خانه / فرهنگ و جامعه / فکر و دعوت / دعوتگران مصلح، حافظ و پاسدار امنیت کشوراند!

دعوتگران مصلح، حافظ و پاسدار امنیت کشوراند!

هیچ کسی به اندازه‌ی دعوتگران مصلح، حافظ و پاسدار امنیت کشور نیست.

الله متعال می‌فرماید: {وَمَا كَانَ رَبُّكَ لِيُهْلِكَ الْقُرَىٰ بِظُلْمٍ وَأَهْلُهَا مُصْلِحُونَ}
((سنّت) پروردگارت چنین نبوده است که شهرها و آبادی‌ها را ستمگرانه ویران کند در حالی که ساکنان آن‌ها درصدد اصلاح (حال خود و دیگران) باشند) [هود: ۱۱۷].

دقت کنید که نفرموده است: “صالحون” یعنی به اصلاح خودشان می‌پردازند و حال و وضع مردم برایشان اهمیتی ندارد..
بلکه “مصلحون” را آورده است یعنی دیگران را نیز امر به صلاح می‌کنند.

از ابوبکر -رضی الله عنه- روایت شده که فرمود: ما از پیامبر ﷺ شنیدیم که فرمودند: “إن الناس إذا رأوا الظالم فلم يأخذوا على يديه أوشك أن يعمهم الله بعقاب” «مردم هرگاه ظالم را ببینند اما دستش را نگیرند و مانع او نگردند الله متعال به زودی همه‌ی آنان را مشمول مجازات قرار می‌دهد»…
و از رسول‌خدا ﷺ شنیدم که فرمودند: “ما من قوم يًعمل فيهم بالمعاصي ، ثم يقدرون على أن يغيروا ، ثم لا يغيروا إلا يوشك أن يعمهم الله منه بعقاب” «هیچ مردمی نیست که معاصی و گناهان در میان آنان انجام شود و آن‌ها هم قادر به تغییر باشند اما تغییر ندهند، که الله متعال همه‌ی آنان را مشمول عذاب می‌گرداند».

بنابراین اگر امر به معروف و نهی از منکر کردی بدون اینکه به هیچ خط قرمزی پایبند باشی جز خط قرمزهایی که خداوند مشخص نموده است سپس به تو گفتند: “فتنه‌برانگیز هستی” مبادا که مبتلا به شکست درونی شوی و سخن شان را تصدیق کنی! بلکه بدان که تو وسیله‌ی اطمینان آن سرزمین هستی و پاداشی جز از پروردگارت نمی‌گیری…

به واسطه‌ی امثال توست که الله متعال، عذاب را از عموم مردم به تاخیر می‌اندازد لذا بر توست که به این امر ببالی. پس نیت خود را خالص گردان و به پروردگارت توکل کن و با اخلاق و شیوه‌ی صحیح بدین کار بپرداز: {وَلَا يَسْتَخِفَّنَّكَ الَّذِينَ لَا يُوقِنُونَ} (و هرگز نباید کسانی که ایمان ندارند مایه‌ی خشم و ناراحتی تو گردند) [روم: ۶۰].

 

🔸د. ایاد قنيبی🔸

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

اصول سازگاری اسلام و مدرنیته، آیا ممکن هست یا خیر؟

نویسنده: محسن کدیور اصول سازگاری اسلام و مدرنیته [۱] تجدد فرهنگ غالب دوران ماست، به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *