معاصرین

دعوتگر شجاع و امیر مدبّر حاجی نورجان

نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده

حاجی نورجان امیر مرکز جماعت تبلیغ شهرستان‌ سراوان، دعوتگری مخلص، قاطع، شجاع و مدیری مدبّر و امیری باتجربه، مومنی نورانی و ولیّ‌ای صالح و مصلح بود.

همیشه در مجلس او سخن از دعوت به الله و بیان عظمت الله و اهمیت دعوت و ترغیب به آن بود.

شغل اصلی ایشان دعوت و تبلیغ بود؛ با این شغل عمده که شغل انبیاء بوده، زندگی کرد و از دنیا رفت.

مربّیان حاجی:

حاجی نور جان مرید حضرت مولانا عبدالواحد سیدزاده (حضرت صاحب) بود و همیشه از ایشان به عنوان مرشد یاد می‌کرد، با ایشان و مولانا عبدالعزیز ساداتی و مولانا شهداد همراه و همگام بوده است.

سپس از محضر بزرگان تبلیغ در پاکستان و هندوستان مدارج والای تربیتی و فکری و دعوت الی الله را کسب نمود.

در محضر حاجی:

الان که قلم به دست گرفته‌ام سخنان دلسوزانه ایشان که همراه با گریه بود در حافظه‌ام دور می‌زند و تاثیر و تازگی آن را احساس می‌کنم، براستی که راست گفته‌اند: سخن کز دل برآید بر دل نشیند.

باری فرمود: کار دعوت و تبلیغ حصاری محکم برای مدارس دینی است.

بار بار می گفت: شما علماء در عرصه دعوت و تبلیغ گام بردارید و دعوتگران را رهبری کنید پیش از آنکه عوام این کار را خراب کنند.

می‌فرمود: سوره یاسین را روزانه بخوانید که در آن برکات و اثرات زیادی هست و می گفت: ما در مرکز به خواندن آن پایبند هستیم. مزید بر آن گفت: یاری برای من مشکلی اداری پیش آمد، پیش حضرت صاحب رفتم و قضیه را در میان گذاشتم، ایشان فرمودند: شب یاسین شریف را چهل بار بخوانید.

حاجی گفت: بنده با دو همسرم، یاسین را ۴۰ بار خواندیم و بحمد الله مشکل حل گردید.

حاجی بر نصرت الهی و توانایی الله یقین پخته داشت، روزی فرمود: مردم قدرت الله را خواندند و شنیدند، اما بنده با چشم خود دیدم و لمس کردم.

باری گفت: روزی یکی از مسئولان به مرکز آمد و گفت: این شب جمعه فلانی سخنرانی می کند. بنده گفتم: در این جا مشوره می شود و طبق آن سخنران تعیین می گردد. آن مسئولان این حرف بنده را گستاخی شمرد و مرا تهدید کرد. بنده فوراً دست به دعا شدم و گفتم: خدایا! پادشاه و ربّ و همه کاره تویی، اما امروز این آمده و بر ما ادعای خدایی دارد، آن مسئول فوراً به آغوش من افتاد و گفت: بر ما دعا نکن، برو هر چه می کنی، بکن، ما با تو کار نداریم!

حاجی نورجان به علما بی حد احترام می گذاشت. بیشتر سخنرانی شب‌های جمعه را به علماء می‌سپرد در صورتی که در جلسه مشورتی روز پنچ شنبه شرکت می‌کردند.

خدمات اجتماعی:

حاج نورجان دهواری کداخدای قوم و یکی از ریش سفیدان شهر سراوان بود، در حل و فصل قضایای مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی ورزید، از این جایگاه اجتماعی خویش در دعوت الی الله استفاده می‌کرد.

خدمات دینی:

در ابتدای انقلاب همگام با علماء علیه کمونیست‌ها فعالیت‌های عمده‌ای داشته است. دعوت و تبلیغ و خروج در راه الله و مدیریت مرکز تبلیغ از بارزترین خدمات ایشان است.

توسعه‌ی زمین مرکز جماعت تبلیغ و بنای مسجد عظیم الشأن در آن جا و راه اندازی مکتب قرآنی داخل مرکز جماعت تبلیغ از صدقات جاریه ایشان می باشد.

از الله تعالی برای ایشان مغفرت و علو درجات و برای  خانواده و ارادتمندان ایشان را اجر و صبر جمیل مسئلت دارم.

از درگاه ربّ رحمن و رحیم امیدواریم که به آن مرکز جماعت تبلیغ که سنگر دعوت به ایمان و اصلاح است، امیری مخلص و مدبّر عنایت بفرماید. و ما ذلک علی الله بعزیز.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن