خانه / فرهنگ و جامعه / خانواده / راهکارهای بر زخم طلاق و التیام روحی عاطفی بعد از طلاق

راهکارهای بر زخم طلاق و التیام روحی عاطفی بعد از طلاق

نویسنده: دکترجابر العُلوانی

ترجمه : عبدالله احمدی (شنو)

 

قبل از طلاق زندگی زن و شوهر بیشتر در حالت عاطفه و احساسات و تواضع  است، اما لحظه وقوع طلاق احساسات مَنفی بیشتر خود را نشان می دهد ؛ مانند ظلم و نیرنگ و تَرک کردن و یا می گویند این نتیجه ازدواج زُورَکی است.

 

در همه این حالات ما چندین راهکار را برای زخم طلاق خاطر نشان می کنیم .

۱- در ابتدای پیدایش طلاق یا بعد از طلاق این سؤالات در ذهن آدمی تداعی می شود ” فرزندانم ، آینده ام ، مردم چه می گویند ، شخصیتم و … باهمه این سؤالات یک نقشه اساسی داشته باش برای رهایی ؛ و جدایی .

۲- چیزهای دَرونَت را با گریه و یا رفتن پیش روانشناس و یا نزد دوستی مطمئن خالی کن ؛ اما از یاد نَبر حُزن و ناراحتی أت را به خدا حَواله کُن ، چون الله بهترین کمک کننده است.

۳- طلاق مثل جَنگ است ؛ سعی کن با واسطه و دیپلماسی جلو بیفتی ؛ سعی کن برای گفتگو ؛برای پایان دا دن به جنگ طلاق بهترین اشخاص را انتخاب کنی ؛ از اسلحه تُند خُویی بپرهیز .

۴-بعد از طلاق یک کار جدید انجام بده ؛ چون این کار تازه زَخم طلاق را مَرهَم می شود ؛ مانند لباس تازه خریدن و مسافرت به مکانی تازه  ویا خواندن کتابی تازه و یا تغییر دادن شیوه کارهایَت .

۵- بعد از طلاق زود ازدواج دیگری انجام نده ؛ مبادا برای إنتقام این کار صورت گیرد ؛ باید اطمینان پیدا کنی که زَخم طلاق شما خوب شده تا دَر حالت طبیعی ازدواج دُوم صورت گیرد.

۶- سعی کُن طلاق را حالتی مثبت نگاه کنی ؛ خیر دَر آن است که خداوند برایَت رَقم زده ؛ بعضی اوقات جدایی سبب نزدیک شدن به خداوند متعال است ؛ سعی کن از زندگی لذَّت ببَر و برای رُشد خود و خوشبختیت تلاش نما.

۷- داستان کسانی را که بعد از طلاق موفق شده اند را مطالعه کن و این را بدان که شما یکی از کسانی هستی که در این زمینه موفق است.

۸- از تجربه دوستانی که این راه را پیموده اند استفاده کن ؛ چون این کار پشتیبان مهمی برای شما خوهد بود.

۹- دو شخصیت مهم وجود دارند که باید با آنها ارتباط برقرار کنی اگر طلاق روی داد؛ اول روانشناسی توانا  که برای برنامه ریزی زندگی آینده راهنمایت باشد ؛ دوم کارشناس قانون که تو را نسبت به حق و حقوقیت آشنا کند.

۱۰- کسی که در حق تو اشتباهی کرد ، او را ببخش ؛ این کار هم سبب آرامش بعد از طلاق و موجب غُفران ربُّ العالمین خواهد شد .

۱۱- با دوستان و معلمان بچه هایت کماکان دوست باش ، تا فرزندانت دچار دگرگونی نشوند و دَر تعامل با معلم فرزندانَت کوشا باش ؛ تاروحیه فرزندانت خَدشه دار نشود.

۱۲- فرزندانت را تشویق کن ؛ تا بتوانند احساسات خود را ابراز کنند ؛ جلوی فرزندانت از همسر قبلی بَد گویی مکن ؛ اگر زندگی مشترک شما و همسرت به جدایی کشیده ؛علاقه پدر و مادری کما کَان دَربین فرزندان پایدار است.

۱۳- جلوی فرزندانت نشان بدِه که توانایی تعامل با هر نوع پیش آمدی را داری ؛ و فرزندانت را با رُوحیه دین پَروری و مَعنویات پرورده کُن.

۱۴- علاقه أت را نسبت به پروردگارت بیشتر کن ، نماز و دعاء و ذکر بیشتری انجام ده؛ سعی کن با کسی بیشتر مُراوده کنُی که تو را به خداوند متعال نزدیک کند.

۱۵- بیاد آور که خداوند متعال نَعمات زیادی از جمله ” سلامتی و مال و امنیت و خانواده و دوستان خوب و ایمان و… ” به تو بخشیده است…

اگر کار به طلاق انجامید این نعمتها را از یاد نَبر و شاید طلاق و جدایی هم نعمتی از سوی پروردگار متعال است.

سایت نوگرا

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

اشتباهات رایج زنان در بحث و مجادله با شوهران

نویسنده: دکتر جان گری مترجم: شیرین یزدانی   اگر بدانیم که تا چه اندازه می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *