عقیده

خلاصه ی تصوّف و اهل تصوّف چیست؟

جواب: تصوّف همین «علم تصوّف» را گویند، و «اهل تصوّف» به کسی اطلاق می گردد که به صفات و اخلاق تصوّف موصوف باشد. کسانی که به صفات و اخلاق تصوّف موصوف باشند، به آنان صوفی گفتن اشکالی ندارد.
و خلاصه ی تصوّف این است که یک انسان علاوه از انجام دادن احکامات شرعی و تصحیح عقاید، از بدعات و رسوم بجدّ پرهیز کرده و به اتباع سنّت گرایش پیدا می کند. البته رعایت این موارد نه تنها برای اهل تصوّف، بلکه برای هر مسلمانی لازم است. اهل تصوّف همچنین به ذکر و خواندن درود و ادعیه ی مأثوره پایبندی می کنند، به این موارد چنان پایبند میشوند که نفس شان تزکیه و مصفی میشود.
علامت تزکیه شدن نفس این است که کبر و حسد و کینه، و سایر رذائل و صفات بد از وجودش بیرون می روند، و از آن ها پاک و صاف می گردد و نسبت به هیچ کس کینه در دل جای نمی دهد، و به کسی حسد نمی ورزد و نفسش تابع قرآن و حدیث می گردد، و از هوا و خواهشات نفس، اتّباع و پیروی نمی کند. کسی که به این درجه برسد و به این صفات موصوف باشد صوفی گفته می شود. صوفی گری کار شوخی ئی نیست. اگر کسی این صفات را دارا نباشد و به درجه ای از تزکیه نرسیده باشد، صوفی گفته نمی شود، بلکه متصوّف است، یعنی به تکلف خود را صوفی کرده است، حقیقتاً صوفی نیست، بلکه خود را بظاهر صوفی جلوه می دهد. اگر کسی پایبند شریعت و سنّت نباشد هرگز صوفی گفته نمی شود. اگر شخصی از شریعت و سنّت پیروی نمی کند امّا خود را صوفی می داند،
دروغ می گوید. محض به بیعت کردن کسی صوفی نمیشود و بجایی نمیرسد.
اگر کسی در یک سلسله، مثلاً در سلسله ی نقشبندی بیعت کند و بگوید نقشبندی است، ایرادی ندارد. مثل کسی که در مدرسه ای درس می خواند می تواند بگوید طلبه ی آن مدرسه است، گرچه خوب درس نخواند. و همچنین مثل کسی که در یک مذهب مثلاً در مذهب حنفی قرار دارد می تواند بگوید حنفی است، گرچه کامل به آن مذهب پایبند نیست. و همچنین مثل این که کسی به حج برود همه می گویند حاجی است. البته حاجی واقعی کسی است که وقتی به حج می رود و برمی گردد، از صفات و اخلاق نازیبای گذشته و قبلی اش برگردد، و تغییر کرده باشد. متأسفانه امروزه خیلی ها که به مکّه می روند، همان جا هم بی ادبی و نافرمانی می کنند و خلاف سنّت انجام می دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن