مقالات

در مقابل فتنه‌ی نژاد پرستی چه باید کرد؟

دکتور فضل الهادی وزین

حوادث بعد از کودتای هفت ثور ۱۳۷۵شمسی و از جمله پیامدهای ناهنجار تجاوز نظامی اتحاد شوروی سابق بر کشورما و رویدادهای درد ناک پس از سقوط رژیم کمونستی و ادامه جنگ خونین قدرت میان گروه‌های متخاصم داخلی تا امروز و بلاخره مداخلات مغرضانه و اشکار خارجی در امور داخلی افغانستان همه با هم آثار خیلی بد و ناگواری بر وحدت و یکپارچگی ملت مسلمان‌ما وارد آورده و در صورت ادامه‌ی و ضع فعلی پیشامدهای آینده زیان‌بارتر خواهد بود.

فتنه‌های جاهلی چون، نژاد، زبان، سمت و منطقه روز بروز در حال اوج گرفتن است و شیرازه‌های وحدت ملی و تمامیت ارضی میهن ما را بشدت تهدید می نماید.

بروز این وضع خطرناک نتیجه عوامل و اسباب متعددی است که ضرورت به بررسی و تحلیل مفصل و همه جانبه دارد، ولی نباید فراموش کرد که اجزاب، گروها و عناصر نژادپرست به اصناف و اشکال و اسمای مختلف در ایجاد و تقویه چنین و ضعی نقش بارز و اساسی دارند.

وجود گروه‌ها و افراد نژاد پرست و متعصب در تاریخ معاصر کشور چیز تازه‌ای نیست و همه بیاد داریم که در دهه‌ی چهل و پنجا، احزاب و دسته‌های نژاد پرست مانند، افغان‌ملت، ستم‌ملی، نسل نو هزاره و غیره در جهت خدشه‌دار ساختن وحدت‌ملی ملت مسلمان افغانستان و عنوان کردن شعارهای جاهلی و گندیده‌ی نژاد، زبان و سمت مصروف فعالیت و گمراه کردن عده‌ای از جوانان خوش‌باور، کم‌دانش و بی‌تجربه بودند.

در جریان جهاد بر حق ملت مسلمان افغانستان علیه رژیم کمونستی -حزب دموکراتیک خلق– و قشون سرخ روسی، نهضت اسلامی ستون فقرات جهاد ، استقلال و دفاع از شرف و ناموس و تمامیت ارضی کشور را تشکیل می‌داد، احزاب و گروه‌های نژادپرست همانند سایر گروه‌های غیر اسلامی از صحنه بیرون شدند و هیج نقشی در جهاد، مبارزه علیه اتحاد شوروی نداشتند (وحتی بعضی از این گروه ها به حکومت کمونستی پیوسته بودند).
آغاز جنگ نامقدس قدرت و استمرار آن در کنار سایر مصیبت‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، زمینه‌ی خوبی را برای رشد دوباره گرایش‌ها و افکار و اعمال نژاد پرستانه را فراهم کرد.

افراد وابسته به این جریانها با اغفال عده‌ای از هم‌وطنان خالی الذهن و خوش باورما را به بهانه‌ی دفاع از منطقه، قوم و نژاد معین به اصطلاح در آب گل‌آلود ماهی گرفته و شعله‌های خانمانسوز جنگ قدرت را شعله‌ورتر می‌سازد، جنگی که به مصالح هیچ نژاد و منطقه‌ی در افغانستان ارتباط نه‌دارد و فقط روی مصالح و اهداف آنی و زودگذر جنگجویان و دستیاران خارجی آنان می‌چرخد و زبانه‌های جهنمی آن، همه اقوام، نژادها و مناطق کشورما را بکام خویش فرو برده و همه دار وندار ملت ما را به خاکستر مبدل می‌سازد.

نژاد پرستی با فطرت انسان، تمدن انسانی و قبل از همه با عقیده و ایمان ملت مؤمن افغانستان در تضاد اشکار است. تعصب نژادی و زبانی با ایمان و اسلام در یک قلب نه می‌گنجد. از نظر اسلام، «تقوا» یگانه معیار برتری و فضلیت میان افراد بشر میإباشد، و اختلافات رنگ و زبان، نژاد و منطقه معیار و مقیاس خوبی و بدی بین افراد بشر نیست. {يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ} (سوره‌ی حجرات آیه ۱۳)

همه‌ی انسان‌ها از یک پدر و مادر -یعنې آدم علیه السلام و حوا رضی الله عنها- به دنیا آمده‌اند، زبان فقط وسیله تفاهم و محاوره است، ولی برتری گوینده بر گوینده زبان دیگری نمی باشد. افتخار به قبیله و نژاد و منطقه و تعصب ورزیدن برای آن از نظر عقیده‌ی اسلامی و به نص حدیث حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم جاهلیت شمرده شده و چیز گندیده توصیف شده است: (أبِدَعْوَى الجاهليَّة وأنا بين أظهركم، دعوها فإنَّها منتنة) رسول اکرم صلی الله علیه و سلم در حدیث ذکر شده و قتی که یهود در مدینه می خواستند فتنه نژادی را بین انصار -قبایل اوس و خزرج- برپاکنند، می‌فرمایند: (آیا شما بطرف جاهلیت -یعنې تعصب قومي فرامی‌خوانید- در حالیکه من تا هنوز در میان شما زنده ام) و باز می‌فرمایند: (تعصب نژادی و جاهلیت را ترک کنید، که آن چیز گندیده و کثیف است ) و باز رسول الله صلی الله علیه وسلم در حدیث دیگری می‌فرمایند: (کسیکه بسوی عصبیت دعوت کند از جمله ما –مسلمان- نیست و کسیکه در راه عصبیت -نژادپرستی و گروه‌پرستی- کشته شود از جمله ما نیست )

و فراموش نباید کرد که در حدیث بالا تعصب نژادی «جاهلیت» خوانده شده و آشکار است که ایمان و اسلام در نقطه مقابل جاهلیت قرار دارد و جاهلیت در اینجا به معنی نادانی نیست، بلکه به اتفاق علما معنای عادات و رواج‌های ناپسندیده‌ی قبل از اسلام (یعنی مرحله کفر و شرک و بت پرستی) را افاده می‌کند.

بیان موقف اسلام در باره‌ی نژاد پرستی و نژادپرستان -با وجود واضح بودن آن- به بحث بیشتر نیاز دارد، که این مختصر را حوصله‌ی آن نیست، ولی باید گفت که توضیح و بیان حکم شرعی نژادپرستی و سمت‌گرایی و عصبیت‌های ناشی از آن و آگاه ساختن مردم -خصوصا نسل جوان- از روش‌ها و وسائل و جریان‌های متعصب و جفاکار به اسلام و وطن از جمله و جایب شرعی و ملی هر افغان است.

از شماره‌ی ۱۷ ماه میزان سال ۱۳۷۹۹شمسی مجله‌ی [مستقبل]

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی