قرآن

درسهایی از سوره الملک برای روحهای جوان

در چندین حدیث ، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از فضائل سورات الملک یاد کرده است. به عنوان مثال ، او به ما گفت كه این خواننده خود را از مجازات قبر محافظت می كند (به نظر می رسد این فضیلت شناخته شده تر است). همچنین در روز قیامت ، با اجازه خداوند ، برای خواننده خود شفاعت می کند .

در چندین حدیث ، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از فضائل سورات الملک یاد کرده است.

به عنوان مثال ، او به ما گفت كه این خواننده خود را از مجازات قبر محافظت می كند (به نظر می رسد این فضیلت شناخته شده تر است). همچنین در روز قیامت ، با اجازه خداوند ، برای خواننده خود شفاعت می کند .

چنین نعمت های سوره الملک باید ما را نسبت به آنچه می توانیم از آن بیاموزیم / استفاده کنیم کنجکاو کنیم.

در این مقاله ، ما به درسهایی از سوره الملک می پردازیم تا زندگی جوان خود را غنی بسازیم.

درس شماره 1: سورات الملک متحد شماست
نعمتهای فوق سوره الملک باعث تعجب می شود ، اگر قرآن به عنوان متحد عمل کند تا در آسیب پذیرترین لحظات ما از ما دفاع کند ، آیا با آن مانند یک متحد رفتار می کنیم؟

یا آیا از بهانه هایی که بسیاری از جوانان استفاده می کنند استفاده می کنیم: “من مشغول کار هستم. بعداً بهش خواهم رسید وقت می یابم. ”

ما اولین درس را از سوره الملک می آموزیم قبل از اینکه حتی تلاوت آن را شروع کنیم: با قرآن مانند یک دوست رفتار کنید . با آن وقت بگذارید. بهش گوش کن. دفاع از آن را برای کسانی که به آن تهمت می زنند.

یكی از قدرتمندترین تأملاتی كه در مورد قرآن شنیده ام این است كه به واسطه ی آنكه وحی از جانب خداوند است ، به معنای “زندگی” است.

قرآن به شکلی که خداوند اجازه می دهد با ما صحبت می کند. سورات الملک نیز از این قاعده مستثنا نیست ، پس آن را دوست بدار و بگذار تا با تو صحبت کند.

درس شماره 2: خداوند شما را کاملاً ساخته است
الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا مَا تَرَى فِي خَلْقِ الرَّحْمَنِ مِنْ تَفَاوُتٍ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَرَى مِنْ فُطُورٍ
{ كسى كه هفت آسمان را توبرتو آفريد، در آفرينش خداوند رحمان، هيچ گونه نابسامانى نمى‏بينى، باز چشم بگردان آيا هيچ رخنه‏اى مى‏بينى؟}
ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ كَرَّتَيْنِ يَنْقَلِبْ إِلَيْكَ الْبَصَرُ خَاسِئًا وَهُوَ حَسِيرٌ
{ سپس دوباره چشم بگردان، چشمت خسته و مانده باز مى‏گردد } (متن قرآن, سوره 67: الملك, آیه 3 – آیه4 )

این آیات را از نزدیک بخوانید. و درست همانطور که آیه دستور تکرار را می دهد ، دوباره آنها را بخوانید.

عزت نفس ، مبارزات بسیاری از جوانان است که می تواند بزرگسالی را در پی داشته باشد. در ادبیات تحقیق کاملاً مستند است و هرکسی که با جوانان همکاری می کند ، می تواند به صورت غیرقانونی آن را گواهی کند. شاید تعجب کنید که چگونه به این آیه وصل می شود ، ادامه دهید.

همان خدائی که آسمان را بدون هیچ گونه شکافی ایجاد کرده ، شما و روح شما را آفریده است. همان خدائی که آسمان را به طور کامل نگاه داشته است ، به ما داده است که ما باید در این دینیه کامل باشیم . وی نمونه قرآن و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را به ما داده است.

معروف بود که عمر بن الخطاب گفت است : “همانا ما مردم ننگین بودیم و خداوند ما را به اسلام احترام گذاشت. اگر ما از آنچه به غیر از آنچه خداوند به ما احترام گذارد ، افتخار می خواهیم ، خداوند ما را ننگ خواهد کرد “. (صحیح: المستادرک 214).

این یکی دیگر از یادآوری های زیبای نفس است ، به ویژه هنگامی که در انجام اقدامات یک مسلمان در ملا عام خود را دریغ یا خجالتی می بینیم. این افتخار ماست و پاداش ما با کسی است که ما را کامل ساخته است.

درس شماره 3: شما نمی توانید آنچه در قلب شما است پنهان کنید
وَأَسِرُّوا قَوْلَكُمْ أَوِ اجْهَرُوا بِهِ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ
{ و [اگر] سخن خود را پنهان داريد يا آشكارش نماييد در حقيقت وى به راز دلها آگاه است.}
أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ

{ آيا كسى كه آفريده است نمى‏ داند با اينكه او خود باريك بين آگاه است } (متن قرآن, سوره 67: الملك, آیه 13 – آیه14 )

ابن عباس تأمل می کند که دلیل نزول این آیه این بوده است که کافری ، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را تهمت می زند و به یکدیگر یادآوری می کند که زمزمه کنند / ساکت شوند. به نظر می رسید آنها غفلت می کنند که خداوند همه را می شنود.

درس این آیات تقریباً حیرت انگیز است و به معنای دقیق قریش نیست. درس این است که چه شما آن را بگویید یا نه ، آنچه واقعاً در قلب شما است بیرون خواهد آمد و مشخص خواهد شد.

ما نمی توانیم بگوییم که آیا عکس اینستاگرامی از داوطلبانه شما با هدف خود تبلیغ یا غرور و یا به اشتراک گذاشتن فرصتی برای کار خوب ارسال شده است.

اما خدا می تواند بگوید. و اگر ما به طور جدی “قلب کار” را انجام ندهیم ، خود را پاکسازی می کند.

این شامل تلاش عملی مانند دائماً ساختن توبه (توبه) ، دادن حق او به واسطه صلاح ما ، تصحیح شخصیت ما از طریق سخنان مهربان و نیکوکاری و موارد دیگر است.

در ساختن نمایه ای از افراد خوب شما آنلاین ، گرفتار نشوید. آن را در زندگی واقعی بسازید و به یاد داشته باشید که خداوند تلاش یا فقدان آن را می داند.

درس شماره 4: فقط خدا می داند …
وَيَقُولُونَ مَتَى هَذَا الْوَعْدُ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ
{ و مى‏ گويند اگر راست مى‏ گوييد اين وعده كى خواهد بود}
قُلْ إِنَّمَا الْعِلْمُ عِنْدَ اللَّهِ وَإِنَّمَا أَنَا نَذِيرٌ مُبِينٌ
{ بگو علم [آن] فقط پيش خداست و من صرفا هشدار دهنده‏ اى آشكارم } (متن قرآن, سوره 67: الملك, آیه 25 – آیه26 )

در این مثال ، از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به طور مسخره سؤال می شود که روز قیامت چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. درسی که در اینجا می آموزیم دو برابر است.

این دو آیه بیانگر یک موضوع مشترک در قرآن است. این امر است که خداوند به پیامبر (ص) دستور می دهد چه پاسخی برای کسانی که نیت بیمار نسبت به او و مسلمانان دارند ، بدهد.

1. در مورد جزئیاتی که خداوند به ما نداده است تثبیت نشویم. این امر نیاز به اطمینان دارد که خداوند بهتر می داند ، که او انجام می دهد ، زیرا او داناتر است.

در حدیثی در بخاری ، مردی از پیامبر سؤال كرد كه روز قیامت کی خواهد بود. پیامبر پاسخ داد ، “چه چیزی را برای آن آماده کرده اید؟”

این تغییر چشم انداز برای موفقیت در این جهان و جهان بعدی ضروری است. تغییر این است که به جای آنچه که نمی توانید کنترل کنید بر آنچه می توانید کنترل کنید متمرکز شوید.

2. بخش دوم درس این است که توجه داشته باشید که چگونه خداوند از پیامبر خود با ارائه پاسخ های مناسب به هر گونه جابجایی ، حمایت می کند.

این پشتیبانی برای ما گسترش می یابد. این آیات (به همراه چند نفر دیگر در قرآن) روایات کامل ، توضیحات و راهکارهای مناسب برای پاسخ به سؤالات را روایت می کند.

این سؤالات ممکن است از طرف دیگران باشد یا ممکن است سؤالاتی باشد که از خودمان می پرسیم. برای اینکه خود را در هنر بلاغت قرآنی تربیت کنید ، نیاز به تعامل با قرآن و تأمل در آیاتی از این دست دارد.

سوره الملک چالش
برای آموختن سوره الملک درسهای بیشتری وجود دارد که در مورد توکل (اعتماد به خدا) ، ریزک ( تدارک ) و غیب است .

به عنوان یک چالش ، عادت کنید که هر شب سوره الملک را بخوانید. وقت بگذارید تا درسی را که در اینجا بحث کرده ایم بازگو کنید و موارد دیگری را که ممکن است به تنهایی قفل کنید!

باشد که خداوند قرآن را نور قلب ما قرار دهد.
منبع : aboutislam

آوای سنت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن