب باسم ملهم الصواب

در صورت مسئوله چونکه ‌کلام شوهر در جواب گفته زنش واقع شده ‌و گفته زنش این است. (‌امشب هر کجا می‌روی فرزندم را با خودت ببر که فردا به وی خون تزریق می‌کنند و نوبتش هم رسیده است‌) بنابراین منظور شوهر، بردن همان یکدفعه است لذا اگــر در سری بعدی ببرد اشکالی ندارد.

وفی الدر:

«وشرطه للحنث فی قوله: «إن خَرَجَتْ مثلاً» فأنت طالق أو إن ضربت عبدک فعبدی حرّ (لـمرید الخروج) والضَّرب (فعله فوراً) لأن قصده الـمنع عن ذلک الفعل عرفاً، ومدار الأَیْمان علیه، وهذه تسمَّى یمین الفور تفرّد أبو حنیفه/ بإِظْهارها ولم یخالفه أحد». [رد الـمحتار: ۳/۹۲ط کویته].

والله أعلم بالصواب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن