خانواده

دانستنیهای ازدواج، شناخت های ضروری پیش از ازدواج

پیش نیازهای ازدواج به مسایل ضروری گفته میشود که فرد قبل از آگاهی مناسبی از آنها بهتر است وارد زندگی مشترک نشود و بهتر است در این مسائل فرد واقعیت حال خود را ببیند نه ایده آلی که هنوز به آن نرسیده است.

دانستنیهای ازدواج، شناخت های ضروری پیش از ازدواج

تدوین: فریدون نازاری

 

شناختهای ضروری پیش از ازدواج:

 

پیش نیازهای ازدواج به مسایل ضروری گفته میشود که فرد قبل از آگاهی مناسبی از آنها بهتر است وارد زندگی مشترک نشود و بهتر است در این مسائل فرد واقعیت حال خود را ببیند نه ایده آلی که هنوز به آن نرسیده است.

الف) خودشناسی:

اگر فرد آگاهی اندکی در مورد خودش داشته باشد نقاط ضعف خود را نمیداند در نتیجه هیچ تلاشی برای رفع آنها نمیکند.

شناخت ظاهر خود: _ظاهر من چگونه است؟ _آراستگی لباس برایم چقدر مهم است ؟_معمولا چه پوششی دارم و دیدم نسبت به آن چگونه است؟

 

شناخت احساسات و عواطف: آیا من احساسی و زود رنجم؟ _از شکست عصبانی میشوم _به والدین وابسته ام _از دیگران زود ناراحت ومتنفر میشوم؟

شناخت نسبت به خلق وخو: توانایی نه گفتن ندارم و با تعهداتی زیادی روبرو میشوم؟ _موفقیت و ثروت همسرم مایه ی دلرنجی من است؟ _با دیگران حس رقابت جویی دارم؟

 

شناخت میزان مسیولیت پذیری:

آیا در کارهای خانه به مادرم کمک میکنم؟_حوصله شستن وپختن ندارم_ به تعهداتم پایبندم _آیا مسئولیت تا الان قبول کردم و در آن مسئولیت چگونه بوده ام؟

 

الف)خودشناسی

شناخت حساسیتها ونقاط ضعف وقوت:

نمیتوانم زود طرف مقابل را بخاطر خطاهایش ببخشم؟ _من فرد لجبازی ام؟ _مسائل را خیلی خشک ومنطقی بررسی میکنم؟ _من فردی باگذشتم؟

 

شناخت نحوه ارتباط خود با دیگران:

در ارتباط با دیگران خیلی نمیتوانم از حقم دفاع کنم؟ _بیش از اندازه شوخی میکنم؟ _بدون سنجش علاقه ی فرد کار خود را ادامه میدم؟

 

شناخت علایق وسلیقه ها:

از تفریحات دست جمعی خوشم نمیاد؟ _حوصله مهمانی طولانی را ندارم؟ _از تماشای فوتبال خسته نمیشوم؟ _میز کارم همیشه منظم است؟ _برای خود آینده درخشانی تصور میکنم؟

 

آگاهی از استعدادها و توانایی ها:

من در چه زمینه ای مهارت دارم؟ _از پختن غذا متنفرم؟ _حافظه خوبی ندارم وفراموش کارم؟

 

آگاهی از ارزشها و فرهنگ شخصی خود:

من چقدر به مذهب پایبندم؟ _اهداف زندگی من چیست؟ _دیدگاهم نسبت به حجاب چیست؟ _برایم محرم ونامحرم مهم است؟ _خط قرمزهای زندگی ام چیست؟

اگر فرد به این خودشناسی بصورت واقع گرایانه نگاه کند میبیند که نقاط منفی میتواند داشته باشد که باید در پی اصلاح آنها باشد و با شناخت اهداف و ارزشهایش فردی را متناسب با خود و ارزشهایش انتخاب میکند که باعث میشود فرد به زندگی احساس بهتری داشته باشد و هر بار  با کمک همسرش به اهدافش بیشتر نزدیک می شود

—————————

خلاصه برداری از کتاب:

منبع: دانستنی های ازدواج سالم / تالیف: رامین تبرایی، احمد مبلغی، فاضل حسامی / ناشر پارسای سلامت

 

منبع: سایت نوگرا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن