فکر و دعوت

بی اعتنایی به باطل!

باطل را از جانب خود به خاک بسپارید بشار بن بُرد می گفت : با کلماتی موزون جریر را ناسزا گفتم ، ولی او به سخنانم اهمیتی نداده و به من پشت کرد ، اگر پاسخم می داد، ذوق شعریم از تمام مردم بیشتر می گشت !

باطل را از جانب خود به خاک بسپارید

بشار بن بُرد می گفت : با کلماتی موزون جریر را ناسزا گفتم ، ولی او به سخنانم اهمیتی نداده و به من پشت کرد ، اگر پاسخم می داد، ذوق شعریم از تمام مردم بیشتر می گشت !

در زندگی روز مره ما رویدادهای ناخوشایندی رخ می دهند ، در صورتیکه اگر ما آن ها را به فراموشی سپرده و بازگو ننماییم ، هرگز همانند آتشی که در کاه سرایت می کند ، انتشار نمی یابند !

گاهی اوقات بدون قصد و ندانسته در راستای اهداف بد خواهان عمل کرده و سبب نشر آن شر و بدی خواهیم شد !

برای مثال آنگاه که روزنامه های دانمارک عکس های کاریکاتوری ناشایست از پیامبر اکرم ( ص ) پخش می کردند ، آن عکس ها از طریق روزنامه های دانمارک به دست ما نمی رسید ، بلکه خودمان به واسطه کانال های مجازی در انتشار آنها شریک می شدیم ، زیر عنوان : بنگر که چگونه دشمنان خدا پیامبرمان را به سخریه گرفته اند !

عکس ها را به اشتراک گذاشته و می گفتیم : به خاطر پیامبرمان ( ص ) ناخوشنودی و عصبانیت خود را ابراز داریم !

ما نا آگاهانه به کارمندانی بدون حقوق و مزایا برای آن روزنامه ها تبدیل گشتیم ، در حالی که اگر آن باطل را نزد خودمان دفن می نمودیم ، هرگز این همه انعکاس و سر و صدا را در این خصوص شاهد نمی بودیم !

این حقیقت را نسلهای اول اسلام درک نموده و بدان عمل کرده اند ، ولی ما از آن غافل مانده ایم !

همه ما می دانیم که حسان بن ثابت شاعر رسول اکرم ( ص ) بود ، ایشان طبق دستور رسول خدا ( ص ) که به وی فرموده بود : ” بدگوییهایشان را مقابله به مثل کن و جبرئیل هم با تو خواهد بود ” بواسطه اشعارش از پیامبر ( ص ) بطور خصوص و از اسلام بطور عموم دفاع می نمود !

البته از طریق منطق و دلیل و برهان به یاری حق شتافتن و در مقابل باطل ایستادن و رد آن ، چیزیست و تنها به نشر باطل پرداختن چیزی دیگر !

این درسته که حسان بواسطه اشعارش در برابر هجوم بی رحمانه و غیر منصفانه کفار به دعوت اسلام و پیامبرش ( ص ) ایستاد ، ولی تاکنون از خود پرسیده اید : آن ابیات شعری که در آنها از پیامبر ( ص ) و اسلام بد گویی شده است کدامها بوده اند و یا چرا در لابلای کتابهای سیره و نوشته های ادبی که اشعار صدر اسلام در آنها تدوین شده ، ثبت نگردیده اند ؟!

آن ابیات شعر هجوی مشرکین ، به علت اینکه مسلمانان صدر اسلام آنها را همانند کیسه های زباله تلقی کرده و آنان را دور انداخته و فراموش نمودند پس به کلی نابود گشتند !

ما در کتب سیره و کتابهای ادبی سروده های حسان را می یابیم ، ولی اشعار هجوی قریش در کنارشان نیست ، زیرا گذشتگان در برخورد با باطل بسیار هوشیارانه عمل کرده اند ، بطور کلی آنها را به فراموشی سپرده و حتی جملاتی هم از آن ابیات را برای نسلهای آینده بازگو ننموده اند !

هرگز نگفته اند : ای مردم ؛ ببینید که کفار قریش تا چه حدی در مورد پیامبر ( ص ) سخنهای ناروا زده اند ، بلکه بوسیله بازگو نکردن آنها ، مثل اینکه به زباله دان تاریخشان انداخته اند !

هر گاه از عیب و خطای کسی اطلاع یافتی ، بگذار که نزد تو متوقف شود ، زیرا پوشاندن عیوب دیگران عبادت است ، ابوبکر ( رض ) می گوید : اگر پارچه ای غیر از لباسی که بر تن دارم گیر نیاورم ، فرد گناهکار را با لباس خودم می پوشانم !

اگر هر کدام از ما هر آنچه به وی رسید فورا انتشار دهد ، پس چه وقت بدیها و آبروریزیها پایان می پذیرد ؟!

چرا باید در هر نبردی مشارکت داشته و از گوشت هر مرده ای خورده و از هر آب گندیده ای بیاشامیم ؟!

پرهیز کردن از چیزهای بی ارزش و یا بی ربط از اخلاق پسندیده است ، پس بیایید تا از آنها دوری کرده و زبان خود را بدانها آلوده نگردانیم !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

سوزی میحراب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی