صحابه و اهل‌بیت

رغبت و علاقه‏‌مندى عبداللَّه بن رواحه به مجالس ایمان

نویسنده: محمدیوسف کاندهلوی
ترجمه: مجیب الرحمن رحیمی

احمد به اسناد حسن از انس بن مالک  روایت نموده، که گفت: عبداللَّه بن رواحه  وقتى با مردى از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وسلم روبرو می شد، می‌گفت: «بیا ساعتى به پروردگارمان ایمان بیاوریم»،

روزى به مردى گفت، و آن مرد خشمگین گردید و نزد پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم آمده گفت: اى رسول خدا! آیا ابن رواحه را نمی بینى که از ایمان تو به سوى ایمان ساعتى بر می‌‏گردد.

رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «خداوند ابن رواحه را رحم کناد، وى مجالسى را که ملائک به آن افتخار می‌کنند دوست می‌‏دارد».  این چنین در الترغیب (۶۳/۳) آمده است، و حافظ ابن کثیر در البدایه (۲۵۸/۴) می‌گوید: این حدیث خیلى غریب است.

و بیهقى به اسناد خود از عطاء بن یسار می‌‏گوید: عبداللَّه بن رواحه به یکى از دوستانش گفت: بیا ساعتى ایمان بیاوریم.

گفت: آیا ما مؤمن نیستیم؟

پاسخ داد: بلى، ولى خداوند را یاد کنیم، تا ایمان مان افزایش یابد.

و حافظ ابوالقاسم لالکائى از شریح بن عبید روایت نموده که عبداللَّه بن رواحه دست مردى از یارانش را گرفته مى ‏گفت: با ما برخیز، ساعتى ایمان بیاوریم و در مجلس ذکر بنشینیم. این حدیث از هر دو طریق مرسل است.

طیالسى از ابودرداء  روایت نموده، که گفت: عبداللَّه بن رواحه دستم را می‌گرفت و می‌گفت: بیا ساعتى ایمان بیاوریم، زیرا قلب در منقلب شدن و دگرگونى سریع‏تر از دیگ جوشان است.

و نزد ابن عساکر از وى روایت است که گفت: عبداللَّه بن رواحه وقتى که با من روبرو می‌شد، به من می‌گفت: اى عویمر! بنشین ساعتى ذکر کنیم، آن گاه می‌‏نشستیم و ذکر می‌نمودیم، بعد از آن می‌گفت: این مجلس ایمان است، مثل ایمان، مثل پیراهنت است، در حالى که آن را در آورده‌‏اى، ناگاه آن را می‌پوشى، و در حالى که آن را پوشیده‏‌اى، آن را در می‌آورى، قلب در منقلب شدن و دگرگونى از دیگ جوشان سریع‏تر است. این چنین در الکنز (۱۰۱/۱) آمده است.

برگرفته از کتاب: حیات صحابه

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی