خانه / مقالات / رمضان مبارک / روزه، دوره‌ی پیشگیری از بیماری‌ها

روزه، دوره‌ی پیشگیری از بیماری‌ها

نویسنده: حیدر رحمانپور 

 

روزه‌ی ماه مبارک رمضان از چندین جهت، در پیشگیری از بیماری‌ها مؤثر است:

 

۱- کم‌خوری و گرسنگی موجب پیشگیری از بیماری‌هاست: زیرا میکروب‌ها زمانی رشد می‌کنند که به آنها غذا برسد و اگر غذا به آنها نرسد از بین می‌روند، از طرف ديگر عامل بسياري از بيماري‌ها چاقي است كه ناشي از پرخوري مي باشد.

 

۲- روزه به عملکرد دستگاه‌های بدن نظم می‌بخشد‌، ترشح هرمون‌ها را تنظیم می‌کند که عامل مهمی درخوب کارکردن بدن و سلامتی است‌.

 

۳- با توجه به معنویت خاصی که در رمضان وجود دارد که شخص در آن به خدا نزدیک‌تر می‌شود‌، و عبادت و کارهای خیر بیشتر انجام می‌دهد‌، روح و روان پاك مي‌شود، استرس و اضطراب از بين مي‌رود و شخص به آرامش و اطمينان خاطر دست مي‌يابد؛ لذا سیستم دفاعی و ایمنی بدن تقویت می‌شود و در نتیجه شخص به بیماری دچار نمی‌شود، زیرا علت بیماری‌ها ورود میکروب و ویروس و باکتری به بدن نیست، بلکه علت آن ضعف سیستم ایمنی بدن است که نمی‌تواند میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد و اگر سیستم ایمنی تقویت شود شخص کمتر به بیماری دچار می شود.

 

۴- منشأ و ريشه‌ی بسياري از بيماري‌ها عبارتند از: پرخوري، چاقي، بد‌خوري و بي‌نظمي در خوردن. روزه از پرخوري و چاقي جلوگيري مي‌كند و به خوردن و آشاميدن نظم مي‌بخشد. لذا اگر روزه با آداب اسلامي به جا آورده شود‌، از بسياري از بيماري‌ها پيشگيري مي‌شود. یكي از جنبه‌هاي فرمايشات رسول اكرم (ص) كه فرمود: “الصوم جنة” (روزه سپر است) و “صوموا تصحوا”  نيز ناظر به جنبه‌ی پيشگيري از بيماري‌هاست.

 

۵- تغذيه‌شناسان مي‌گويند: سوء تغذيه عامل بيماري‌هاست. سوء تغذيه زماني به وجود مي‌آيد كه شخص غذاهاي مفيد كه حاوي ويتامين‌ها واملاح باشد مصرف نكند يا اين‌كه بيش از اندازه مصرف كند و يا اين‌كه غذاهاي مضري مصرف كند كه مانع جذب مواد و املاح مواد غذايي شود، اما روزه از ايجاد سوء تغذيه جلوگيري به عمل آورده، زيرا روزه‌دار در طي يك ماه هر روز هنگام افطاري خرما – كه كامل‌ترين غذا است – مصرف مي‌كند و با رعايت ساير آداب همه نيازمندي‌هاي بدنش تامين مي شود.

 

۶- عملاً نيز با روزه گرفتن از ايجاد بسياري از بيماري‌ها جلوگيري به عمل مي‌آيد از قبيل:

 

– چاقي: اضافه وزن منشا بيماري‌هاي متعددي است مثل ناراحتي قلبي و عروقي، تصلب شرايين، فشار خون بالا، و… كه با روزه از آنها جلو‌گيري به عمل مي‌آيد.

– تقويت سيستم ايمني بدن كه با تقويت آن از بسياري بيماري‌ها پيشگيري مي شود.

– جلوگيري از ايجاد سنگ كليه: زيرا افزايش سديم و البوين در خون مانع رسوب املاح كلسيمی مي‌شود.

– پيشگيري از امراض و اضطرابات روحي و رواني.

– پيشگيري از پيري زودرس. زيرا موجب جايگزينی سلول‌هاي تازه به جاي سلول‌های مرده مي‌شود.

– جلو گيري از افزايش اسيد معده كه موجب زخم معده مي‌شود.

– حفظ صحت و سلامتي افراد. روزه نه تنها براي سلامتی ضرر ندارد بلكه موجب حفظ قوای بدنی و سلامتی هم است.

 

تابش

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

روش متفاوت قرآن در پرداختن به روزه

روش قرآنی روزه: خداوند متعال قبل از آیات پیرامون روزه، آیاتی را ذکر می کند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *