فکر و دعوت

دین و حقوق انسان ( ۱ از ۵ )

کارنامه منفی حقوق بشری جهان معاصر و وضعيت نابسامان كشورهاى اسلامى در نقض حقوق انسان و ناتوانى آنها در ارايه الگویی شايسته از احترام و باور به كرامت ذاتى انسان، سوالات زيادى را برای نسل جدید در ارتباط با کارآمدی دین در ایجاد عدالت و قسط مطرح كرده است.

کارنامه منفی حقوق بشری جهان معاصر و وضعيت نابسامان كشورهاى اسلامى در نقض حقوق انسان و ناتوانى آنها در ارايه الگویی شايسته از احترام و باور به كرامت ذاتى انسان، سوالات زيادى را برای نسل جدید در ارتباط با کارآمدی دین در ایجاد عدالت و قسط مطرح كرده است.
در اين نوشتار به برخى مبانى حقوقى در دين اسلام، به صورت مختصر و به راهكارهای دين در حفظ حقوق انسان اشاره می کنیم.
سوال محوری این است که: آيا دين مى تواند ضمانتهای لازم، جهت رعايت حقوق دينى، اجتماعى، سياسى و اقتصادى شهروندان فراهم آورد؟
اميد است اين بحث بتواند ذهن و دل ما را در باور به حقانيت برنامه ى خدا براى انسان روشنى بخشد. البته شرط آن این است که بتوانيم از انطباق و یکی دانستن دین با واقعيتها و تجربه هاى تلخِ نقض حقوق بشر – که در رفتار ما مسلمانان و گاهی به اسم دین اتفاق می افتد – بپرهیزیم.
🔷 بدون شك در هيچ برهه اى از تاريخ انسانى، موضوع حقوق بشر در قالب قوانين و سازمان هاى ملى، منطقه اى و بين المللى به اندازه ى اين مرحله از تاريخ انسانى مطرح نبوده است. منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان مهمترين تجربه بشرى در حوزه حقوق عمومى و به مثابه ى سند و ميثاق مورد احترام كشورهاى عضو، حاصل مبارزات آزادى خواهان و گامى مترقى در مسير تلاش احقاق حقوق ملتها و افراد به حساب مى آيد.
با اين وجود وضعيت نقض حقوق انسان در دنياى مدرن و عصر پيشرفت و تكنولوژى آنچنان مفتضح است كه وجدان آيندگان – البته در صورتى كه ادامه دهندگان راه گذشتگان خود نباشند – در مقابل پارادوكس عجيبى قرار خواهد داد. آنها نسل ما را در دادگاه دين و اخلاق محاكمه خواهند كرد كه چگونه توانستند؛ با همه ى ادعاهاى پايبندى به كرامت انسانى، آزادى و دموكراسى به درجه بندى انسانها بپردازند؟ چگونه به خود اجازه دادند قدرت و ثروت را در دست اقليتى تماميت خواه قرار دهند و اكثريت را به آتش بيداد ظالمين گرفتار سازند؟
آنچه باعث تاسف است اين است كه با وجود دلالت عقل بر فضيلت داد و رذيلت بيداد و همچنين رهنمودهاى مستمر وحى باز هم تاريخ انسانى را سراسر جنگ و درگيرى و نزاع تشكيل داده است، تا جاييكه فرصتهاى كوتاه بدون جنگ را زنگ استراحت بين جنگها به حساب آورده اند.
آنچه خشونت و ظلم را در اين روزگار بر ساير زمان ها متمايز نموده است، به دو امر برمى گردد.
✅ يكى اينكه خشونت سنتى و مدرن، تروريسم فردى و دولتى، استبداد اقليت و اكثريت در اوج خود و در زمانى اتفاق مى افتد كه فرياد شعارهاى حقوق بشرى گوش همه را كر نموده و مفهوم حق و عدالت آنچنان سيال گشته است كه هر كه از زور و قدرت بيشترى برخوردار است، آن را به نفع خود تفسير مى كند.
✅ دوم اينكه صاحبان زر و زور و تزوير توانسته اند با هنرمندى تمام و با قدرت و امكانات رسانه اى، دين را – و به صورت خاص دين اسلام را – به عنوان منشا و خاستگاه همه ى خشونتها معرفى كنند. بدون شك بعضی از برداشتهای سطحی و نادرست از نصوص دینی مى تواند منشا تندروى و افراطى گرى قرار بگيرد و همچنين بر همگان واضح است كه بخشی از امت اسلامى عملا دچار تندروى و توسل به خشونت گشته است؛ اما این سوال به صورت جدی مطرح است كه: آيا اين نتيجه گيرى كه تنها عامل اين خشونت ورزيها به آموزه هاى دين برمى گردد، مى تواند صحيح باشد؟ آيا مى توان از عوامل متعدد از جمله استبداد و اختناقى كه مولد نفرت مى باشد، چشم پوشى نمود؟ آيا منطقى است از ظلم و بيدادى كه به باز توليد حس انتقام كمك مى كند سخن نگفت؟

🌱کانال سعدالدین صدیقی🌱
https://t.me/saadsedighi

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی