خانواده

ديدگاه شريعت در مورد ازدواج اجباری دختران

نويسنده: استاد فضل الله ممتاز

ترجمه: فريده شفق داعي

یک خواهر از علاقمندان فیسبوک چنین سوال نموده اند: ازدواج اجباری که دختر هیچ رضایت نداشته باشد چی حکم دارد از نظر شريعت اسلامي؟

اگر نارضایتی دختر به دلیل عوامل زیادی باشد مانند: اختلاف فکری، اختلاف در تقوا والتزام ديني، تفاوت در رسم و رواج وعادات وتقاليد میان دختر و پسر وجود داشته باشد، آیا باز هم با او ازدواج کند؟

آیا دختر بخاطر والدین خود به ازدواج اجباری گردن نهد و زندگی خود را فدا کند و یا شکایت خود را به قضاي شرعی پیش کند؟
باید در جواب این خواهر گرامی بگویم که :

شریعت اسلامي به شخص بالغ اعم از پسران ودختران حق آزادی بخشیده است و در امور شخصی مانند نکاح و غیره برای ایشان حق اختیار و انتخاب را داده است، البته این حریت و آزادی تنها و تنها از ویژگی های شریعت اسلامی شمرده می شود، برای دادن حقوق به زن ممالک غربی و ملت های دیگر آن سعی و تلاشی را که امروز بکار انداخته اند آن حقوق را اسلام چهارده قرن قبل به زن مسلمان بخشیده است.

نظر فقهاء در این مورد :

یک تعداد فقهاء با صراحت تمام در مورد این موضوع چنین ابراز نظر کرده میگویند :
برای پدر و مادر هیچگاهی هم جائز نیست ، که پسر و یا دختر بالغ خود برخورد زشت نماید و ایشان را به ازدواج اجباری وادار بسازند، همین قسم نباید والدین بدون رضایتمندی و خوشی اولاد خود آنها را عروسی نماید و علاقمندی و آرزوهای آنها را زیر پا نماید.

بطور عموم اصرار ورزیدن به نظر خود ومجبور نمودن اولاد های خویش به ازدواج و یا هم به لهجه تهدید آمیز با آنها رويه كردن در حقیقت یک برخورد استبدادی بوده، که صمیمیت و محبت یک خانواده را از بین می برد.

همین طور در آن خانواده های که تفاهم ومشوره در امور خانوادگی شان وجود نداشته باشد، پس اکثر اوقات چنین دیده شده، که در نتیجه اين بي اتفاقي وجبر واكراه واعمال فشار وحدت یک خانواده از بین رفته و پارچه پارچه گردیده است.

در حقیقت با ازدواج اجباری اولاد ها از یک عده حقوق اساسی محروم ساخته مي شوند، آن حقوقی را که دين مبين اسلام ایشان را برخوردار ساخته است، چون با این کار در خانواده ها مشکلات بیشماری به میان می آید، که در آنصورت برای والدین دوباره آوردن خوشبختی در زندگی اولاد های شان بسیار مشکل ودشوار می گردد.
به نظر والدین هم باید احترام گذاشت :

برای نجات از مشکلات خانوادگی پسران و دختران هم باید به نظریات و توصیه های والدین خود گوش دهند و برای آغاز زندگی مشترک خود از تجربه های زندگی ایشان استفاده کنند،چون والدین بخاطر خوشبختی و سعادت اولاد های خود کوشش می کنند، از سوی دیگر این هم برای همه واضح است، که از بزرگترین آرزو های والدین این است، که اولاد های شان بعوض زندگی سرگردان، زندگی آرام و با سعادت داشته باشند.

به همین دلیل الله مهربان در قلوب والدین چنان شعله های محبت و مودت را افروخته، که ایشان را همیشه در مقابل اولاد های شان به مهربانی و دل سوزی وادار می سازد، پس باید اولاد ها هم با بسیار ملاطفت به مشوره های والدین خود گوش دهند.

در روشنی شریعت اسلامی گفته می توانیم که: در حقیقت بستن عقد نکاح یک موضوع منوط به خوشی و رضایتمندی می باشد، عقد نکاح یک پسر و دختر بالغ آن زمان بسته شده می تواند که ایشان در وقت بستن نکاح رضایت نشان دهند.

اگر در قضاي شرعی به قاضی این ثابت گردد که مادر و پدر اولاد خویش با خشونت جبرا به عروسی وادار می کنند و یا هم دختر شان را به عروسی مجبور می کنند و با خشونت دختر را به گفتن الفاظ رضایتمندی مجبور ساخته اند، در این حال که دختر به هیچ صورت به تداوم این زندگی مشترک راضی نباشد، پس در این صورت از وی (دختر) خواسته میشود، که این پیوند را فسخ کند، اگر شوهر نه خودش وی را طلاق میدهد و نه هم به این خانم صلاحیت میدهد، که درخواست خلع نماید، پس قاضی این حق را دارد، که برای نجات این دختر از ظلم و ستم این قسم نکاح را فسخ کند.

البته ابتدا قاضی خوب تدقیق و تحقیق می کند و ابعاد مختلف این قضیه را در نظر میگیرد و به سخنان خانم و شوهر با بسیار دقت گوش میدهد، علاوه بر آن قاضی این مسئولیت را هم دارد که سخنان اولیاي شان را هم با توجه تمام بشنود.

در حقیقت این گفتار فوق خلاصه نظریات فقهای اسلامی می باشد، که برای شما بیان نمودیم، البته در اخیر یاد آوری این موضوع را هم ضروری میدانیم که: فقهاي مجمع فقه اسلامی هند هم در این مورد اظهار نظر کرده و گفته اند که هدف از تمام این سعی و تلاش ها این است تا در جامعه های اسلامی از ازدواج های اجباری جلوگیری گردد و دیگر خشونت های خانوادگی به پایان برسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی