معاصرین

خراسان در غروب خورشید تابانش

نویسنده: سید حسان فاضلی– تایباد

گاهی اوقات توان نوشتنم نیست، حوصله و رمقی هم برای گرفتن قلم بر روی کاغذ وجود ندارد، اما احساس می‌کنم اگر ننویسم خیانت کرده‌ام و وظیفه‌ام را نسبت به استاد عزیزم ادا نکرده‌ام.

دیشب اهل سنت خراسان شخصیتی را از دست داد که نظیر و همانند او در بین علمای معاصر خراسان و ایران کمیاب و نادر است. گفتن از شیخ الحدیث مولانا شهیدی بسیار سخت است. آن‌قدر فضائل از علم، اخلاق، مردم‌داری و… در ایشان وجود داشت که انسان حیران می‌ماند از کجا شروع کند.

شخصیت علمی ایشان

مولانا شهاب الدین دریای مواجی ناپیدا کنار بود، شاید بعضی بگویند این اغراق و مبالغه است، اما حقیقتاً نه اغراق‌گویی است و نه مبالغه. هیچگاه سالی که با ایشان هدایه رابعه را می‌خواندیم، فراموش نمی‌کنم، تمام حاشیه‌ی کتابم مملو از گفته‌ها و مرواریدهای کمیابی بود که از قلب استاد دُرافشانی و بر زبان شیرینش جاری می‌شد. مولانا در تمام فنون از تفسیر، حدیث، فقه، صرف، نحو، معانی و تمام علوم عقلی صاحب‌نظر بود. ایشان کتابهایی در فنون مختلف خوانده بود که کمتر عالمی در عصر حاضر شاید حتی جلد آنها را دیده باشد چه برسد به مطالعه آنها!

مولانا شهیدی قوت حفظ و ذکاوت عجیبی داشت، جدا از آیات و احادیث بر اقوال سلف و اشعار فارسی، عربی و اردو تسلط عجیبی داشت و به حق حافظه‌اش یکی از نشانه‌های الهی بود.

قرائت مولانا بسیار زیبا و خود صاحب سبک بود، در دوران طلبگی در خواف همیشه آرزو می‌کردیم که ایشان برای نمازهای جهری به حوزه تشریف بیارود، یا به بهانه‌ای به مسجدشان برویم تا با صدای روحانی و آسمانی خود ما را به فیض برساند.

استاد شهیدی در وقار و هیبت نمونه بود، کلاس درسش گویای این مطلب بود. وقتی به قرائت اشعار عارفانه می‌پرداخت ضجه‌های محبوس سینه‌ها را می‌شکافت و اشک، خود به‌خود از گونه‌ها سرازیر می‌شد. مولانا عاشق و عارفی به تمام معنا بود. صدای لرزانش در هنگام دعا و نیایش هنوز دلهای ما را نوازش می‌دهد.

الله تعالی نعمت‌های بی‌شماری به استاد عطا کرده بود، خصوصاً افتخار شاگردی در کلاس درس علمای معروف ایران و پاکستان، که این شرف‌یابی از ایشان شخصیتی کامل و وارسته ساخته بود. مولانا شهیدی یادگار واقعی علمای دیوبند در خراسان بود. وقتی که از شهسواران و رادمردان دیوبند یاد می‌کرد چنان در تعریف این بزرگوران غرق می‌شد که سامعین دوست نداشتند این اسطوره‌سرایی و بزم گرم ایشان به زودی به پایان رسد.

امروز قبل از اینکه مردم داغدار باشند، علما مات و مبهوت هستند. به یاد خاطره‌ای افتادم که حضرت شیخ الحدیث مولانا حسین‌پور درباره وفات امام العصر علامه کشمیری بیان نمود. استاد به نقل از علامه شبیراحمد عثمانی فرمود: امروز مردم از وفات مولانا کشمیری پریشان نباشند، چون علمای دیگر جوابگو هستند، اما علما بگریند که برای حل مسائل خود به دامان چه کسی پناه برند و مشکلات خود را برطرف کنند؟!

حقیقتاً این تراژدی برای علمای خراسان تکرار شده است، دیگر چه کسی کلاس‌های تحفه العلماء را که از سراسر خراسان بزرگ شرکت می‌کردند، اداره می‌کند؟ چه کسی جوابگوی مشکلات فقهی و علمی علمای منطقه است؟

سؤالاتی است که ذهنم را مرتب می‌آزارد، اما جوابی برای آنها ندارم و فقط دعا می‌کنم که الله تعالی این خلأ بزرگ را پر کند و نعم البدلی به منطقه عطا فرماید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی