پاسخ به شبهات

دیدگاه نیچه در مورد زنان

دیدگاه نیچه (از فیلسوفان ناباور) در مورد زنان

الف)

▪️-بسیار پیش آمده وقتی یکی از خواهران مسلمان ما از اسلام دفاع نموده، ناباوران چند آیه از قرآن(که به ظن خودشان حاوی مطالبی علیه زنان بوده است) را برای او ارسال کرده اند و گفته اند: این دیدگاه اسلام در مورد زنان است… شما دارید از این آیات دفاع می کنید.
-که ما بارها ثابت کرده ایم، چنین نیست و این افراد در فهم آیات قرآن دقت کافی به خرج نداده اند.

▪️-در هر صورت وقتی این آیات را فرستادند، دو موضع از جانب خواهران بزرگوار ما دیده می شود:

گروه اول با طمئنینه و آگاهی به ناباوران می گویند: شما در اشتباه هستید و هیچ کدام از این آیات علیه حقوق زنان نیستند، لذا فلسفه ی احکام را برای آنها شرح می دهند و به نقد شبهه ی مطرح شده می پردازند… حتی اگر ناباوران بخواهند فضا را شلوغ کنند، آنها از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و اجازه نمی دهند.
اما گروه دوم، پاسخی ندارند و فضا به نفع ناباوران به پایان می رسد.

-بنده در این یادداشت در نظر دارم ان شاء الله راه سومی را برای خواهرانم معرفی نمایم، تا اگر در چنین شرایطی قرار گرفتند “مقابله به مثل” نمایند و با ارائه ی این مطالب به آنها بگویند کسی که در خانه ی شیشه ای نشسته باشد به سمت دیگران سنگ اندازی نمی کند.

ب)

▪️نیچه یکی از معروف ترین فیلسوف های ناباور می باشد و بسیاری از ناباوران با افتخار مطالبش را تکرار می کنند.
این فیلسوف ناباور سخنان دو گانه ای در مورد زنان مطرح کرده است، در برخی از نوشته هایش از آنها تعریف و تمجید نموده و در برخی دیگر به شدت آنها را مورد حمله قرار داده است!

▪️مراجعه می کنیم به کتاب “چنین گفت زرتشت” اثر آقای نیچه، ترجمه ی داریوش آشوری، انتهای صفحه ی ۷۷ الی ابتدای صفحه ی ۸۰، فقط قبل از بیان نکات مورد نظر مایلم توضیح آقای آشوری (مترجم کتاب) در مورد نام کتاب را بخوانید:

“یک نکته که برای خوانندگان ایرانی این کتاب کنجکاوی برانگیز است، وجود نام زرتشت بر این کتاب است. چگونگی نسبت زرتشت نیچه با زرتشت ایرانی را باید به جای خود روشن کنم، اما اینجا همین قدر می توانم گفت که زرتشت در این کتاب یک شخصیت نمادین است که نیچه از زبان او، که زبان شاعرانه و پیامبرانه و حکیمانه است، معنا و ماهی هستی و نسبت انسان را با آن از دیدگاه خود باز می گوید ”

مقدمه کتاب چنین گفت زرتشت_ ترجمه داریوش آشوری صفحه ۸

پس این کتاب بیان دیدگاه های نیچه است، آن هم با استفاده از زبان یک شخصیت نمادین. حال سراغ صفحه ی ۷۷ می رویم، در این قسمت از کتاب؛ زرتشت (نیچه) با پیرزنی روبرو می شود، پیرزن از او می خواهد برایش از زنان بگوید، نیچه می گوید بحث زنان را فقط به مردان می گویم، ولی چون پیرزن اصرار می کند زرتشت (نیچه) راضی می شود، لذا سخنانی مطرح می کند…
جالب اینجاست که در بین این سخنان هم تعریف وجود دارد و هم حمله ی شدید ، و معلوم نیست این جملات چگونه با یکدیگرجمع می شوند!!!، ملاحظه نمایید:

جملات منفی که درباره ی زنان به پیر زن می گوید:

-مرد را برای جنگ باید پرورد و زن را برای دوباره نیرو گرفتن جنگ آوران . دیگر کارها ابلهی ست!
جنگ آور میوه بسیار شیرین دوست نمی دارد . از این رو دوستار زن است . زیرا شیرین ترین زن نیز تلخ است.
-مرد را از زن هراس باید آن گاه که زن بیزار است . زیرا مرد تنها در ژرفای روانش شریر است اما زن بدذات است .

جملات مثبتی که درباره ی زنان به پیر زن می گوید:

-در عشق تان فروز ستاره فروزان باد ! و امیدتان این باد:«بادا که ابر نسان را بزایم!»
-در عشق تان دلیری باد با عشق تان بتازید بر آن کس که در شما هراس می انگیزد .

در پایان گفت و گو، پیرزن سخنان زرتشت نمادین (نیچه) را تایید می کند و می گوید، بیا به پاس اینکه این سخنان را به من گفتی من هم یک حقیقت را به تو بگویم، حقیقتی که برای بدست آوردن آن موهایم را سفید کرده ام:

“به سراغ زنان می روی؟ تازیانه را فراموش مکن !”

 

مشاهده می کنید که نیچه زن ها را «بد ذات»، «تلخی» که محبوب جنگ آوران می باشد و… می نامد، و در نهایت سخن پیر زن را نقل می نماید بدون آنکه آن را رد کند!
معمولا ناباوران می گویند: این جمله متعلق به نیچه نیست، بلکه نقل قولی از پیر زن است!
در پاسخ می گوییم، از قدیم گفته اند سکوت نشانه ی رضاست… اگر نیچه مخالف حرف او نیست چرا آن را رد نکرده و عین جمله را در کتاب مشهورش بازتاب داده است؟
شما در گوگل بنویسید نیچه و در دانشنامه ی ویکی پدیا به عکس هایی که برای او به نمایش در آمده نگاه کنید، یک عکس سه نفره کشیده است، خودش، پاول ری و لو آندره سالومه (دوست دختر نیچه، که بهم نرسیدند) در این عکس دوست دخترش روی گاری نشسته و یک «شلاق» هم بدست گرفته است!
لازم به ذکر است آن مردی که در عکس دیده می شود (پاول ری) دوست نیچه می باشد، که روزی با سالومه فرار می کند و به نیچه خیانت می کنند، و نیچه به خاطر این خیانت عشقش دیوانه می شود…

▪️▪️گاها مشاهده شده که ناباوران از روی ناچاری گفته اند بله چنین مطالبی در آثارش وجود دارد… ولی نیچه به ما مربوط نیست، و ما همه ی حرف های او را قبول نداریم، می گوییم شما میل خودتان است… اما به هر حال یکی از نامدارترین ناباوران چنین نگرشی در مورد زنان داشته است و پتانسیل و ظرفیت اندیشه ی ناباوری را برای ما به تصویر کشیده است.
▪️▪️همچنین عده ای در پاسخ به نقدهای ما بحث کتک زدن زنان در قرآن را مطرح می نمایند… تا بگویند چنین مواردی در کتاب قرآن نیز وجود دارد، پس نیچه هم می تواند چنین چیزی بگوید!!!
می گوییم حکمی که در قرآن آمده به صورت حکیمانه جهت جلوگیری از فروپاشی کانون خانواده تدوین شده است… اول نصیحت، سپس سردی در روابط زناشویی و اگر باز هم پاسخ گو نبود، تنبیهی دلسوزانه و کم تا بانوی منزل اشتباه خود را متوجه شود، این کجا و رفتن نزد زنان با شلاق کجا!!!!

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن