تزکیه

دعاها در این اوقات پذیرفته می شوند

انسان یکی از مخلوقات ضعیف خداوند است که زندگی او با فراز و نشیب همراه است و در هر سطحی زندگی کند ضعف و

انسان یکی از مخلوقات ضعیف خداوند است که زندگی او با فراز و نشیب همراه است و در هر سطحی زندگی کند ضعف و نیازمند بودن اش بخش جدایی ناپذیر اوست ، طبیعتا برای انسان ها حالتی ثابت و خوشایند تضمین نشده است به دلیل اینکه دنیا آزمایشگاه انسان هاست نه رسیدن به آرزوها ، در این راستا بشر با انواع نا ملایمات مواجه است و از این طریق دست به درگاه خدا می شود و چه بسا ممکن است که بشر اگر درخواهشات فرو رود از یاد الله غافل شود و در نتیجه آخرت و سعادت ابدی را نیز از دست بدهد لذا دنیا اینگونه ساخته و تنظیم شده است که بندگان عبدیت خودشان را در برابر خداوند همیشه داشته باشند، یکی از مصادیق و آثار عبودیت “دعا” کردن است و چون دعا نوعی عبادت است باید فقط در پیشگاه خداوند باشد نه غیر خداوند. در این مطلب با حالات و اوقات اجابت دعا آشنا خواهیم شد که عبارتند از:

۱دعا در شب قدر:

الله می‌فرماید: ﴿لَيۡلَةُ ٱلۡقَدۡرِ خَيۡرٞ مِّنۡ أَلۡفِ شَهۡرٖ ٣﴾[القدر: ۳].

«شب قدر بهتر از هزار ماه است……»

رسول الله ص در پاسخ به سؤال عایشه رض  که پرسید: در شب قدر چه بگوید، فرمود: «قولي: اللهمَّ إِنَّكَ عَفُوٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنيِّ» مسند امام احمد.

(بگو بار الها! تو بخشایش را دوست داری، پس مرا ببخشای و بیامرز).

۲– دعا در نیم شب و بدنبال نماز‌های فرض:

رسول اکرم ص فرمودند:

(الله تبارک و تعالی هر شب هنگامی که یک سوم از شب باقی می‌ماند، به آسمان دنیا فرود می‌آید و می‌فرماید: چه کسی مرا می‌خواند تا او را اجابت کنم و چه کسی از من چیزی می‌خواهد تا به او عطا نمایم و چه کسی مرا استغفار می‌کند تا گناهان او را ببخشایم)  متفق علیه.

از پیامبر اکرم ص پرسیده شد:

(کدام دعا بیشتر از همه قابل شنیدن و اجابت است؟ فرمودند: در میان و آخر شب و بدنبال نماز‌های فرض) سنن امام ترمذی حدیث شماره(۳۴٩٩)

۳دعا در بین اذان و اقامه:

رسول الله ص فرمودند: «لاَ يُرَدُّ الدُّعَاءُ بَيْنَ الأَذَانِ وَالإِقَامَةِ»  سنن ابو داود شماره(۵۲۱).

دعای بین اذان و اقامه رد نمی‌شود

۴دعا در وقت آذان برای نمازهای فرضی و در وقت جهاد و رویارویی با دشمن:

از سهل بن سعدرض روایت است که پیامبر اکرم ص فرمودند:

(دو دعا رد نمی‌شوند یا فرمود: کم رد می‌شوند: دعا در وقت آذان و در وقت جنگ(جهاد)، هنگامیکه برخی با برخی دیگر درآویز می‌شوند). سنن امام ابو داود.

۵ساعت اجابت دعا در روز جمعه:

پیامبر فرمودند:

(در روز جمـعـه لحظه‌ای است که اگر بندۀ مسلمان در آن لحظه دعا کند و از الله طلب چیزی نماید، الله حتما دعای او را اجابت می‌کند) متفق علیه.

مسأله: ساعت اجابت در روز جمعه چه ساعتی است؟

علامه ابن قیم/ترجیح داده است که ساعت اجابت دعا در روز جمعه، آخرین ساعت عصر است، آن هم پس از ذکر یازده قول در تعیین آن ساعت و لحظه. و به طور کلی دو قول بر دیگر اقوال ترجیح داده شده که احادیث صحیح بر آن دلالت می‌کند؟

اول- هنگام نشستن برای خطبه تا تمام شدن نماز جمعه. و دلیل آن در صحیح مسلم است که قبلاً ذکر شد.

دوم- اینکه آخرین ساعت از عصر روز جمعه است و بیشتر احادیث بر این قول دلالت دارد. سپس دلیل آن را چنین ذکر کرده است.

روایت امام احمد در مسند که رسول الله ص فرمودند:

(در روز جمعه ساعتی است که هربنده‌ی مسلمان که الله را بخواند، الله حتما او را اجابت کند و آن ساعت پس از عصر می‌باشد) مسند امام احمد حدیث شماره(٧۶٧۴).

آن چه امام ابوداود و امام ترمذی و امام نسایی از رسول الله ص روایت کرده‌اند که فرمودند: «يَوْمُ الْجُمُعَة ثِنْتَا عَشْرَةَ ـ يريدُ ساعةً ـ لا يُوجَدُ مُسْلِمٌ يَسْأَلُ اللهَ شَيْئاً إِلاَّ آتَاهُ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ، فَالْتَمِسُوها آخِرَ ساعَةٍ بَعْدَ العَصْرِ»  سنن امام ابو داود.

(روز جمعه دوازده ساعت است، هر مسلمانی از الله چیزی بخواهد الله حتما به او میدهد (حاجت او را روا می‌کند)، پس آن را در آخرین ساعت پس از عصر التماس و طلب نمائید).

سپس /در پایان چنین فرمود: از دیدگاه من وقت نماز نیز امید اجابت دعا می‌رود. پس هردو ساعت، زمان اجابت است، گرچه ساعت پایانی عصر مخصوص اجابت می‌باشد. و همه‌ی راویان براین احادیث متفقند و رسول الله جامت خود را در این دو ساعت برای دعای توأم با زاری و تضرع به سوی الله ، ترغیب کرده است . زاد المعاد:۱/۱۳۱.

۶دعا در ساعتی از شب:

پیامبر اکرم فرموده‌اند:

(همانا در شب لحظه و ساعتیست که هرگاه مرد مسلمان آن را دریابد و خیری از کار دنیا و آخرت را از الله متعال طلبد، آن را به وی می‌دهد و آن در هر شب می‌باشد). صحیح مسلم

٧در وقت نوشیدن آب زمزم:

از پیامبر اکرم روایت شده که فرمودند:

(آب زمزم به هر نیت و قصدی که نوشیده شود سودمند است). سنن امام ابن ماجه و مسند امام احمد و مستدرک حاکم.

۸هنگام خواندن این دعا بعد از تکبیره احرام در نماز: (اللَّهُ أَكْبَرُ كَبِيرا وَالْحَمْدُ لِلَّهِ كَثِيرًا وَسُبْحَانَ اللَّهِ بُكْرَةً وَأَصِيلاً).

از عبدالله ابن عمررض روایت است که فرمود: در اثنائیکه ما با پیامبر اکرم ص نماز می‌خواندیم مردی از حاضرین گفت: «اللَّهُ أَكْبَرُ كَبِيرا وَالْحَمْدُ لِلَّهِ كَثِيرًا وَسُبْحَانَ اللَّهِ بُكْرَةً وَأَصِيلاً» (الله تبارک و تعالی برترین و بزرگترین است و همۀ ستایش‌ها به کثرت مخصوص اوست و من صبح و شام او را تسبیح می‌گویم) رسول اکرم ص فرمودند: گویندۀ این سخن کیست؟ مردی از حاضرین گفت: من یا رسول الله، فرمودند: (تعجب نمودم از این کلمه چون دروازه‌های آسمان به روی آن باز گردید). ابن عمربفرمود: پس از آنکه سخن پیامبر اکرم جدر مورد این کلمه را شنیدم هرگز آن را ترک نکردم). صحیح مسلم

٩همچنان در هنگام خواندن این دعا بعد از تکبیر احرام در نماز: «الْحَمْدُ لِلَّهِ حَمْدًا كَثِيرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ».

از انس رض روایت است که مردی وارد صف نماز گردید در حالیکه به سبب تیز آمدن نفس عمیق می‌کشید گفت: (الْحَمْدُ لِلَّهِ حَمْدًا كَثِيرا طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ) وقتی رسول اکرم نماز را تمام نمود فرمودند:(چه کسی از شما این سخنان را گفت؟) مردم خاموش مانده چیزی نگفتند، سپس آن‌حضرت جفرمودند::(چه کسی از شما این سخنان را گفت؟ که سخنی بد نگفت). مردی گفت: چون به سرعت آمدم و نفس‌های عمیق می‌کشیدم این سخنان را گفتم. آن‌حضرت جفرمودند: «همانا دوازده فرشته را دیدم که بسوی آن پیشی گرفتند تا کسی از ایشان آن را – بسوی آسمان- بالا ببرد». صحیح امام مسلم حدیث شماره (۱۳۸۵).

۱۰در وقت خواندن سوره فاتحه در نماز و حضور قلب و دقت و تدبر به آنچه خوانده می‌شود.

(الله تبارک وتعالی می‌فرماید: من سوره فاتحه را بین خود و بندگانم از وسط نصف کرده ‏ام و سهم بندگانم آن قسمت است که در آن از من می‌خواهد، وقتی که بنده می‌گوید: ﴿ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلۡعَٰلَمِينَ﴾الله بزرگ می‌فرماید: بنده‏ام مرا ستایش کرد، وقتی بنده می‌گوید: ﴿ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ﴾الله جل عظمته می‌فرماید: بنده‏ام مرا مورد تمجید و سپاس قرار داد، وقتی بنده می‌گوید: ﴿مَٰلِكِ يَوۡمِ ٱلدِّينِ﴾الله بزرگ می‌فرماید: بنده‏ام مرا بزرگداشت، و وقتی که می‌گوید: ﴿إِيَّاكَ نَعۡبُدُ وَإِيَّاكَ نَسۡتَعِينُ﴾الله بزرگ می‌فرماید: این سهم من و بنده‏ام است، و بنده‏ام هرچه را بخواهد به او می‏دهم. وقتی بنده بگوید: ﴿ٱهۡدِنَا ٱلصِّرَٰطَ ٱلۡمُسۡتَقِيمَ ٦ صِرَٰطَ ٱلَّذِينَ أَنۡعَمۡتَ عَلَيۡهِمۡ غَيۡرِ ٱلۡمَغۡضُوبِ عَلَيۡهِمۡ وَلَا ٱلضَّآلِّينَ﴾الله بزرگ می‌فرماید: این سهم بندگانم است و هرچه را بخواهد به او می‏دهم). صحیح امام مسلم حدیث شماره(٩۰۴).

۱۱در وقت آمین گفتن در نماز:

پیامبر اکرم ص فرمودند:

(وقتی امام ﴿غَيۡرِ ٱلۡمَغۡضُوبِ عَلَيۡهِمۡ وَلَا ٱلضَّآلِّينَ﴾گفت: شما آمین بگویید همانا آنکه آمین گفتنش با آمین گفتن فرشتگان توافق کند، گناهان گذشته‌اش آمرزیده می‌شود) متفق علیه.

۱۲در وقت بلند شدن از رکوع و گفتن (رَبَّنَا وَلَكَ الْحَمْدُ، حَمْدًا كَثِيرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ).

(از رفاعه بن رافع الزرقی روایت است که گفت: روزی پشت سر پیامبر اکرم نماز می‌خواندیم، وقتی سر‌شان را از رکوع بلند نمودند فرمودند: (سَمِعَ اللَّهُ لِمَنْ حَمِدَهُ)شخصی بدنبال ایشان گفت: (رَبَّنَا وَلَكَ الْحَمْدُ، حَمْدًا كَثِيرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ)وقتی نماز را تمام نمودند فرمودند: «چه کسی سخن گفت؟» آن مرد گفت: من، فرمودند: سی و چند فرشته را دیدم که بسوی آن پیشی گرفتند تا یکی‌شان آن را اول بنویسد)  صحیح امام بخاری حدیث شماره(٧٩٩).

۱۳در وقت سجود:

رسول اکرم ص فرمودند:

(نزدیک‌ترین جای بنده به الله ﻷدر حال سجود است پس در آن بسیار دعا کنید). صحیح امام مسلم حدیث شماره(۱۱۱۱).

۱۴پس از درود فرستادن بر رسول الله ص در تشهد اخیر:

از فضاله بن عبیدسروایت است که گفت: در حالیکه پیامبراکرم جنشسته بودند مردی وارد مسجد شد و گفت: (اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَارْحَمْنِى)آن‌حضرت فرمودند: (ای نمازگزار! عجله کردی. هرگاه نماز خواندی و نشستی، الله را به آنچه سزاوار است ستایش کن و بر من درود بفرست، سپس الله را دعا کن). سنن امام ترمذی.

سپس مردی دیگر نماز خواند و الله را ستایش نمود و بر پیامبر درود فرستاد، آن‌حضرت به وی فرمودند: (ای نمازگزار! دعا کن که دعایت اجابت می‌شود).

۱۵قبل از سلام دادن و گفتن: (اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ يَا اللَّهُ الأَحَدُ الصَّمَدُ الَّذِى لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ أَنْ تَغْفِرَ لِى ذُنُوبِى إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ)

(روزی رسول اکرم وارد مسجد شدند که نگاه مردی شد که نماز ادا می‌کرد و در تشهد اخیر نشسته و می‌گوید: پروردگارا! من از تو می‌خواهم ای الله یگانۀ بی‌نیاز که کسی را نزاده و زاده نشده و هیچ کس او را همتا نیست اینکه گناهانم را ببخشایی چرا که تو بخشندۀ مهربان هستی. آن‌حضرت جفرمودند:(بی‌گمان بخشیده شد، بخشیده شد). سنن امام ابو داود حدیث شماره(٩۸٧).

۱۶همچنان قبل از سلام دادن و گفتن: «اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ، بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ الْمَنَّانُ بَدِيعُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ، يَا ذَا الْجِلاَلِ وَالإِكْرَامِ، يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ».

(از حضرت انس ابن مالک رض روایت شده که گفت: شنیدم رسول الله از شخصی که میگفت: (دردعای نماز) ای بار الها! من از تو سوال می‌کنم، باینکه (همۀ) ثناها و ستایش از آنِ توست. نیست معبودی به حق جز تو، تویی بسیار بخشایندۀ مهربان و نیکویی کننده، ایجاد گر آسمان‌ها و زمین، صاحب بزرگی و احترام، ای ذات زنده و خود پاینده، از تو سوال می‌کنم، آنحضرت جفرمود: او الله را باسم اعظم او سوال نموده است چنان اسم اعظم که اگر به آن سوال شود داده شود و اگر به آن دعا شود اجابت گردد). سنن امام ابو داود حدیث شماره(۱۶٩)

۱٧پس از وضو کردن و گفتن: «أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ».

رسول اکرم فرمودند:

(هیچکدام شما نیست که وضو بگیرد و آن را برساند یا کامل نماید سپس بگوید: أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ– مگر اینکه تمام هشت دروازۀ بهشت بروی او باز می‌گردد تا از هرکدام که بخواهد داخل گردد). به روایت ابو داود شماره(۱۶٩) با تصحیح البانی .

۱۸دعای مسلمان برای برادر مسلمان خصوصادر غیاب او:

از رسول کریم ص روایت است که فرمودند:

(دعای شخص مسلمان برای برادرش و در غیاب وی مستجاب است. در بالای سرش فرشته‌ای موظف است که هرگاه برای برادرش دعای خیر کند فرشتۀ موظف به او می‌گوید: آمین و برای تو مانند آن باد). صحیح مسلم.

۱٩در هنگام بلند شدن از خواب و گفتن: «لاََ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسُبْحَانَ اللهِ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أَكْبَرُ، وَلاَ حَوْلَ، وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ ثُمَّ قَالَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي».

از عباده بن صامت رض از پیامبر اکرم ص روایت است که فرمودند: (کسی که در شب از خواب بر خاسته و بگوید: (لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسُبْحَانَ اللهِ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أَكْبَرُ، وَلاَ حَوْلَ، وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ)و بعد از آن از الله ﻷطلب آمرزش نماید، و یا چیزی بخواهد، طلبش اجابت می‌گردد، و اگر وضوء بسازد و نماز بخواند، نمازش قبول می‌شود). صحیح بخاری حدیث شماره(۱۱۵۴).

۲۰در هنگام خواندن این دعا: (لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ).

پیامبر اکرم ص فرموده‌اند: «دعای ذا النون (یونس ع ) هنگامیکه در شکم نهنگ آن را خواند (لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ)بارالها! (معبودی -برحق- جز تو نیست، منزهی تو، به راستی که من از ستمکاران بودم) هیچ شخص مسلمان نیست که در چیزی به این دعا، دعا کند مگر اینکه برای او اجابت می‌شود». سنن ترمذی .

۲۱در هنگام مصیبت وقتی این دعا خوانده شود: «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ اللَّهُمَّ أْجُرْنِى فِى مُصِيبَتِى وَأَخْلِفْ لِى خَيْرًا مِنْهَا».

(از ام سلمه رض  همسر رسول الله ص روایت است که فرمود: از رسول الله شنیدم که می‌فرمود: «هیچ بنده‌ای نیست که به مصیبتی گرفتار شود و بگوید: – إنا لله وإنا إلیه راجعون– (همانا ما از آن الله‌ایم و همانا ما بسوی او باز گردندگانیم) الها! مرا در مصیبتم مزد داده و برایم از او بهتری عوض ده. مگر اینکه الله او را در مصیبتش مزد داده و عوض بهتری برای او می‌دهد». گفت: چون ابو سلمه وفات یافت چنانکه رسول الله مرا امر کرده بود گفتم و الله متعال عوضی نیکوتر از او، رسول الله را به من داد). صحیح مسلم .

۲۲دعا در وقت باریدن باران:

(دو دعا رد نمی‌شود یا فرمودند: کم رد می‌شوند: دعا در وقت اذان و در وقت جنگ، هنگامیکه برخی با برخی دیگر درآویز می‌شوند) و در روایت سعد رضی الله عنه(و زیر باران). مستدرک حاکم .

۲۳دعای مردم به شخص مرده:

(از ام سلمه رض  روایت شده که فرمود: رسول الله ص بر ابو سلمه وارد شد در حالیکه چشمانش باز مانده بود پس آن را پوشیده و فرمود: چون روح قبض شود چشم بدنبالش می‌نگرد و عده‌ای از خانواده‌اش بصدای بلند گریستند. آن‌حضرت فرمود: بر خویش جز دعای خیر مکنید زیرا فرشتگان بدانچه می‌گوئید آمین می‌گویند و سپس فرمود: اللهم اغفر لابی سلمه…… بار الها! ابو سلمه را بیامرز و مرتبه‌اش را در میان هدایت شدگان بلند نما و بر کسانی که از وی مانده‌اند تو سرپرستی کن و ای پروردگار عالمیان! ما را و او را بیامرز و قبرش را بر وی گشاده کن و آن را برایش روشن بدار). صحیح مسلم.

۲۴دعای مظلوم:

رسول اکرم ص وقتی معاذ رض را به یمن فرستاد به او فرمود:

(از دعای مظلوم بپرهیز؛ زیرا که بین دعای او و الله، حجاب و پرده‌ای نیست). متفق علیه.

۲۵دعای پدر بر فرزند و دعای مسافر:

به دلیل فرمودۀ پیامبر اکرم :

(سه دعا بدون شک مورد قبول است: دعای مظلوم دعای مسافر و دعای پدر بر فرزند خود). سنن ابو داود.

۲۶دعای پدر به فرزند و دعای روزه دار:

پیامبر اکرم می‌فرمایند:

(دعای سه نفر رد نمی‌شود: دعای پدر به فرزندش، دعای روزه دار، و دعای مسافر). الجامع الصغیر از علامه البانی.

۲٧دعای حاکم عادل:

از رسول اکرم ص روایت است که فرمودند:

(دعای حاکم عادل رد نمی‌شود). مسند احمد حدیث شماره(٩٧۲۳).

۲۸دعا در روز عرفه:

رسول اکرم فرمودند:

(بهترین دعا، دعای روزعرفه است و بهترین چیزی که من و پیامبران قبل از من گفتند، این است: لا إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ). سنن ترمذی.

۲٩دعای بیچارگان:

الله می‌فرماید:

«آن کیست که دعای بیچارگان تنگدست را اجابت می‌کند و رنج و غم آن‌ها را برطرف مینماید و شما مسلمانان را جانشینان روی زمین قرار میدهد؟ آیا با وجود الله یکتا، الهی هست؟ (هرگز نیست) لیکن اندکی مردم متذکر و باخبر از این حقیقتند»[النمل: ۶۲]..

خواننده‌ی عزیز! انسان مومن براین حالات و لحظات و فرصت‌ها حریص می‌شود و آن‌ها را غنیمت می‌شمارد؛ چرا که امید اجابت دعا در این مواقع هست و سود و بهره گرفتن از آن نزدیک است. پس از الله متعال یاری بخواه و عاجز مشو و بر آنچه به تو نفع و فایده میرساند، حریص باش؛ که مؤمن زیرک و هوشیار است.

منبع : پایگاه وااسلاماه

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی