خانه / مقالات / رمضان مبارک / رمضان ماه مناجات و نیایش

رمضان ماه مناجات و نیایش

سوره فاتحه درخواست هدایت و رستگاری مؤمن از پروردگار خویش است. و قرآن پاک اساسنامه و قانون اساسی رستگاری و هدایت. ولی این اکسیر سعادت تنها برای شیفتگان هدایت و تقوا است نه برای قلبهای شیطان پرست و شهوتران:

‏‏« ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ ‏» (سوره بقرة آيه۲)

{‏اين كتاب؛ هيچ گماني در آن نيست و راهنماي پرهيزگاران است}.‏

حال این تقوا را چگونه می‫توان بدست آورد؟ و چطور می‫توان از متقیان و پرهیزگاران شد؟

ماه مبارک رمضان هر ساله چون دانشگاه سیاری فرا می‫رسد تا با عبادت روزه قلبهای تیره از معصیت را شستشو داده، دست عاشقان هدایت را گرفته، آنها را به رتبه و مقام هدایت و رستگاری و تقوا و پرهیزگاری سوق دهد.

‏«‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ‏» (سوره بقرة آيه  ۱۸۳)

{‏اي كساني كه ايمان آورده‌ايد ! بر شما روزه واجب شده است، همان گونه كه بر كساني كه پيش از شما بوده‌اند واجب بوده است ، تا باشد كه پرهيزگار شويد‏}.

پس عبادت روزه، راهی است برای رسیدن به تقوا و پرهیزگاری. و در مدرسه روزه است که مرد مؤمن با کاروان متقیان و پرهیزگاران همسفر می‫شود، و اساسنامه هدایت (قرآن کریم) را به دست گرفته پله پله تا ملاقات خداوند به پیش می‫رود.

و در سایه تقوا انسان درمی‫یابد که پروردگارش کیست، و سر سجده و بندگی به درگاه حق فرود آورده بزرگی و عضمت او بدرستی در کالبدش تجلی می‫کند، و زبان و وجودش شکر و سپاس و ثنای او می‫شود، تنها اویی؛ که مؤمن سرگردان را به شرف هدایت نایل گردانید.

« وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ‏» (سوره بقرة آيه  ۱۸۵)

{و خدا را بر اين كه شما را هدايت كرده است ، بزرگ داريد. و تا اين كه ( از همه نعمت‌هاي او ) سپاسگزاري كنيد .}

و بلافاصله؛ پس از درک نعمت هدایت و رستگاری و ادای شکر و سپاس، در میان آیات روزه خداوند متعال می‫فرمایند:

‏‏« وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ ‏» (سوره بقرة آيه  ۱۸۶)

{‏و هنگامي كه بندگانم از تو درباره من بپرسند ( كه من نزديكم يا دور. بگو: ) من نزديكم و دعاي دعاكننده را هنگامي كه مرا بخواند، پاسخ مي‌گويم ( و نياز او را برآورده مي‌سازم). پس آنان هم دعوت مرا ( با ايمان و عباداتي همچون نماز و روزه و زكات ) بپذيرند و به من ايمان بياورند تا آنان راه يابند ( و با نور ايمان به مقصد برسند).}

ندای ملکوتی قرآن پاک است که می‫بایستی چون پتکی بر قلبهای صخره گونه‫ی انسانهای غافل و سرگردان در کج راههای امامزاده‫ها و مزارها فرود آید.

خداوند خیلی روشن و واضح می‫گوید من به شما نزدیکم و نیازی به واسطه ندارم. دعاهایتان را اجابت می‫کنم، مرا بخوانید و به من ایمان آورید که این تنها راه هدایت و رستگاری شماست!

وجود آیه دعا در بین آیه‫های روزه شاید اشاره‫ای باشد به اینکه ماه رمضان ماه دعا و نیایش و مناجات است.

در مدرسه روزه مسلمان به درجاتی از پرهیزگاری و تقوا دست می‫یابد، و زیبنده اوست که دستان نیایش خویش را به درگاه خالق و آفریدگار خود بلند کند. و از او هر آنچه تمنا دارد را بخواهد، و از هر ضرر و زیانی تنها به او پناه جوید.

دعا در حقیقت رمز و نمایانگر بندگی، و معیار سنجش عبودیت، و احساس به نیاز بنده بوده، تجلی‫گر درک بزرگی و عظمت پروردگار متعال در ذهن فرد مؤمن است.

  پس از اینکه یک انسان با اختیار و اراده خویش سر تسلیم در برابر آفریدگارش خم کرده، به حقانیت اسلام شهادت و گواهی می‫دهد، نماز راه عروج او بسوی پروردگارش می‫گردد.  و نماز در حقیقت چیزی نیست مگر نمادی متکامل از دعا! و از اینروست که در آثار وارده دعا مغز عبادت شمرده شده است. (الدعاء مخ العبادة).

بلکه در حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) آمده است که عبادت و بندگی پروردگار همان دعاست. (الدعا هو العبادة) {به روایت الترمذی و امام ابن ماجه. البانی حدیث را صحیح ارزیابی کرده است}.

دعا در حقیقت اعترافی است گویا از جانب مؤمن به اینکه او به نهایت بندگی و بردگی و خاری و ناچیزی خویش در مقابل پروردگارش اقرار کرده، خود را در مقابل آفریدگار بزرگش هیچ و پوچ و ناتوان شمرده، بزرگی و عظمت خدایش را بیان داشته، مدح و ثنا و شکر و سپاس او ادا نموده، از درگه بی دریغ او، و تنها او، جود و سخا و لطف و رحمت و مهرش را تمنا دارد.

و در عین حالی که دعا خود نوعی اطاعت و عبادت از دستور پروردگار یکتاست، اعتراف به بزرگی و عظمت او، و ناچیزی و حقارت بنده است. با دعا مؤمن از هرگونه کبر و غرور و خودخواهی که از صفات دوزخیان است بیزاری می‫جوید.

‏‏«وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ ‏» (سوره غافر آيه۶۰)

 {‏پروردگار شما مي‌گويد: مرا بخوانید تا دعای شما را بپذیرم. كساني كه خود را بزرگتر از آن مي‌دانند كه مرا به فرياد خوانند ، خوار و پست داخل دوزخ خواهند گشت‏.}

و چون بنده مقام خود را دریافت، و جایگاه پروردگارش را شناخت، در حقیقت به رتبه تقوا وپرهیزگاری رسیده است.

از اینروست که دعا در نزد خداوند از هر چیز دیگری عزیزتر و پسندیده‫تر است.

رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) می‫فرمایند: ( لیس شیء أکرم علی الله عز وجل من الدعا) {هیچ چیزی نزد پروردگار از دعا والاتر و پسندیده‫تر نیست}.

وهمانطور که دعا دلیلی است بر فروتنی و تواضع مؤمن و درک جایگاه بندگی و عبودیتش، سرکشی کردن از دعا و یا عدم شعور و احساس به نیاز و حاجت به پروردگار؛ دلیل تکبر وغرور و خودخواهی و خودپرستی انسان است، و به همین دلیل خداوند جام خشم و غضبش را بر کسی که تکبر و غرور در کالبدش رخنه کرده باشد فرو می‫آورد.

پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) می‫فرمایند: (من لم یسأل الله یغضب علیه) { کسی که دست نیاز و حاجت بسوی الله دراز نکند و از او نخواهد، خداوند بر او خشم می‫گیرد}

   وقتی غرور و تکبر در پوست بنده ناچیز تخم می‫کند؛ او پروردگارش را از یاد می‫برد و در باده غرور مست گشته، صفات بندگی و تواضع و فروتنی از دیدگانش گم می‫شوند، و به جای آن؛ فرعونیت و خودخواهی و منیت بر او غلبه پیدا می‫کند، و آنجاست که بر گرده‫ی انسانها سوار گشته، تازیانه ظلم و ستم بر همنوعان خود می‫زند!

دعا علاج بیماری مهلک و کشنده‫ی غرور و فرعونیت در نفس سرکش انسان است، با دعا قلب مؤمن با پروردگارش وصل شده، او، و تنها او جایگاه و امید و پناهگاه و آرزویش می‫گردد. دنیا در چشمانش عاری از هر گونه زرق و برق دروغینش تجلی می‫کند، همتش بالا می‫رود، و آنچنان بزرگ می‫شود که از هیچ چیزی کمترین خوف و هراس و ترس و واهمه‫ای به دلش راه نمی‫یابد، چرا که او بخوبی احساس می‫کند؛ پایگاه و پشتیبانش پروردگار و خالق آسمانها و زمین و تمام کائنات است.

او با دستان لرزان نیایش، و زبان گویای دعایش زنجیر یوغ و بردگی انسانها را از گردنش پاره کرده، در فضای بیکران بندگی آزادانه‫ی پروردگار و خالق خود پر می‫کشد!..

ماه رمضان؛ ماه قرآن و مدرسه دعا و نیایش و بندگی برای مؤمنان راستین است. شایسته است مؤمن در پرتو این ماه مبارک دریابد که تنها پناهگاه و تنها یار و یاور او پروردگاریست که او را آفریده. پس دست از امام زاده‫ها و قبرها و پیرها و مزارها شسته، از تمام مظاهر شرک و بت پرستی خود را رها کرده، بسوی پروردگارش پر کشد، ودستان نیایش و دعا بسوی او، و تنها او، دراز کند. و با تمام توان از او، و تنها او، بخواهد، و از گزند آفات و ضرر و زیانها به او ، و تنها او، پناه جوید.

برادر مؤمن؛

من و شما بر سر سفره سخاوت و جود پروردگاریم. نشود که از ناتوانان و عاجزان به شمار آئیم که بنا به فرموده‫ی گهربار رسول هدایت (صلی الله علیه وسلم ): ناتوانترین و عاجزترین انسانها کسی است که از درخواست و دعا به پروردگارش عاجز باشد.

پس بیا از ته دل؛ صبح و شام، گاه و بیگاه، هر جا و هر دم، با زبان و با قلب، به هر زبانی که می‫توانیم از خداوند هدایت و رستگاری و سعادت برای خود و خویشان و عزیزان و همه مؤمنان و مظلومان و مستمندان بخواهیم. و از او و تنها او، بدون هیچ گونه واسطه‫ای، سعادت و رهایی و هدایت و رفاه و آسایش بخواهیم. برای خود و همه‫ی جهان و جهانیان و برای کشور و میهن و خانه و خانواده و دوست و عزیز خود دعا کنیم…

بارالها، از من و پدر و مادر و خویشانم، و همه خوانندگان این مقاله، و خویشان و پدران و مادرانشان، و تمامی مؤمنان و مسلمانان درگذر. و ما را با پیامبران و نیکوکاران و پارسایان در زیر سایه عرش خدائیت در روز قیامت شاد و خوشبخت برادروار حشر گردان… الهی آمین.

 

منبع: سنی نیوز

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

روش متفاوت قرآن در پرداختن به روزه

روش قرآنی روزه: خداوند متعال قبل از آیات پیرامون روزه، آیاتی را ذکر می کند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *