تزکیه

دروغ و دروغ پردازی از دیدگاه اسلام (5)

زمانی که  انسان حقیقت را بیان می کند ناحیۀ قدامی مغز فعالیت می کند و می توان نتیجه گرفت که این قسمت مسؤول دروغ گویی و راست گویی انسان است. آزمایشات جدید در مورد مغز که با امواج مقناطیسی انجام شده است، ثابت کرده است که مغز انسان در هنگام دروغ گفتن انرژی زیادی مصرف می کند، بیشتر از زمانی که انسان حقیقت را بیان می کند و این ثابت می کند که راست گویی و گفتن حقیقت باعث افزایش قدرت، انرژی و میزان کارآیی مغز می شود.

و نیز امروزه  دانشمندان به حقیقت جدیدی دست یافته اند و آن اینکه، مغز انسان بر اساس صداقت و راستی تصمیم می گیرد و این سیستم حقیقت گویی است که برای مغز طراحی شده است. مجرمان حرفه ای به راحتی می توانند دروغ بگویند و دستگاه های دروغ سنچ نیز قادر به کشف دروغ های آنان نیست. به همین دلیل دانشمندان تلاش دارند به طور مستقیم به بخشی از مغز که مسؤول دروغ گفتن است، دست. نتایج بدست آمده از تحقیقات بسیار دقیق دانشمندان اظهار میکند که، فرد هر قدر هم در دروغ گفتن ماهر باشد نمی تواند بر قسمت پیشانی مغز تسلط یافته آن را تحت کنترول خود درآورد. این قسمت در حال دروغ گفتن فعالیت زیادی کرده و انرژی فراوان مصرف می کند.

با وجود اینکه بخش های مختلف مغز در حال فعالیت هستند اما دانشمندان معتقدند که آن بخش از مغز که در هنگام دروغ گفتن بیشترین فعالیت را دارد و بیشترین انرژی را مصرف می کند، مسؤول دروغ گویی انسان است. به همین منوال در آزمایش دیگری دانشمندان در مورد منبع گناه در مغز انسان تحقیق کردند. آنها با عکس برداری از مغز فردی که در حال انجام گناه بود به این نتیجه رسیدند که در مغز انسان بخشی قرار دارد که مسؤول انجام گناه است، که همان ناصیۀ کاذبه است که الله سبحانه و تعالی در قرآن کریم بدان اشاره کرده است.

ناصیه، همان بخشی که عمل ارشاد و راهنمایی انسان را در اتخاذ تصمیمات درست و غلط، و نیز برنامه ریزی و نقشه کشیدن برای انجام کارها چه خوب و چه بد، را انجام می دهد. برخلافِ دروغ و پیامد های آن، راستگوئی و صداقت فشاری بر مغز وارد نمیکند، و شخص راستگو از متانت و هیبت خاصی برخوردار است که دروغگویان از آن محروم اند.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که راست گویی و گفتن حقیقت هیچ فشار و تکلفی بر مغز وارد نمی کند، اما دروغ گفتن انرژی بسیار زیادی از مغز را مصرف می کند، در این جاست که به یکی از فواید صداقت پی می بریم. الله سبحانه و تعالی، فردی که آیاتش را تکذیب می کند این گونه تشبیه می کند:

فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ ذَلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآَيَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ [الأعراف ۱۷۶)

پس مثل او، مثل سگی است که اگر بر او حمله کنی زبانش از دهان بیرون است (و نفس نفس می زند) و یا اگر او را رها کنی زبانش از دهان بیرون است (و نفس نفس می زند) آن همچون قومی است که نشانه های (علم و قدرت) ما را دروغ شمردند، پس قصه را برایشان نقل کن شاید  که تفکر کنند.

چرا الله سبحانه و تعالی شخصی را که دروغ می گوید به سگی تشبیه می کند که زبانش از دهان بیرون آمده و نفس نفس می زند؟ تشبیۀ ظریفی است، و بایستی در مورد تدبر وتفکرکرد، مطالعه نمود، و یافته های تحقیقات در این زمینه را زیر و رو کرد. دروغ گفتن انرژی زیادی از جسم به خصوص مغز را مصرف می کند همان گونه که سگ در حالت نفس نفس زدن انرژی زیادی مصرف می کند. این گونه است که با تفکر و تأمل در آیه قطعاً متوجه تشابه انسان دروغ گو و سگ، خواهیم شد و این گونه است که آیه با عبارت (لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ) ”شاید که تفکر کنند” پایان می یابد.

دانشمندان دریافتند که مغز انسان کارها را براساس صداقت و درستی انجام می دهد، یعنی اینکه بنیان مغز و اصل و اساس آن بر صداقت و درستی بنا شده است و مغز انسان از زمان تولد او متمایل به حقیقت است و این دروغ گویی است که با مخالفت ورزیدن با اساس و فطرت مغز، فشار بسیار زیادی بر آن تحمیل می کند.

رسول الله صلى الله عليه وآله سلم در این زمینه می فرماید:

كلُّ مولود يُولَدُ على الفِطْرَة.

هر آنچه که متولد می شود براساس فطرت و بنیان متولد می گردد.

الله سبحانه و تعالی می فرماید:

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا  يَعْلَمُونَ. روم: ۳۰

پس روي خود را متوجه آيين خالص پروردگار كن! اين فطرتی است كه خداوند، انسان‌ها را بر آن آفريده، هیچ دگرگونی در آفرينش الهي نيست اين است آيين استوار، ولی اكثر مردم نمي‏دانند.

پس الله متعال انسان را از بدو تولدش بر بنیاد حقیقت و صداقت آفریده است و این نکته ایست که علم امروز آن را کشف کرده است. الله متعال از زبان هود علیه السلام، بعد از اینکه قومش او را تکذیب کردند، می فرماید:

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ رَبِّي وَرَبِّكُمْ مَا مِنْ دَابَّةٍ إِلَّا هُوَ آَخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ. هود: ۵۶

من تنها بر الله توکل کردم، او پروردگار من و پروردگار شماست، و هیچ جنبندۀ نیست مگر این که الله موی پیشانی او را می گیرد، قطعاً پروردگار من بر صراط مستقیم است.

پس الله متعال در یوم الحساب ناصیة (پیشانی) تمامی مخلوقات را گرفته و مؤاخذه خواهد کرد و آن گونه که بخواهد با آن ها برخورد خواهد کرد. الله متعال این قسمت را برگزیده چرا که این قسمت مسئول هدایت، رفتار و رهبری در انسان است و به همین دلیل است که می گوییم قرآن کریم اولین کتابی است که در مورد تأثیر و وظیفۀ این بخش در رفتار و هدایت انسان، سخن می گوید.

مغز انسان دروغگو، همانند دماغ مرکزی کامپیوتر چون به انرژی زیادی ضرورت دارد، زودتر استهلاک میشود، و بد تر از آن اینکه، با محتویات دروغ این نعمت خداداد را میتوان به آسانی برباد داد. موضوع مهم دیگری که بایستی بدان اشاره کرد، قربت و دوستی شیطان با دروغگویان است. انسان دروغگو قرینی از شیاطین را منحیث یاور، دوست و مشاور با خود دارد، و در دروغ پردازی او را یاری میرساند، این در حالیست که قرین انسان صادق، راستگو و مؤمن  فرشتگانی است که از جانب الله تعالی، بر آنها گماشته میشود.

چرا انسانها میخواهند اولیائی از شیاطین را دوست و قرین خویش برگزینند، در حالیکه گماشته شدگان آسمانی بر حق و نعمتی اند بس بزرگ؟

کوته فکری، وسوسه، ضعف ایمان و عقیده، و عجول بودن انسان در اختیارِ انتخابِ بد بر خوب، دلیل این همه دروغ و فجورش است. آیا وقتش نیست از این همه وسوسه های شیاطین و خناس به خالق مهربان و یکتا پناه بریم؟

خناسی که الله تعالی در موردش میفرماید:

الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ. سوره ناس

که در درون سینۀ انسانها وسوسه می‌کند.

 

نوشته: احمد عارفی

منبع: سایت دعوتگر

ویراستار: سایت اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی