مطالب ویژه

رمضان؛ پیام‌آور انقلاب و دگرگونی‌ها

نویسنده: انعام‌الله رحمانی

ماه مبارک رمضان، ماه خوبی‌ها و فضیلت‌هاست. در این ماه بود که بزرگ‌ترین و کامل‌ترین نسخه‌ی شِفابخش برای جِهانیان فرود آمد؛ تا آن‌ها را از سیه‌بختی‌ها و تیره‌روزی‌ها نجات بخشد و بر بُلندترین قله‌ی پیروزی‌ها و رست‌گاری‌ها ره‌نمون شود؛ مبارک‌نسخه‌ای که از هر شاخه‌ی آن قطره‌های هدایت، رحمت، مغفرت و عزّت می‌تراود؛ نسخه‌ای که نور می‌آفریند و تاریکی می‌زداید. چه فضیلتی بهتر و بالاتر از این‌که خدا بدان گواهی داده‌‌است و آن‌را ماه فرودآوری کلام وحی و هدایتِ مردمان خوانده‌است.

رمضان، ماه مبارزه در برابر خطرناک‌ترین و بزرگ‌ترین دشمن آدمی‌زاده‌گان است؛ دشمنی‌که پیوسته در کمین نشسته‌است و نقشه‌ها می‌ریزد، تا انسان‌ها را از مسیر هدایت به جاده‌ی ضلالت بکشاند. دشمنی‌که از بدو آفرینش آدمیان، دست به تکبّر، غرور، گمره‌سازی و فریبِ انسان‌ها می‌یازد. همان خطرناک‌دشمنی‌که آدم و حوا را از جنّت برون ساخت و اگر رحمتِ الهی نبود و آن‌ها به درگهِ حق توبه نمی‌کردند، حقّاً که زیان‌کار می‌شدند.

چنان دشمن خطرناک اما، در این ماه در غلّ و زنجیر است و یارایِ فریب احدی را ندارد و آنانی‌که به گمراهی می‌گرایند خود شیاطینی از جنس انسان‌اند. در این ماه دندان‌ها و شاخ‌های شیاطین توسّط سنگ توبه، استغفار، عبادت و نیایش بنده‌گان به درگاه الهی شکسته می‌شوند و نقشه‌های شومِ هلاکت‌بارشان از هم می‌پاشند.

رمضان ماه رحمت، مغفرت و رهایی از عذاب دردناکِ جهنَّم است. در ده روز نخست آن، رحمتِ الهی بر بنده‌گانِ محروم سرازیر می‌شود، در ده روز وسطیِ آن استغفارگرایان مورد مغفرت و بخشش الهی قرار می-گیرند و گناهان‌شان بخشوده می‌شود، در واپسین‌روزهایِ ده‌گانه‌ی این ماه دروازه‌های جهنَّم بر روی روزه‌دارانِ مؤمن و تائب بسته می‌شود و درهای بهشت و نعمت‌های جاودانِ الهی بر آن‌ها گشوده می‌شود.

این ماه، پیام‌آور انقلاب، پدیدآورِ خیزش‌های اصلاح‌طلبانه و استبدادستیزانه است. در این ماه بود که نبرد بزرگ و سرنوشت‌سازی میان مسلمانان و مشرکان به وقوع پیوست و در مصاف کارزار و پیکار به نفع مسلمین اختتام یافت و ترس و لرز تمامی سپاهیانِ کفر و نعره‌زنانِ شرک را فرا گرفت. در چنین ایّامی بود که نبرد «حطین» میان صلیبی‌ها و مسلمانان در گرفت و این نبرد عظیم به فرماندهی ابرمرد تاریخ، سلطان صلاح الدین ایوبی مسلمانان را بر مسیحیان غالبیت بخشید و «قدس» از چنگال غاصبانِ مسیحی آزاد گشت. در این ماه بود که جنگ سترگِ مؤمنان با تاتاریان «در عین جالوت» شعله‌ور شد و سپاهیانِ منسجم و شکست‌ناپذیر آن‌ها از هم پاشید و نیروی مادّی‌شان سرنگون شد. وغیره حوادث و رخ‌دادهای عظیمی که ذکر همه‌ی آن‌ها این مقاله‌ی کوتاه را طویل می‌سازد. پس این ماه را بایستی ماه فتوحات و گشایش‌ها خواند.

رمضان، پیام‌آور انقلاب درونی، اصلاح داخلی و تربیّت روحی‌ست – همان‌طور که پیام‌آور انقلابِ بیرونی‌است -. تا زمانی‌که انسان‌ها فساد باطنی و خُبْثِ درونی داشته‌باشند و روح آن‌ها به گندیدگی‌ها اتصال یابد، هرگز و هرگز بر بُلندای سعادت و رست‌گاری صعود نخواهند کرد؛ زیرا نا برابری‌های داخلی قوی‌تر و غالب‌تر نسبت به ناملایمت‌های خارجی‌ست.

اگر دقیق شویم و توطئه‌های دشمنان اسلام را مورد بررسی قرار دهیم، به‌ساده‌گی در خواهیم یافت که، خرابی‌های داخلیِ ملت‌ها و امّت‌ها به مراتب زننده‌تر، بُرّنده‌تر، کشنده‌تر و خُردکننده‌تر از طرح‌ریزی‌های خارجی‌اند و تا زمانی‌که نابسامانی‌هایِ داخلی، توطئه‌های خارجی را مورد استقبال قرار ندهند و صحنه را برای آن‌ها خالی نگذارند، نقشه‌های بیرونی هرگز کارآمد نمی‌افتند؛ بل این فلاکت‌باری‌های درونی‌اند که همواره بر خراب‌کاری‌های بیرونی مهر تأیید می‌نهند و ملت‌ها را به خاک و خون می‌کشند.

مار و کژدمی‌که در بیرون قرار داشته‌باشد، شاید که کار مهمّی را انجام ندهد؛ زیرا مردمان آن‌را می‌بینند و فوراً به نابودی‌اش دست می‌یازند؛ اما ماری که پنهان در داخل آستینِ آدمی باشد، به نابودی رسانیدن‌اش امری‌ست نهایت دشوار.

از همین‌رو؛ خداوند متعال – جلَّ جلالُه – در ماه مبارک رمضان انقلاب عظیمِ درونی را نهادینه ساخته‌است؛ تا قلب و ضمیر آدمیان مرطوب گردد و خواهشات ناروای نفسانی توسّط صفای قلب و دل، زدوده شود و فکر و حوّاس ایشان پیوسته به‌سوی خدا و پیامبر متصل بوده باشد.

در این هنگام است که هوی و هوس‌های طغیان‌گرِ نفسانی در مقابل صفا و پاکیزه‌گی قلب‌ها مقاومت‌اش را از دست می‌دهد و به مغلوبیت می‌گراید.

رمضان، ماه صیام، قیام و شب‌زنده‌داری‌هاست. هر مسلمانی‌که از روی ایمان‌داری‌ای کامل به الله – جل جلاله – و طلب اجر و ثواب از درگهِ او تعالی، این ماه را با قیام و شب‌زنده‌داری‌ها سپری کند، گناهان و معصیت‌های پیشین‌اش مورد عفو الهی قرار می‌گیرند. در این ماه، فقراء و اغنیاء را تمایزی بر هم‌دیگر نیست.

همه و همه به خاطر جلب رضایت الهی روز تا به بیگاه، دهان‌شان را از غذاها، چشم‌های‌شان را از نگاه به نا محرم و زبان‌شان را از یاوه‌سرایی‌ها و سخن‌های بیهوده بسته‌اند و همه و همه همگام با شنیدن گلبانگ محمدی – صلی الله علیه وسلم – به افطار می‌پردازند.

رمضان، ماه وحدت، صمیمیّت، اخوّت، هم‌بستگی و هم‌دلی بین امّت اسلامی‌ست. قبل از رمضان، بی-نوایان و آزمندان را فرق‌های فراوانی با مال‌داران و ثروت‌مندان بود. مال‌داران و اغنیاء، از خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های بالایی استفاده می‌کردند و همواره در عشرت‌کده‌های عجیب و غریبی به‌سر می‌بردند؛ اما در این ماه، تمام مسلمانان یک‌جا و بدون تقدیم و تأخیر از هم‌دیگر فراخوان الهی را لبیک می‌گویند و از شکننده‌های روزه اجتناب می‌ورزند.

بلی؛ همه با هم، پیر و جوان، زن و مرد، غنی و فقیر و … همه وهمه خشک‌لبان اند. این از یک‌سو روحیه‌ی خودبینی‌ها را در وجود مال‌داران می‌میراند و آن‌ها را تمایزی بر ناداران نمی‌دهد. از سوی دیگر اما، حضور در نمازهای تراویح و قرار گرفتنِ همه در عقب امام، جشن‌گیری روز عید در یک‌روز، بر وحدت، هم‌دلی و یک‌پارچگی مؤمنان می‌افزاید. در این ماه حتی اندک‌ترین و کوچک‌ترین امری را نیز نباید انجام داد که منجر به تفرقه و جُدایی گردد.

پیامبر – صلی الله علیه وسلم – روزه‌داران را مأمور ساخته‌است تا دشنام و ناسزای دیگران را به‌نیکی پاسخ دهند. هنگامی‌که کسی آن‌ها را دشنام می‌دهد بایستی چنین گویند: ((من روزه‌دارم.)) روزه‌ی ماه مبارک رمضان، تشنه‌کامی‌ها و گرسنگی‌ها، توان‌گران را وامیدارد تا احوال وخیم و غم‌انگیز ناتوانان را در رمضان و غیر رمضان درک نمایند و دست تعاون و هم‌کاری را به آن‌ها دراز نمایند، و این امر بر وحدت، اخوت، صمیمیت و هم‌دلی آن‌ها می‌افزاید و کدورت‌ها و خودبینی‌ها را می‌شکناند.

این ماه به امت اسلامی گوش‌زد می‌نماید که مسلمانان اعضای واحدی‌اند و اگر عضوی از آن‌ها به‌درد آید دیگر عضوها قرار نخواهند گرفت.

رمضان، ماه صبر و استقامت است. طبق گفته‌‌ی پیامبر – علیه السلام – روزه نصف صبر را تشکیل می‌دهد- همان‌طور که در مسند امام احمد روایت شده است -. صبر خزانه‌ی از خزانه‌های بهشت است و خداوند متعال آن را صِرف به عزّت‌مندان می‌بخشد و بس. روزه‌ی ماه مبارک رمضان تربیّت‌گاه صبر و استقامت است، صبر بر ایمان‌مان می‌افزاید و ایمان، روزه‌دار را به دروازه‌ای از جنّت داخل می‌سازد که اسم‌اش «ریّان» می‌باشد. رمضان، درس‌گاه استقامت است و نهال‌های عزم آهنین و اراده‌ی شکست‌ناپذیر را در وجودمان غرس می‌کند و در غیر رمضان نیز اگر با گرسنگی‌ها و تشنه‌کامی‌ها روبرو شدیم توانایی و تحمّل آن را داریم تا مدت‌زمانی را در گرسنگی و تشنگی سپری نماییم.
***
بر اساس آن‌چه تا این‌جا گفته‌آمدیم؛ به این نتیجه می‌رسیم که رمضان، ماهی‌ست سعادت‌آور، پیروزی‌آفرین و گشایش‌ها و فتوحاتِ چشم‌گیر. این ماه یادآور روزهای خوش پیروزی‌های امت اسلامی‌ست؛ روزهایی که تاج پیروزی بر سرِ این امت نهاده‌شد. پس این ماه سراسر بشارت و نویدهایِ خوش برای امت ماست.

خداوند متعال، امّت اسلامی را – در هر جا و مکانی که هستند – مورد نصرت و معاوَنت قرار دهد. از درگهِ حق عاجزانه تقاضاگریم تا برهنه‌پایانِ بي‌دفاع فلسطینی، ستم‌دیده‌گانِ عراقی، رنج‌کشیدگانِ سوری و دردمندانِ افغانستانی را از حوادث غم‌بار و اسف‌ناک نجات بخشد و مبارزانِ همیشه‌در سنگر را مورد کمک قرار دهد.

الله متعال، در این ماه پُر نور که با برکت، رحمت، فتح و نصرت عِطرآگین شده است، فتوحات بزرگی را نصیب امّت اسلامی سازد و ملّت‌های دربند و اسیر را از زیر یوغ منحوس استبداد، استعمار و اشغال نجات بخشد و همه مسلمین جِهان را بر کرسی‌های افتخار آمیز گشایش‌ها و پیروزی‌ها بنشاند.
و ما ذلک علی الله بعزیز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی