پاسخ به شبهات

دوست داشتن اهل بیت، یک واجب شرعی و دارای پاداش است

در ماجرای حمله مغولان به دمشق، بولای فرمانده مغولان از من پرسید: نظرتان درباره یزید چیست؟

گفتم: ما نه به او دشنام می دهیم و نه دوستش می داریم؛ چون شخص درستکاری نبود که  دوست داشتنی باشد و ما نیز احدی از مسلمین را به صورت تعیینی و مصداقی ، ناسزا نمی گوییم!

پرسید: پس چرا لعنش نمی کنید؟ مگر ظالم نبود؟ مگر حسین را نکشت؟!

پاسخ دادم: ما وقتی از ظالمانی چون حجاج بن یوسف و امثال او نام برده می شود، به روش قرآن می گوییم: “الا لعنة الله على الظالمين” و دوست نداریم فردی را مشخصاً لعن کنیم؛ البته برخی از علما قائل به لعن او هستند و این یک مسأله اجتهادی است؛ اما پرهیز از لعن مصداقی در نظر ما سنجیده تر و پسندیده تر است.
با این حال، هر که حسین را کشت، یا در قتلش همکاری کرد، یا راضی به چنین کاری بوده است، لعنت خدا و فرشتگان و تمام انسان ها بر او و خداوند هیچ جایگزین و جبرانی را از او نپذیرد!

پرسید: آیا اهل بیت را دوست دارید؟

گفتم: در نظر ما دوست داشتن اهل بیت، یک واجب شرعی و دارای پاداش است؛ زیرا بر اساس روایت صحیح مسلم از زید بن ارقم، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم در غدیر خم فرمود:
“ای مردم، من دو گرانبها در میان شما بر جای می گذارم” در ادامه از قرآن نام برد و حاضران را به اهتمام به قرآن ترغیب کرد؛ سپس فرمود: “و اهل بیتم را، خدا را در رفتار با اهل بیتم به یاد داشته باشید، خدا را در رفتار با اهل بیتم به یاد داشته باشید “!

سپس به آن فرمانده گفتم: ما هر روز در نمازهایمان می گوییم: اللهم صل علی محمد و علی آل محمد کما صلیت علی ابراهیم انک حمید مجید و بارک علی محمد و علی آل محمد کما بارکت علی ابراهیم انک حمید مجید”!

گفت: پس چه کسانی با اهل بیت دشمنی می کنند؟!

گفتم: هر کس که با اهل بیت دشمنی می کند لعنت خدا و فرشتگان و تمام مردم بر او و خدا هیچ جایگزین و جبرانی را از او نپذیرد!

نویسنده: احمد بن عبدالحلیم حرانی

مجموع الفتاوی، ج4ص297 و298

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن