صحابه و اهل‌بیت

رغبت و علاقه‏‌مندى عبداللَّه بن رواحه به مجالس ایمان

نویسنده: محمدیوسف کاندهلوی
ترجمه: مجیب الرحمن رحیمی

احمد به اسناد حسن از انس بن مالک  روایت نموده، که گفت: عبداللَّه بن رواحه  وقتى با مردى از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وسلم روبرو می شد، می‌گفت: «بیا ساعتى به پروردگارمان ایمان بیاوریم»،

روزى به مردى گفت، و آن مرد خشمگین گردید و نزد پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم آمده گفت: اى رسول خدا! آیا ابن رواحه را نمی بینى که از ایمان تو به سوى ایمان ساعتى بر می‌‏گردد.

رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «خداوند ابن رواحه را رحم کناد، وى مجالسى را که ملائک به آن افتخار می‌کنند دوست می‌‏دارد».  این چنین در الترغیب (۶۳/۳) آمده است، و حافظ ابن کثیر در البدایه (۲۵۸/۴) می‌گوید: این حدیث خیلى غریب است.

و بیهقى به اسناد خود از عطاء بن یسار می‌‏گوید: عبداللَّه بن رواحه به یکى از دوستانش گفت: بیا ساعتى ایمان بیاوریم.

گفت: آیا ما مؤمن نیستیم؟

پاسخ داد: بلى، ولى خداوند را یاد کنیم، تا ایمان مان افزایش یابد.

و حافظ ابوالقاسم لالکائى از شریح بن عبید روایت نموده که عبداللَّه بن رواحه دست مردى از یارانش را گرفته مى ‏گفت: با ما برخیز، ساعتى ایمان بیاوریم و در مجلس ذکر بنشینیم. این حدیث از هر دو طریق مرسل است.

طیالسى از ابودرداء  روایت نموده، که گفت: عبداللَّه بن رواحه دستم را می‌گرفت و می‌گفت: بیا ساعتى ایمان بیاوریم، زیرا قلب در منقلب شدن و دگرگونى سریع‏تر از دیگ جوشان است.

و نزد ابن عساکر از وى روایت است که گفت: عبداللَّه بن رواحه وقتى که با من روبرو می‌شد، به من می‌گفت: اى عویمر! بنشین ساعتى ذکر کنیم، آن گاه می‌‏نشستیم و ذکر می‌نمودیم، بعد از آن می‌گفت: این مجلس ایمان است، مثل ایمان، مثل پیراهنت است، در حالى که آن را در آورده‌‏اى، ناگاه آن را می‌پوشى، و در حالى که آن را پوشیده‏‌اى، آن را در می‌آورى، قلب در منقلب شدن و دگرگونى از دیگ جوشان سریع‏تر است. این چنین در الکنز (۱۰۱/۱) آمده است.

برگرفته از کتاب: حیات صحابه

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن