رمضان مبارک

رمضان ماه رحمت

کلمه رحمت در لغت به معنای جلب منافع و دفع ضرر است.

راغب اصفهانی می‌گوید: رحمت از جانب خدا، انعام و تفضل و از جانب آدمیان مهربانی و عاطفه است، و گفته شده رحمت لغتی است به معنی رقت قلب و انعطاف که اقتضای تفضل و احسان دارد، و در قرآن ذکر رحمت فراوان است که جمله آن به ده معنی باز می‌گردد: اسلام- رزق- شفقت- لطف- عفو- مغفرت- بهشت- رسول خدا- باران- قرآن- نعمت.

در باب رحمت از جانب خدا توجه به چند نکته مهم و اساسی است:

۱-  خداوند رحمت را بر خویش واجب کرده است: «كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلَى نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ» (انعام: ۵۴)

۲- رحمت خدا همه چیز را فرا گرفته است: «رَحمتي وَسَعَت كُلَّ شيءٍ» (رحمتم همه چیز را فرا گرفته) (اعراف: ۱۵۶)

۳-رحمت خدا بر خشم و غضب او سبقت گرفته است. در حدیث آمده: «اِنَّ رَحمَتي سَبَقَت غَضَبي» (رحمتم از غضبم پیشی گرفته است.)

ابن وزیر در کتاب العواصم و القواصم می‌گوید امید به رحمت الله درهای امید و آرزو را بر بنده می‌گشاید و او را در انجام طاعات تقویت می‌نماید و باعث نشاط در انجام سنت‌ها و سبقت در انجام کارهای خیر می‌شود.

از نشانه‌های رحمت الهی:

۱- شب و روز: «وَمِن رَّحْمَتِهِ جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ لِتَسْكُنُوا فِيهِ» (قصص: ۷۳)

۲- نزول باران: «وَهُوَ الَّذِي يُنَزِّلُ الْغَيْثَ مِن بَعْدِ مَا قَنَطُوا وَيَنشُرُ رَحْمَتَهُ وَهُوَ الْوَلِيُّ الْحَمِيدُ» (شوری:۲۸)

‏۳- عدم مجازات انسان‌ها به خاطر گناهانشان: «وَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ لَوْ يُؤَاخِذُهُم بِمَا كَسَبُوا لَعَجَّلَ لَهُمُ الْعَذَابَ بَل لَّهُم مَّوْعِدٌ لَّن يَجِدُوا مِن دُونِهِ مَوْئِلاً» (کهف: ۵۸ )  ‏

۴- رسوا نکردن پس از گناه: شخصی دزدی کرد او را نزد حضرت عمر بن خطاب بردند. مرد به حضرت عمر (رض) گفت: به خدا قسم این اولین باری است که دست به این کار می‌زنم، عمر گفت: دروغ می‌گویی! خداوند اولین بار بنده‌اش را رسوا نمی‌گرداند.

۵- در نظر گرفتن روز قیامت: «كَتَبَ عَلَى نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ لَيَجْمَعَنَّكُمْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ» (انعام ۱۲) تا حق به حقدار برسد و ظالمانی که به سزای عملشان نرسیده مجازات شوند و نیکوکاران که در این دنیا به ثواب و پاداش کامل خود نرسیده به نتیجه اعمال خود برسند.

اسباب  نزول رحمت خداوند:

۱- اهل احسان شدن است: خداوند می‌فرماید: «إِنَّ رَحْمَتَ اللّهِ قَرِيبٌ مِّنَ الْمُحْسِنِينَ » (اعراف: ۵۶ )

اما تعریف احسان و محسن: احسان در تعریف پیامبر (ص) به معنای اینکه آنچنان به حالت حضور و شهود برسی در عبادات، راز و نیازها، که احساس کنی خداوند را می‌بینی و در محضر او هستی و اگر تو او را نتوانستی ببینی او تو را می‌بیند. و محسن کسی که همیشه خداوند را حاضر و ناظر بر اعمال و رفتار خود می‌بیند.

۲- صبر در مقابل مصیبتها: (وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ * الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ *‏ أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ) (بقره: ۱۵۷)

۳- صلوات فرستادن بر پیامبر (ص): که هر وقت نام مبارک رسول الله فرستاده شد از صمیم قلب به یاد زحمات و مشقات و مجاهده‌های پیامبر و اصحابش بیفتیم و از صمیم قلب برای پیامبر (ص) صلوات بفرستیم و در اینجاست که خدا و ملائکه به فرموده‌ی پیامبر (ص) حداقل ده صلوات بر ما می‌فرستند وقتی که ما محل نزول صلوات خدا و ملائکه شدیم صلوات خدا رحمت است، و صلوات ملائکه استغفار برای گناهانمان است.

۴- ایمان، هجرت و جهاد: « إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أُوْلَئِكَ يَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ» (بقره: ۲۱۸) ‏

ایمان عبارت است از شناخت و تسلیم.

۵- اطاعت: که نتیجه و ثمره طبیعی تقواست، و تقوایی که نتیجه طبیعی روزه است: «وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ » (آل عمران: ۱۳۲)

۶- استغفار و توبه: توبه همان تولد دوباره است، منتها تولدی از مادری به نام ایمان، متولد شدن از مادر ایمان را توبه می گویند. مولوی می گوید: بهشت هشت در دارد که یکی از آن هشت در، درِ توبه است. درهای دیگر بهشت باز است و گاهی بسته، اما در توبه همیشه باز است.

قَالَ يَا قَوْمِ لِمَ تَسْتَعْجِلُونَ بِالسَّيِّئَةِ قَبْلَ الْحَسَنَةِ لَوْلَا تَسْتَغْفِرُونَ اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُون: (بديشان) گفت: اي قوم من ! چرا پيش از تلاش و كوشش براي جلب خوبي‌ها و نيكي‌ها ( با عبادت و اطاعت از الله)عجله براي بلاها و بدي‌ها داريد ( و عذاب و مجازات خدا را با شتاب خواستار مي‌گرديد؟) چرا نبايد از خدا طلب آمرزش كنيد تا مورد مرحمت قرار گيريد ؟ ‏

۷- گریستن در برابر حضرت حق: حضرت علی در این زمینه می‌فرماید: (البکاء من خشیة الله مفتاح الرحمة) گریه از ترس خدا کلید رحمت و بخشایش الهی است.

 گریه کردن بر گناهان؛ بر معاصی گریه کردنی که می‌تواند شوینده همه گناهان کل عمر باشد.

۸- حضور در مجالس ذکر: پیامبر (ص) می‌فرمایند: هیچ قومی در مجلس ذکر حق تعالی ننشیند مگر اینکه ملائکه گرد ایشان حاضر می‌شوند و رحمت بر آنان نازل می‌شود.

۹- سکوت و خاموشی در هنگام شنیدن آیات خداوند: ‏«وَ إِذَا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَ أَنصِتُواْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ» (اعراف: ۲۰۴)

۱۰- اصلاح میان برادران دینی و رعایت تقوا: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ» (حجرات: ۱۰)

۱۱- عفو و گذشت: «وَ إِن تَعْفُوا وَتَصْفَحُوا وَ تَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ» (تغابن: ۱۴)

۱۲- پیروی از آیات قرآن مجید و رعایت تقوا و پرهیز از گناه: «وَهَذَا كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ مُبَارَكٌ فَاتَّبِعُوهُ وَاتَّقُواْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ» (انعام ۵۵)

عمر بن عبدالعزیز هنگام رفتن به مصلی برای اقامه نماز عید، از خداوند طلب رحمت می‌کند و می‌فرماید: «الَّلهُمَّ ارحَمنِي وَ إنَّکَ قُلتَ إنَّ رَحمَةَ اللهِ قَریبٌ وَ إن لَم اکُن مِنَ المُحسِنیِن و أنَا مِنَ الصائمین وَ قَد قُلتَ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً و إن لَم أکُن مِنَ الصائمین وَ أنَا مِنَ المومِنین وَ قَد قُلتَ وَ کانَ بِالمومِنینَ رَحیما وَ إن لَم إستَوجِب ذلک وَ أنَا شیءٍ، وَ قَد قُلتَ وَ رَحمَتي وَسِعَت کُلَ شَیءٍ وَ إن لَم أکُن کَذالک أنا مُصاب و قَد قُلتَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ»

(خدایا من را مورد رحمت قرار بده و به تحقیق که خودت گفتی رحمت خدا به اهل احسان نزدیک است و اگر من از اهل احسان نبودم از روزه‌داران هستم و خودت در قرآن فرمودی که زنان و مردان روزه‌دار، خداوند آن‌ها را مشمول مغفرت و اجر عظیم قرار می‌دهد و اگر از جمله روزه‌داران نیستم، من از اهل ایمان هستم و خودت در قرآن فرمودی که خداوند نسبت به اهل ایمان رحیم است و اگر شایستگی این را ندارم که به خاطر مؤمن بودنم مورد رحمت تو واقع شوم من چیزی هستم و تو خودت فرمودی که رحمت من همه چیز را دربرمی‌گیرد و اگر ارزش آن را هم پیدا نکردم من مصیبت زده هستم و خودت در کتابت فرمودی که آن كساني كه هنگامي كه بلائي بدانان مي‌رسد، مي‌گويند: ما از آنِ خدائيم و به سوي او بازمي‌گرديم، آنان ( همان بردباران با ايماني هستند كه) الطاف و رحمت و احسان و مغفرت خدايشان شامل حال آنان مي‌گردد)

در اینجا لازم است یادآوری کنیم که اسباب و موجبات رحمت الهی به موارد مذکور فوق محدود نمی‌گردد و بلکه تمامی عبادات اعم از فرائض و نوافل که انسان را به سوی کمال سیر می‌دهند و به خداوند که کانون و سرچشمه رحمت و لطف و محبت است نزدیک می‌کنند و در نهایت به قرب خداوند می‌رسانند.

تابش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی