دین و دعوت

دعوت در عصر اینترنت

دنیای ارتباطات و اطلاعات مجازی/اینترنت بسیاری از انسان‎ها بویژه مسلمانان را به خود مشغول کرده است و در هر کوی و برزن، حرف از آن زده می‎شود. به طور کلی سه دیدگاه در این باره وجود دارد. برخی آن را مطلقن مدح و ستایش می‎کنند و عده‎ای از آن بی‎زاری جسته، مطلقا انکارش می‎کنند و گروه سوم دید اعتدالی بدان دارند. آنان بر این باورند که اینترنت ابزاری است که هم می‎تواند مفید و هم مضر/زیان‎آور باشد و این به نحوۀ استفاده از آن برمی‎گردد. اگر برای کار خیر از آن استفاده شود، فایده‎اش همگان اعم از مسلمان و غیر مسلمان را در بر می‎گیرد و اگر در راستای ضرر و زیان به‎کار رود، زیانش دامن‎گیر همه انسان‎ها می‎شود. گروه سوم درواقع به انصاف و بی‎طرفی نزدیک‎تر است.از آنجایی که خداوند متعال این امت و کرامتش را ویژه آفریده است و گفته است: کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ / شما بهترین امت هستید که برای مردمان بیرون آورده شده است. (آل‎عمران: ۱۱۰) چنین بر می‎آید، امتی که شاخصه آن خیر و خوبی است؛ سزاوارتر است که تا جایی که امکان دارد به انسانیت خدمت نماید. از این رو برای مسلمانان و غیر مسلمانان چیزی را عرضه نماید که به آنان نفع و فایده رسانده و به آنچه خوشبختی دنیا و آخرت‎شان را به دنبال دارد راهنمایی کند. بر اساس آنچه گفته شد، اینترنت ابزاری است که می‎توان برای ترویج خیر از آن بهره برد کما آن‎که در نشر فساد نیز می‎تواند استفاده شود و این به نوعیت استفاده آن از سوی کاربران بر‎می‎گردد. بنابر آسانی و سهولت در شریعت اسلامی این انتظار می‎رود که آسان‎ترین راه در مسیر نشر و ترویج خیر و خوبی به‎کار برده شود. فضای مجازی از ابزار و امکاناتی است که می‎توان از آن در مسیر دعوت مردمان به سوی خیر و صلاح استفاده کرد. در حقیقت مانعی در استفاده از آن وجود ندارد بویژه زمانی که شروطی که در ادامه بدان اشاره شده است در آن وجود داشته باشد:
اول‎ـ مخالف شریعت اسلام نباشد؛ بایستی این وسیله در شریعت حرام نباشد.
دوم‎ـ هدفی که به دنبال دارد نیز حرام نباشد.
سوم‎ـ توجه به نقش این وسیله در هدف؛ اگر منجر به هدف نمی‎شود یا به ندرت به آن می‎رسد، در این صورت ارزش و اعتباری ندارد.
چهارم‎ـ استفاده از این وسیله برای رسیدن به هدف، به فساد و تباهی بزرگ‎تر و یا مانند آن منجر نگردد.
پس زمانی که این شروط در آن نباشد و این وسیله در شریعت حرام تلقی نشود، همچون کامپیوتر؛ و هدفی که به دنبال دارد واجب شرعی باشد؛ مانند دعوت به یگانگی خداوند؛ و تأثیر این وسیله بر کسانی که به سوی خداوند فرا خوانده می‎شود غالبی و یا قطعی باشد؛ و از سوی دیگر در استفاده از این وسیله فساد و تباهی بزرگ‎تر از مصلحتی که در آن استعمال می‎گردد نباشد در این صورت در وجوب استفاده از این وسیله شکی نیست؛ و آنچه واجب جز با آن پدید نمی‎آید خود واجب است.
***

به قلم: داکتر احمد راشد ابراهیم
برگردان: امیرحمزه امینی / دبیر تحریریه دنیای جوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی