Uncategorized

رقت قلب را با گریه حاصل کنید

﴿بخش بیست و یکم ﴾:
از شروع مضمون تا حال، بیست کلیدِ بدست آوردن دلها را مطالعه کردیم، و آنانیکه در صدد شخصیت سازی خود، خانواده، دوستان و جامعه ی ایشان هستند، حتماً این مضمون را جدی گرفته اند و خیری بخود و دیگران رسانیده اند.
اما راز بیست و یکم بدست آوردن دلها چیست؟
۲۱-  ﴿رقت قلب را با گریه حاصل کنید﴾:
اعمال و افعال سؤ، ناسازگاری های روزگار، کشاکش دهر و حوادث و رویداد ها، همواره با ارتکاب گناهان، قلب انسان را سخت و مجرای های اشک را مسدود میکند.
یکی از راه های بدست آوردن دلها، کشف و حاصل کردنِ رقتِ قلب برای خودمان است.
بلی عزیزان گرانقدر!
تا زمانیکه یک شخص، خودش رقتِ قلب نداشته باشد، قادر به احساس محبت و عطوفت نبوده، دلهای دیگران را بدست آورده نمیتواند.
انسان، هر قدر قسی القلب باشد، لحظاتی را در زندگی اش با تنهائی و محکمه ی وجدان می نشیند، و به خاکی الاصل بودن خویش میسنجد.
یکی از راه های بدست آوردن قلب رقیق و رسیدن به رقت قلب، همانا محکمه ی خودی، توبه، و گریه سر دادن است.
انگیزه ی ایجاد گریه، و گریه کردن تاثیرات زیادی روی سلامتی ما میگذارد و باعث سم زدایی از بدن و صفائی قلب های مان می شود.
اشک ریختن تغییرات آنی بالای بدن و روح انسان وارد میکند، و قلب انسان را آماده ی پذیرش خوبی ها میسازد.
بسیاری از ما به دلایل مختلف همچون ناکامی، شکست عاطفی، مشکلات در محیط کار و یا حتی به دلیل مشاهده ی برخی از صحنه های زندگی و یادبودِ خاطرات تلخ و شیرین زندگی، گریه میکنیم.
بیشتر افراد فکر می کنند که گریه کردن تنها باعث تورم و قرمزی چشم و تار شدن دید هنگام ریختن اشک می شود، در صورتی که گریه کردن به نوبه ی خود مزیت هائی را نیز به همراه دارد.
اشک ها دسته های مختلفی دارند که در میان آن ها احساسی و عاطفی منتقل کننده ی سطح بالاتری از فشار روحی هستند و این قابلیت آرام بخشیِ بیشتری را دارند.
با وجود اینکه اشک ریختن می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامتی داشته باشد، اما نباید فراموش کنیم که اشک زیاد موجب خشکی و آسیب به چشم و ضررهای فراوان دیگری می شود، بنابراین در اشک ریختن هم مثل بقیه فعالیت ها نباید افراط شود.
گریه کردن علاوه بر اینکه احساس، ذهن، و بدن ما را پاکسازی می کند، عوامل و اسباب هورمون های استرس زا را نیز از بین میبرد.
یکی از این اسباب پیدایشِ استرس در انسانها، ماده ی کیمیاوی است که بنام Cortisol یاد میشود. کسانی که گریه میکنند، نظر به احساس و نوعیتِ گریه ی شان، فشار های روحی و استرس را از خود می زدایند.
علاوه بر آن فضای ملوث و محیط آغشته به هزاران باکتریای مضره، باعث مبتلأ شدن به ده ها مرض باکتری زا در انسانها میشود، که این خود، یکی از درد سر های جوامع عقب مانده مانند افغانستان، و جوامع پیشرفته، به نسبت تراکم دود و سم های خطرناک ماشین آلات و عراده جات در خیابانها، میباشد.
اشک حاوی لیزوزُمِ مایع (Lysosomes) است که می تواند ۹۰ تا ۹۵ درصد از باکتری های بدن را تنها در ۵ تا ۱۰ دقیقه از بین ببرد.
یکی از یافته های خیلی مهمِ دانشمندان و متخصصینِ چشم این است که، اشک هائی که توسط غده ی اشکی ساخته می شود، در واقع می تواند به ﴿روشن تر﴾ کردنِ دید و مرطوب کردن چشم و پلک ها کمک کند.
شاید بتوان گفت اشک می تواند بهتر از هر داروی ضد افسردگی، و یا  Antidepresants خُلق و خو و حالت روحی را بهبود بخشد.
گریه ی مناسب می تواند سبب ایجاد تسکین و آرامش در بدن شود و تنش را از این طریق کاهش می دهد.
اشک ریختن و گریه کردن می تواند احساس و کلماتی را ابراز کند که قابل بیان کردن نیست.
این موضوع در رابطه های احساسی و عاطفی، می تواند به بهترین شکل احساسِ طرفین را نشان دهد.
الله سبحانه و تعالی ذات حکیمِ با حکمت است، که در یک پروسه ی بیولوژیکی و اشک ریختن، تأثیرات مثبت جسمی و معنوی را جا داده است، و کی است آن بدبختِ قسی القلب که با نیاتِ درونی اش، توفیق گریه کردن را از او گرفته اند؟
کسانی که برای عباداتِ پنهانی، نیمه شب ها بیدار میشوند، در حالیکه، دیگران، همه در خوابِ ناز، و در بستر های گرم شان بخواب گران فرورفته اند، وضوی جانانه میگیرند، و سپس در کنجی، مصلای محبت را در زمین عطوفت هموار کرده، سر بسجده ی خالقِ یکتا میگذارند، قلب های رقیق تری نسبت بدیگران دارند، و این قلب های گریان، ملائک آسمان را به وجد می آورد.
کسانی که با رقتِ قلب و احساس معنوی و عبادی گریه میکنند، از بهترینان اند، و همواره با این عمل پنهانی شان، در سخنان، گفتار، وعظ، و نصایح شان، احساس و محبتِ خالصانه و خاشعانه،  و نیروی زیبای تحت تأثیر آوردنِ دلها، بخوبی مشاهده میشود.
یکی از این انسانهای نیک، شیخ پردل حفظه الله تعالی است، که در سخنان زیبا و بیمانند ایشان، این قدرت را بخوبی درک کرده میتوانیم.
بلی عزیزان گرانقدر!
این بود کلیدِ بیست و یکمِ تحت تأثیر آوردنِ دلها، تصاحبِ قلبِ رقیق، گریز از قساوت و شِقِّیَتِ قلب، گریه های پر از عطوفت و ندامت، و بالاخره درست کردن یک شخصیت مقناطیسی با جاذبه ی نهایت قوی و مفید برای دیگران در جامعه.
بخش های بعدی این مضمون را از این صفحه فراموش نکنید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن