اخلاق و تربیت

دلِ پذیرا

نویسنده: صدیق قطبی

«تا امروز، با همنشینی که همکیش من نبود مخالفت می‌ورزیدم. لکن امروز دل من پذیرای همه‌ی صورتها شده است: چراگاه آهوان است و بتکده‌ی بتان و صومعه‌ی راهبان و کعبه‌ی طائفان و الواح تورات و اوراق قرآن. دین من اینک، دین عشق است، و هرجا که کاروان عشق برود دین و ایمان من هم به دنبالش روان است.»(منسوب به محی‌الدین عربی اندلسی)

هر تلقی و تفسیری‌ از دین که به جای نزدیک کردن و پیوند دادن انسان‌ها موجب دوری، فاصله، مرزبندی و مانع روابط عمیق انسانی و دوستی‌های ثمربخش باشد، نامبارک است. جاناتان سوییفت می‌گفت: «ما انسانها فقط آنقدر دین داریم که باعث انزجار و بیزاری‌مان از یکدیگر شود نه آنقدر که سبب شود یکدیگر را دوست بداریم.»

به‌نظرم می‌رسد تنها دینداری قابل قبول و انسانی دست‌کم دو خصیصه دارد:

اول اینکه فرد را نسبت به دستاوردهای انسانی و یافته‌های خرد آدمی، بسته و مسدود نکند. بلکه همواره آدمی واجد نوعی گشودگی، پذیرندگی، انفتاح و انعطاف در برابر آن‌ها باشد. مایه‌ی محروم شدن ما از آگاهی‌ها و پنجره‌های باز نشود.

و دوم آنکه هرگز باعث خوارداشت دیگر انسان‌ها و گسستن ارتباط با آنها نشود. دین پنجره‌ای است که می‌توان از دریچه‌ی آن ابعاد و چشم‌اندازهای ناب را به تماشا بنشینیم و از سفره‌ی معنا و حقیقت آن لقمه‌های معنویت و حقیقت برداریم. یک پنجره‌ی آگاهی، یک سفره‌ی معنوی.
هر تلقی‌ای از دین و مذهب که موجب مرزکشی بین انسان‌ها و فاصله‌انداختن بین آدم‌ها شود، تلقّی خطرناکی است.

به گمانم، نه راه دین‌دارانی درست است که تلقی عمدتاً هویت‌اندیشانه از دین و اسلام دارند و نمی‌توانند نسبت به آگاهی و حقیقت، گشودگی، و نسبت به همگی انسان‌ها عشق و روابط پُرمهر داشته باشند و نه راه کسانی که به لجاجت و بی‌پروایی نسبت به دین و دینداران نگاه طردآمیز و از سر تحقیر دارند و خود را به‌طور کلی از سفره‌ی معنوی دین محروم می‌کنند.

به گمانم، تنها دینداری نوع بانو سیمون‌وی شایسته‌ی انتخاب است:

«هر تصوری از خدا که با عمل ناشی از محبت بی‌شائبه ناسازگار باشد تصور نادرستی است.»

منبع: عقل آبی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی