خانه / علوم قرآن و حدیث / قرآن / خبر دادن قرآن از امور غيبی

خبر دادن قرآن از امور غيبی

نویسنده : شیخ محمد صدیقی

 

از جمله اموري كه دلالت بر معجزه بودن قرآن مي كند و اين كه قرآن از جانب خداوند است، خبرهاي قرآن از غيبيات است. قرآن مشتمل بر اخبار زيادي است كه هيچ بشري نمي تواند نسبت به آن آگاهي داشته باشد و هيچ راهي براي بدست آوردن آن معلومات براي بشر نيست.

خبرهاي قرآن از غيب به سه دسته تقسيم مي شود:

نوع اول: خبرهاي پنهان گذشته، همانند قصه ي پيامبران و گذشتگان و اقوام آنها و خبرهايي كه خداوند از خلقت به ما مي دهد.

نوع دوم: امور غيبي زمان حال، آنجا كه خداوند عزوجل پيامبرش را از امور غيبي زمان خودش خبر می دهد، مانند اسرار منافقين و اشتباهاتي كه از بعضي از مسلمانان سر مي زد و غير از اينها اموري كه خداوند بر آن آگاه است.

نوع سوم: خبرهاي پنهان از آينده. خداوند پيامبرش را از اموري مطلع مي سازد كه هنوز اتفاق نيافتاده است و بعد از مدتی رخ  مي دهد و همچنين اموري كه در زمان‌ها و قرن‌های بعد اتفاق خواهد افتاد. مانند خبر پيروزی لشكر روم كه در قرآن آمده است و ديري نپاييد كه اين وعده محقق گشت.

اعجاز تشريعی قرآن

قرآن براي هدايت انس و جن نازل شد تا اينكه دنباله رو و عامل به قوانين قرآن باشند. قوانيني كه تمامي نيازهاي انسانها را در هر زمان و مكاني برآورده مي كند. زيرا كسي كه قرآن را نازل كرده به همه مسايل داناست، او خالق انسانهاست و آگاه است به آنچه آنها را به صلاح و آنچه آنها را به فساد مي كشاند، و مي داند چه براي آنها سودمند و چه براي آنها ضرر دارد. پس هنگامي كه خداوند دستوري را به صورت قانون قرار مي دهد، آن دستور در بالاترين درجه حكمت و آگاهي صادر مي شود. خداوند مي فرمايد: (ألا يعلم من خلق و هو اللطيف الخبير) ملك ۱۴٫ آيا كسي كه (مخلوقات را) آفريده (به اسرار آنها) دانا نيست؟ حال آنكه او آگاه (به ظاهر و باطن امور عالم) و داناست.

و هنگامي كه تجديد نظر و تأملي در قوانين بشري ـ قوانيني كه عجز و ناتواني آن در معالجه مشكلات در تمامي دورانها و احوال ثابت شده ـ داشته باشيم، معجزه بودن قوانين الهي بهتر معلوم مي شود، قانون گذاران با توجه به زمان و مكان و اوضاع مختلف هر از گاهي قانون خود را عوض مي كنند، چون انسان هميشه در معرض نقص و خطا بوده و اطلاعات او در مورد عمق خواسته هاي بشري و اوضاع انسان و حالت هاي مختلف او و آنچه به نفع بشريت است ناقص مي باشد. اين خود دليلي آشكار است بر ناتواني بشر از آوردن قانوني كه مناسب مردم باشد و بتواند زمينه هاي رشد را در پيروان خود فراهم آورد. با عنايت به اين موضوع كه قرآن متكفل جلب منافع براي بندگان پرهيزكار بوده، آنها را به سوي هر آنچه باعث سعادت آنها در دنيا و آخرت مي شود راهبر بوده است. خداوند مي فرمايد: (إن هذا القرآن يهدي للتي هي أقوم و يبشر المؤمنين الذين يعملون الصالحات أن لهم اجرا كبيراً) اسراء ۹٫ همانا اين قرآن به راست ترين و استوار ترين راه هدايت مي كند و اهل ايمان را كه اعمال صالحه انجام مي دهند به اجر و ثواب عظيم بشارت مي دهد.

به صورت خلاصه مي توان چنين گفت كه شريعت اسلامي براي به تحقق رساندن امور زير آمده است:

۱)    حفظ دين، نفس، عقل، نسب ومال.

۲)    جلب همه مصلحت ها در همه امور و جلوگيري از هر آنچه باعث ضرر مي شود.

۳)    انتشار اخلاق و عادت هاي نيك.

قرآن كريم هيچ يك از اموري را كه بشر در دنيا و آخرت نيازمند آن است فرو نگذارده است و براي همه امور زندگي، قوانين محكمي گذاشته است كه در همه زمان ها و مكان ها حلال مشكلات بشريت باشد.

اعجاز علمي قرآن

قرآن چهره معجزه آساي خود را در عصر حاضر به صورت اعجاز علمي نمايان مي كند. اين نمونه از اعجاز كه در عصر حاضر علم پرده از چهره ي آن برداشته است، مصداق گفته ي خداوند است كه مي فرمايد: (سنريهم آياتنا في الآفاق و في أنفسهم حتي يتبين لهم أنه الحق، أو لم يكف بربك أنه علي كل شيء شهيد) فصلت ۵۳ . ماآيات قدرت و حكمت خود را در آفاق جهان و نفوس بندگان كاملاً هويدا و روشن مي گردانيم تا حقانيت قرآن برآنها آشكار گردد، و آيا براي تصديق اين كافي نيست كه خدا بر همه چيز شاهد و ناظر است.

اين وعده هاي خداوندي در عصر ما تحقق يافته است، و مردم نشانه هاي خداوند را در دور دست ها و در بدن خود انسان و ساير مخلوقات و دستگاههاي زندگي بخش آنها، به وسيله جديدترين و دقيق ترين تكنولو‍ژي مشاهده مي كنند. در ادامه به نمونه هايي از اشارات قرآن به وقايع مخفي كه علم روز از آن پرده برداشته، اشاره مي كنيم.

۱)    زمين در هر شبانه روز يك دور كامل به دور خود مي چرخد. اين چرخش كه شب و روز از آن به وجود مي آيد، و خورشيد از مشرق طلوع و در مغرب غروب مي كند، براي دانشمندان به اثبات رسيده است كه در هر ۱۰۰ سال چند صدم ثانيه از سرعت زمين كم مي شود، در دورانهاي گذشته سرعت زمين خيلي بيشتر بود به طوري كه طول هر شب و روز فقط ۴ ساعت بود. و همين كند شدن حركت زمين ادامه دارد تا اينكه زمين از حركت باز مي ايستد و بعد از مدت كوتاهي متوقف و زمين در جهت عكس شروع به گردش مي كند و به جاي اينكه خورشيد از مشرق طلوع كند از مغرب طلوع مي كند. (اين گفته دانشمندان موافق با نصوص شرعي است)

۲)    دانشمندان بر اين باورند هنگامي كه حركت دوراني زمين متوقف مي شود، توازن شب و روز به هم مي خورد و زمان شب و روز نامعلوم خواهد بود.

۳)    (فإذا برق البصر * و خسف القمر * و جمع الشمس و القمر) قيامة ۷/۹ . روزي كه چشم ها خيره ميماند و ماه تاريك مي شود و خورشيد و ماه در هم جمع مي شوند.

دانشمندان ثابت كرده اند كه ماه در هر سال به اندازه ۳۰ سانتيمتر از زمين دور مي شود و اين دور شدن باعث مي شود كه كم كم ماه به خورشيد نزديك شود و سپس جذب خورشيد شده و در هم ادغام شوند. اما زمان اين حادثه بزرگ براي مردم نامعلوم است و در حيطه علم خداوند قرار دارد. هر چقدر ماه از زمين دورتر شود نور آن كمتر مي شود، مانند اينكه ماه گرفتگي صورت گرفته است تا اينكه ماه وارد جاذبه خورشيد شود و خورشيد ماه را مي بلعد. مصداق آياتي كه در سوره قيامت آمده است.

سایت تابش

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

پیامد خطرناک قایل شدن به وقوع نسخ در قرآن

نویسنده: دکتر جابرعلوانی مترجم :علی عزیزی موضوع نسخ برخی از آیات قرآن کریم، مسئله ای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *