اخلاق و تربیت

دعا و نیایش به درگاه الله سبحان (۱)

نوشته: د. عبد الرحمن البر

ترجمه: عبدالخالق احسان

( اشاره: دکتور عبدالرحمن البر یکی از اعضای مکتب ارشاد اخوان المسلمین، و استاد دانشگاه الازهر می باشد که در پیوست کودتای نظامی و سرنگونی حکومت مردمی و انتخابی محمد مرسی؛ راهی زندان نظامی شده است؛ ایشان در داخل زندان مناجاتی به درگاه الله متعال داشتند که سایت رسمی اخوان المسلمین آنرا نشر نموده است؛ اینک ترجمه آن دعاها و نیایش را خدمت خوانندگان گرامی تقدیم می کنیم.)

ستایش الله متعال را سزاست که ذکر کننده را فراموش نمی کند، دعا کننده را خوار نمی سازد، کسی را که به او توکل کند به دیگری نمی سپارد. ستایش ذاتی را سزد که منبع اعتماد ماست؛ انگاه که تمام وسایل دست داشته ما قطع می شود، او تمام امید ماست؛ آنگاه که نسبت به اعمال مان بدگمان می شویم. ستایش پروردگار عالم را که در وقت سختی ها، ضرر را از ما بر طرف می کند، پاداش و جزای نیکی را به نیکوترین وجه می دهد و در مقابل شکیبایی نجات و پیروزی را نصیب می گرداند.

ترا به پاکی یاد می کنیم؛ این بلند مرتبه، بزرگوار، آفریدگار، مهربان، عزیز و جبار. پاک است ذاتی که آسمانها و تمام اطراف آن، دریا ها با امواج خروشان، کوها با پژواک شان، ماهیان با زبان شان، ستارگان آسمان با برج های شان، درختان با شاخه ها و میوه های شان، هفت آسمان و هفت زمین و کسانی که در آنها زندگی می کنند؛ تسبیح او را می گویند. پاک است پروردگاری که تمام مخلوقاتش همیشه به تسبیح و تقدیس او مشغول اند.

پروردگارا! احوال ما بر تو پنهان نیست، ضعف و ناتوانی ما نزدت آشکار است، هیچ تحولی و نیرومندی نیست؛ مگر نزد خودت. ما فقط بخاطر رضای تو، نصرت شریعتت، برافراشتن بیرق دینت، عزتمندی سرزمین های مان و حفظ آزادی و حرمت های مان؛ بیرون شدیم. پروردگارا! پیروزی آشکاری نصیب مان کن، به راه راست هدایت مان نما، ما را نصرت بده، نعمتت را بر ما تمام کن، بر دلهای ما آرامش را حاکم فرما، فضل و رحمتت را بر ما بگستران و گشایش قریب و عاجلی نصیب مان بگردان.

ای روشنی دهنده آسمانها و زمین، این استوارکننده آسمانها و زمین، ای برپادارنده آسمانها و زمین، ای زینت دهنده آسمانها و زمین، این زیبایی دهنده آسمانها و زمین، ای آفریننده آسمانها و زمین، ای دارنده جلال و عظمت، ای فریادرس فریاد خواهان، ای نهایت شوق عبادت کنندگان، ای برطرف کننده اندوه از اندوهگینان، ای خوشحال کننده اندوه سوگواران، ای فریاد رس دادخواهان، ای اجابت کننده دعای بیچارگان، ای زایل کننده مشکلات بزرگ! مشکل، غم و اندوه ما را بر طرف نما؛ چون حالت ما و برادران ما را می بینی!!!

الهی! اگر خطاهای ما ارزش ما را نزدت کم ساخته، به حسن توکلی که داریم، ما را از خطاها و گناهان پاک بساز!

رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ. رَبَّنَا إِنَّکَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیْتَهُ وَمَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنْصَارٍ. رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِیًا یُنَادِی لِلْإِیمَانِ أَنْ آَمِنُوا بِرَبِّکُمْ فَآَمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَکَفِّرْ عَنَّا سَیِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِ. رَبَّنَا وَآَتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَى رُسُلِکَ وَلَا تُخْزِنَا یَوْمَ الْقِیَامَهِ إِنَّکَ لَا تُخْلِفُ الْمِیعَادَ. پروردگارا! این ( دستگاه شگفت کائنات ) را بیهوده و عبث نیافریده ای؛ تو منزّه و پاکی، پس ما را ( با توفیق بر انجام کارهای شایسته و بایسته ) از عذاب آتش ( دوزخ ) محفوظ دار. پروردگارا! بیگمان تو هر که را ( به خاطر اعمال زشتش ) به آتش درآری، به راستی خوار و زبونش کرده ای. و ستمکاران را یاوری نیست. پروردگارا! ما از منادی ( بزرگوار توحید، یعنی محمّد پسر عبدالّله ) شنیدیم که ( مردم را) به ایمان به پروردگارشان می خواند و ما ایمان آوردیم ( و ندای او را لبّیک گفتیم. اکنون که چنین است) پروردگارا! گناهانمان را بیامرز و بدیهایمان را بپوشان و ما را با نیکان و ( در مسیر ایشان ) بمیران. پروردگارا! آنچه را که بر ( زبان ) پیغمبران خود ( و به پاداش تصدیق ایشان و پیروی از آنان ) به ما وعده داده ای، ( از قبیل: پیروزی دنیا و نعمت آخرت ) به ما عطاء کن، و در روز رستاخیز ما را ( با درآوردن به دوزخ ) خوار و زبون مگردان. بیگمان تو خلف وعده نخواهی کرد.

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنْفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ. پروردگارا! ما ( با نافرمانی از تو ) بر خویشتن ستم کرده ایم و اگر ما را نبخشی و بر ما رحم نکنی از زیانکاران خواهیم بود.

وَسِعَ رَبُّنَا کُلَّ شَیْءٍ عِلْمًا عَلَى اللَّهِ تَوَکَّلْنَا رَبَّنَا افْتَحْ بَیْنَنَا وَبَیْنَ قَوْمِنَا بِالْحَقِّ وَأَنْتَ خَیْرُ الْفَاتِحِینَ. علم پروردگار ما همه چیز را در بر گرفته است ( و او با مرحمت و محبّتی که نسبت به مؤمنان دارد، ایمان ما را محفوظ می فرماید. لذا ) ما تنها بر خدا توکّل داشته ( و هم بدو پشت می بندیم ). پروردگارا! میان ما و قوم ما به حق داوری کن و تو بهترینِ داورانی ( چرا که بر همه چیز آگاه و بر هر چیز توانائی ).

پروردگارا! اگر به سبب اعمال جاهلان، ما را هلاک گردانی؛ این امتحان توست. هر که را بخواهی گمراه می کنی و هر که را بخواهی هدایت می نمایی، تو کارساز ما هستی، ما را مورد مغفرت خویش قرار بده و رحمتت را شامل حال ما بگردان! تو بهترین بخشندگانی.

رَبَّنَا لَا تَجْعَلْنَا فِتْنَهً لِلْقَوْمِ الظَّالِمِینَ. وَنَجِّنَا بِرَحْمَتِکَ مِنَ الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ. پروردگارا! ما را ( وسیله ) آزمون مردمان ستمکار و ( اماج ) بلا و آزار کافران ( بدکردار ) مساز. و ما را با فضل و رحمت خود از دست مردمان کافر نجات بده.

پروردگارا! این آفریدگار آسمانها و زمین! تو کارساز ما در دنیا و آخرت هستی، ما را مسلمان بمیران و به صالحان ملحق کن.

پروردگارا! از ناتوانی، تنبلی، بزدلی، عجز، بخل، عذاب قبر، فتنه زندگی و مرگ، فشار قرضداری و غلبه مردمان به تو پناه می بریم.

الهی! ما بر خودمان زیاد ظلم و ستم روا داشتیم، جز تو کسی گناهان را مورد مغفرت قرار نمی دهد؛ پس ما را مغفرت نما و مشمول رحمتت قرار بده، تو بخشنده و مهربانی.
پروردگارا! خطاها، نادانی ها و زیاده روی ما را و آنچه را که در مورد ما از ما بهتر می دانی، ببخش؛ پروردگارا! کار جدی و هزل و خطا و قصدی ما را ببخش. پروردگارا! از آنچه قبلاً انجام دادیم، آنچه در انجام آن کوتاهی کردیم، آنچه پنهان و یا آشکار انجام دادیم؛ ما را ببخش! تو اول و آخر هستی و بر هر چیز توانا می باشی.

الهی! از شر آن چه انجام دادیم و آن چه انجام نداده ایم به تو پناه می بریم.

الهی! از نابودی نعمتت، از زایل شدن عافیتت، ناگهانی عذابت و تمام اسباب غضبت به تو پناه می بریم!
رَبَّنَا لا تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِینَا أَوْ أَخْطَأْنَا، رَبَّنَا وَلا تَحْمِلْ عَلَینَا إِصْرَاً کَمَا حَمَلْتَهَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِنَا، رَبَّنَا وَلا تُحَمِّلْنَا مَا لا طَاقَهَ لَنَا بِهِ، وَاعْفُ عَنَّا وّاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا أَنْتَ مَوْلانَا فَانْصُرْنَا عَلَى القَوْمِ الکَافِرِینَ. پروردگارا! اگر ما فراموش کردیم یا به خطا رفتیم، ما را ( بدان ) مگیر ( و مورد مؤاخذه و پرس و جو قرار مده )، پروردگارا ! بار سنگین ( تکالیف دشوار ) را بر ( دوش ) ما مگذار آن چنان که ( به خاطر گناه و طغیان ) بر ( دوش ) کسانی که پیش از ما بودند گذاشتی. پروردگارا! آنچه را که یارای آن را نداریم بر ما بار مکن ( و ما را به بلاها و محنتها گرفتار مساز ) و از ما درگذر و ( قلم عفو بر گناهانمان کش ) و ما را ببخشای و به ما رحم فرمای. تو یاور و سرور مائی، پس ما را بر جمعیّت کافران پیروز گردان!

پروردگارا! ای تبرئه کننده بی گناهان، ای بخشنده گناهان، ای دانای پنهانی ها، ای آگاه ضمیرها و نیت ها، ای ذاتی که علمت بر همه اشیاء‌ احاطه دارد و رحمت و حلمت تمام موجودات را در بر گرفته و تمام مخلوقات مقهور عزت و فیصله تو اند! گناهان ما را ببخشای، عیب های ما را پنهان کن، مشکلات ما را حل نما، در تنگدستی های ما گشایشی بیاور، از بدی های ما در گذر، برای هدایتت توفیق مان بده، اعمال ما را مورد خوشنودی ات قرار بده، ما را به تقوایت سعادتمند بساز، ما را پیرو پیامبر برگزیده ات محشور بگردان، بهترین و نیکوترین روزهای ما را روزی قرار بده که به لقایت بپیوندیم و ما را مشمول رحمتت قرار بده تا از رحم و مهربانی دیگران بی نیاز مان کند.

الهی! چگونه بخاطر گناهان ما از دعا بدرگاهت امتناع ورزیم در حالی که تو بخاطر گناهان ما از بخشندگی ات امتناع نمی ورزی، اگر ما را ببخشی بهترین مهربان هستی و اگر ما را عذاب کنی بهترین عذاب کننده به شمار می روی.

الهی! ای ذاتی که بر عرش استوا داری، همه اشیاء را آفریده و موزون کردی و مقادیر شان را تعیین کرده و هدایت شان نموده ای، ای کسی که می خندانی و می گریانی، می میرانی و زنده می کنی، نیکبخت و بد بخت می سازی، ایجاد می کنی و امتحان می کنی، بلند می بری و پایین می آوری، عزت می دهی و ذلیل می سازی، می بخشی و منع می کنی؛ عاجزانه از تو می خواهیم که ما را به فضل و کرمت مورد بخشش قرار دهی.

پروردگارا! ای شنونده دعا ها، ای بخشنده لغزش ها، ای حل کننده مشکلات، ای بر طرف کننده نابسامانی ها، ای رفعت دهند درجه ها، ای بخشنده گناهان؛ دعا های ما را اجابت کن، لغزش های ما را کم نما، حاجت های ما را بر آور، مشکلات مان را حل کن، گناهان ما را ببخش، از بدی های ما در گذر، با نیکان ما را بمیران، گناهان و زیاده روی مان را عفو کن، ما را ثابت قدم بساز و بر قوم مفسد و ستمگر پیروز مان بگردان!

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن