Uncategorized

دوری از مداهنت و ترغیب به مدارای

﴿بخش یازدهم﴾:
سلام های دلی ما را در این فجر زیبا از صمیم قلب بپذیرید.
در این سلسله رازهای بدست آوردن دل ها را تا راز دهم بحث نمودیم. و حال به راز یازدهم میپردازیم.
راز یازدهم:
📍دوری از مداهنت و ترغیب به مدارای !
عزیزان گرانقدر!
اولتر از همه، بایستی تفاوت میان مدارای و مداهنت (سستی در دین وچاپلوسی) را از گفتار حضرت رسول اکرم صلی الله وعلیه وسلم بیاموزیم.
💥فردی اجازه خواست تا بخانه رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم داخل شود رسول الله چون او را دیدند فرمودند که این همنشین بدی برای برادر ش هست ولی زمانی که به نزد رسول الله نشست رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم با چهره ی باز ونحوه ی خوبی با او بر خورد نمودند و چون آن مرد از حضور رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم رفت.
عایش رضی الله عنها گفت ای رسول خدا ، شما زمانی که این فرد را دیدید چنین وچنان گفتید ولی زمانی که با شما نشست شما با او باچهره ی باز و نحوه ی خوبی برخورد نمودید جریان از چه قرار است؟ رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:
ای عایشه تو چه وقت مرا بد زبان دیدی ؟ (اما اینکه من با این فرد خوب برخورد نمودم زیرا این فرد آدم بد زبانی است) وبدترین افراد بنزد الله تعالی در روز قیامت کسی است که مردم از ترس زبانش او رها کنند .
ابن حجر در فتح الباری می فرماید:
📍این حدیث اصل وبنیادی در مدارا نمودن است وسپس قول قرطبی را نقل نموده که ایشان می فرمایند:
تفاوت میان مدارا ومداهنت (چاپلوسی وسستی در دین) در این است که مدارا به بخشش بخاطر صلاح دنیا ویا صلاح دین ودنیاگویند واین مباح و گاهی هم مستحب است ولی مداهنت(چاپلوسی وسستی در دین) یعنی : دین رابخاطر دنیا ترک کردن .
لذا مدارا یعنی با فسّاق ، بدزبانان وفحّاشان نرم سخن گفتن و با چهره ی باز برخورد کردن است.
اولاً : بخاطرمحفوظ ماندن از فحاشی و بد زبانی آنها.
ثانیاً: شاید مدارای با آنها باعث هدایت آنها گردد بشرطی که در زیرپا گذاشتن دین نباشد ، وفقط در مسائل دنیوی باشد، ورنه مسأله از مدارا به مداهنت (چاپلوسی وسستی دردین ) می کشد ؟
ولی آیا بعد از این هم مدارای نمودن خوب است ؟
(همانند نرمی نمودن ، پوزش طلبیدن ، با چهره باز برخورد کردن و آن فرد را تا جای که مصلحت شرعی است تعریف نمودن )
در طبرانی و ابن السنی از رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم روایت شده که ایشان فرمودند:
📍مدارای با مردم صدقه است.

ابن بطال می فرماید:

با اخلاق مسلمانان مدارای نمودن یعنی اینکه با آنها نرم برخورد نمودن ودر گفتار با آنها خشونت بخرج ندادن ، واین خود از قویترین اسباب دوستی ومحبت است.
این یکی از شیوه ی عالی برای بدست آوردن دلهاست.
بسا اشخاصی است که فحاش، بدزبان و بدکلام اند، و شاید اینچنین اشخاص آمر ویا همکارشما باشد که بار ها از روبرو شدن باایشان اجتناب کرده اید.
در اصل اگر با متانت وبردباری، چهره ی باز و نهایت ادب با اینچنین اشخاص، برخورد کنید، سبب هدایت ایشان شده، جایگاه خاصی را در قلب آنها برای تان درست کرده اید.
متأسفانه،یکی از خصلتهای ناشایسته ی بنی آدم اینست که بیشتر به جانب منفی یک مسئله مینگرند تا جانب مثبت.
مثلاً بجای گفتن ﴿نیم گیلاس پر از آب است﴾، میگوید نیم گیلاس خالیست،
و در مورد آخرت نیز همینطور، شاید مردم جانب شرّ، یعنی دوزخ را در نظر بگیرند تا جانب خیر یعنی بهشت،
ولی نادیده گرفته میشود که الله تعالی در دنیا این همه نعمات را به او عطا فرموده، و یک حسنه را به ده برابر و یا صد برابر و یا هفتصد برابر میرساند، و حتی بیشتر.
همینطور، زمانیکه افرادی را با جهاتِ منفی در اطراف خود میبینم، دفعتاً بالای وی مُهرِ فلان و بسملان را میزنیم و از وی دوری میکنیم، به اصطلاح عوام ﴿ بالایش تاپه میکنیم﴾!
در حالیکه لحظه ئی خُلقِ خوش و برخوردِ مُدَبِّرانه با پیشانی باز، شاید سبب هدایتِ وی شود، و این برادر وخواهر را از جهات منفی نجات داده، با برخورد نیک مان قلب وی را تحت تأثیر آوریم.
تحقیقات طبی نشان میدهد که اینچنین اشخاص در خانه، محل کار، اجتماعات خورد وبزرگ طرد میشوند، و کسی نیست که با وی مدارای کند، حتی همسرانِ شان، تا بالاخره، به امراض گوناگون عصبی و روانی دچار شده، سکته های دماغی و قلبی باعث سکوت ابدی شان میشود.
📍شایسته ی یک مسلمان است تا در برخورد، مراودات و مکاتبات خود از پسندیده ترین شیوه، که همان راه و رسم سنت نبوی صلی الله وعلیه وسلم است، استفاده کند و مدارای با خلق را پیشه سازد و از مداهنت وچاپلوسی به ذات پاک الله تعالی پناه جوید.
برادر وخواهر مسلمان!
چند نکته ی مهم را در مورد برخورد با دیگران بایستی بدانیم:
📍۱- اینکه اگر در مقابل اعمال، افعال و منفی گرائی دیگران خاموش باشید، در حقیقت گناه کرده اید و به کسی خیری نرسانده اید.
📍۲- آنانیکه در آغوشِ فامیل و خانواده، بنابر دلیلی، از محبت خانوادگی محروم بوده اند، در بیرون از محیط خانوادگی بدنبال این محبت گمشده ایشان هستند، ولی این محرومیت باعث میشود تا در نحوه ی برخوردِ ایشان با دیگران تغییرات منفی را شیطان در آنها القأکند.
برشماست تا باچنین اشخاص مدارای کنید و خیرِخُلقِ خوش تان را به وی برسانید.
📍۳- سعی کنید در این عرصه منفی گرائی نکنید و همیشه مثبت فکر کنید، الله تعالی شما را به نیتِ پاک تان که نسبت به دیگران دارید سببِ هدایتِ دیگران میسازد.
📍۴- شیطان همیشه با تزریق وسوسه در افکار انسانها، دلسردی، ترس و دلهرگی را یگانه اسلحه ی، انکارِ امر به معروف میداند. سعی کنید فریب این وسوسه ها رانخورید و برای اصلاح دوست و همکارتان ازدرِ مدارای پیش آمده، یک دل نه، بلکه دل ها را تحت تأثیرِ برخوردِ نیکِ تان آورید.
من به شما وعده میدهم که، به تعقیب این برخوردِ نیک تان، الله تعالی لذتی را در قلب شما جا خواهد داد که با کلام نمیتوان وصفش کرد.
💥اَللّهُمَّ لا یُوتِی الخَیرَ اِلاّ اَنت، وَ لا یَدفَعُ السَّیئِّات اِلاّ اَنت وَ لا حَولَ وَ لا قُوَه اِلاّ بِکَ.
بارالها! خوبی را کسی جز تو نمی دهد، و بدیها را کسی جز تو دفع نمی کند، و هیچ جنبش و نیرویی نیست مگر به کمک تو.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن