رمضان مبارک

رمضان گشایش قلب‌ها و نزدیک شدن به خدا

بدین گونه امسال هم به ماه مبارک رمضان رسیدیم، ماه رمضان ماه عبادت و جهاد در راه بزرگ کردن شعائر بزرگ اسلامی، ماه ستایش و پاک کردن و دوری از گناه و اشتباه رفتن به سوی الله، ماه نزول قرآن و به زنجیر کشیدن شیطان‌ها، ماه تسلط بر هوا و هوس و توبه به درگاه الله. رمضان ماه مشغول شدن به پرستش و عبادت و خوبی است.

در این ماه پرفیض و برکت، بندگان خدا از زمانی که برای سحری بیدار می‌شوند تا افطار، با زبان روزه به عبادت و پرستش خداوند مشغول می‌شوند، سپس شب‌های قدر و اعتکاف در مساجد و عبادت کردن از فضایل این ماه مبارک می‌باشد. برای همین از آیات قرآن کریم و فرموده های زیبای پیامبر(صلی‌الله علیه وسلم) برایمان روشن می‌شود که این ماه، ماه فضل و خیر بوده و بزرگترین ماه برای تجارت است، آن هم انجام دادن کارهای خوب و شایسته و گرفتن پاداش از خداوند است.

چگونه از دستاوردهای این ماه بهره‌مند شویم؟ این ماه برای هر مسلمانی که بخواهد پر از سود و بهره می‌باشد. چیزی که می‌خواهم در این باره بدان اشاره کنیم این است که چگونه به استقبال این ماه مبارک برویم و چگونه با آن آمیخته شویم؟ باید در رمضان به خودمان و کردارمان توجه کنیم. چگونه این ماه بر روح و روان و درون و کردارمان تأثیرگذار باشد؟ با کردار خوب، برای اینکه نشانه‌ی تقوی و پرهیزگاری در انسان دیده شود. بیایید در پرتو این آیات مبارک به خودمان توجه کنیم، خداوند بزرگ در قرآن کریم می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ». این آیات روشنایی بخش روحمان باشد و زیر نظر این آیات مبارک تغییراتی در خودمان بوجود بیاوریم و روزه امسال را از عادت به عبادت و از چشم و هم چشمی به انس و الفت گرفتن بدان آن تغییر دهیم و برای زنده کردن عبادت و بندگی مستقیم خداوند بزرگ و پیوند دادن روح و روان به پروردگارمان، بدان تمسک جوییم و راستگویی را پیشه خود سازیم و از بی توجهی در انجام عبادات در این ماه پر فیض و پر منفعت غافل نشویم.

بدین ترتیب:

– هر سال که ماه رمضان می‌آید، این ماه را روزه می‌گیریم و تراویح می‌خوانیم، تنها برای اینکه واجبات را از دوش خود برداشته باشیم، بیایید امسال در این ماه مبارک رمضان، روزه‌هایمان را جهت تحقق: «من صام رمضان وقامه إیمانًا واحتسابًا غفر له ما تقدم من ذنبه» تغییر دهیم.

– خیلی از جوانان و نوجوانان و خواهران و برادرانمان در رمضان قرآن را ختم می‌کنند، یکبار و دوبار و چند بار آن را ختم می‌کنند، بیایید امسال یکبار قرآن را ختم کنیم، ولی آن را به نیت درک و فهمش همراه با انجام دادن دستورات الهی ختم کنیم.

– هر سال بیشتر نمازهایمان را به جماعت می‌خوانیم، بیایید امسال در ماه مبارک رمضان تمام نمازهایمان را به جماعت بخوانیم و با گفتن الله اکبر اول در نماز جماعت آماده باشیم.

– همه ما در رمضان انواع خوردنی‌ها و غذاهای خوب و خوش طعم را با خانواده آماده می‌کنیم تا در سفره افطاری آن را میل کنیم، بیایید امسال در فکر خوراک ایمان و روح و بدن و نزدیک شدن به خدا باشیم.

– همه رمضان‌ها به فقرا و مستمندان کمک می کنیم، بیایید امسال به خودمان کمک کنیم و تلاش کنیم خودمان را از آتش دوزخ دور نگه داریم.

– بیایید امسال رمضان را سال برادری و محبت به یکدیگر و در آغوش گرفتن یکدیگر و ابراز محبت و خوشی به یکدیگر قرار کنیم، همان گونه که با هم و در یک راستا و دوشادوش هم در نمازهایمان پاهایمان را با یکدیگر جفت ‌کنیم، بدین گونه دلهایمان را به هم پیوند دهیم تا شادی و رحمت پروردگار جهانیان بر سرمان ببارد.

– باید سعی کنیم روزهای رمضان به عبادت و ذکر و یاد خدا (..لٙئِنْ شَکَرْتُمْ لاَزِیدَنَّکُمْ…) و خواندن قرآن بپردازیم و در صف جماعت آماده باشیم و شب‌های قدر را به عبادت و ذکر و یاد خدا و شب زنده داری مشغول شویم تا این پاداش مهم و پر سود و بزرگ  را از دست ندهیم، شاید سال دیگر به رمضان نرسیم و عزرائیل به فرمان خدا قبض روحمان کند و به سوی منزلگاه همیشگی رهسپارمان کند و رمضان آینده را نبینیم و به خدمتش نرسیم.

-روزه داران ماه پرفیض رمضان، باید همه‌ی ما در این ماه که در آن دعا مستجاب می‌شود و بندگی بسی بزرگ به شمار می‌آید، توبه و استغفار کرده و برای خود و مسلمانان دعا کنیم، تا صلح و دوستی و آرامش به خانواده‌های کرد و همه امت‌های مسلمان برگردد، خداوند بزرگ در این ماه پر فیض و برکت از گناهانمان درگذرد و آرامش و استقامت بر روزه ی این ماه پر خیر و منفعت را به ما عطا بفرماید.

منبع: یه کگرتوو
نویسنده: گوران نوری
ترجمه: ناهید ایران
ویراستار: سوزی میحراب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی