فکر و دعوت

زمانی که مسلمانان بدانند که اسلام….!

نویسنده ی مشهور “عبدالله ناصح علوان” درباره ی حقیقت فهم درست دین اسلام و تحقق تربیت و تهذیب بشری آن که بسیاری از مسلمین از این مقوله غافل هستند، می‌نویسد:

زمانی که مسلمانان بدانند که اسلام….!

نویسنده ی مشهور “عبدالله ناصح علوان” درباره ی حقیقت فهم درست دین اسلام و تحقق تربیت و تهذیب بشری آن که بسیاری از مسلمین از این مقوله غافل هستند، می‌نویسد:

📌زمانی که مسلمین بدانند اسلام دین قدرت است ، و شعارش:

{ وأعِدّوا لهم ما استطعتم من قوه ..} (هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها، آماده سازید!) است

📌و زمانی که بدانند اسلام دین علم است: علم شرعی و علوم دیگر و شعارش:

{ وقل ربِّ زدنی علماً } (و بگو: «پروردگارا! علم مرا افزون کن!») است.

📌و زمانی که بدانند اسلام به انسان اعتبار خلیفه الله در زمین را داده و زمام زمین را بدست او سپرده تا از همه ی نعمتهای زمینی آن استفاده کند، به کل زمین را در قبضه ی انسان قرار داده،و شعار اسلام در این مورد:

{ وهو الذی جعلکم خلایٔف فی الأرض } (خدا است که شما را جانشینان زمین گردانید) است.

📌و زمانی که بدانند اسلام انسان را تکریم و احترام داده، و بر بسیاری از مخلوقات برتری داده .. و شعارش :

{ ولقد کرمنا بنی آدم، وحملناهم فی البر والبحر، ورزقناهم من الطیبات، وفضّلناهم على کثیر ممن خلقنا تفضیلاً } (و به راستى ما فرزندان آدم را گرامى داشتیم، و آنان را در خشکى و دریا برنشاندیم، و از چیزهاى پاکیزه به ایشان روزى دادیم، و آنها را بر بسیارى از آفریده‌هاى خود برترى آشکار دادیم) است

📌و زمانی که بدانند اسلام به انسان می آموزد که مسئول هستی در قبال عقل خودت، و در مقابل دیگر حواس و اعضای خودت وظیفه داری و مسئول هستی ،و شعارش :

{ ولا تقفُ ما لیس لک به علم؛ إن السمع والبصر والفؤاد کلُّ أولیٔک کان عنه مسیٔولا } ( و چیزى را که بدان علم ندارى دنبال مکن، زیرا گوش و چشم و قلب، همه مورد پرسش واقع خواهند شد) است.

📌و زمانی که بدانند اسلام این جهان و زمین را به اعتبارش، مسخر انسان قرار داده تا انسان در خدمت علم و انسانیت عمل کند و شعارش:

{ وسخّر لکم ما فی السموات وما فی الأرض جمیعاً منه .. } (و آنچه را در آسمانها و آنچه را در زمین است به سود شما رام کرد؛ همه از اوست. قطعاً در این [امر] براى مردمى که مى‌اندیشند نشانه‌هایى است) است.

📌و زمانی که بدانند اسلام دین تأمل و تفکر است، و انسان با تعقل به بدیهیات و حقایق جهان پی ببرد و شعارش در این باب:

{ قل انظروا ماذا فی السموات والأرض .. } (بگو: «بنگرید که در آسمانها و زمین چیست؟») است.

📌و زمانی که بدانند اسلام دین عمل و نشاط و تحرک است ، و شعارش:

{ هو الذی جعل لکم الأرض ذلولاً فامشوا فی مناکبها وکلوا من رزقه وإلیه النشور } (او کسی است که زمین را رام شما گردانیده است. در اطراف و جوانب آن بروید، و از روزی خدا بخورید. زنده شدن دوباره در دست او است. ) است.

📌و زمانی که بدانند اسلام نا امیدی را مذمت کرده، و همیشه روحیه ی امید و پیروزی را تشویق میکند و شعارش:

{ إنه لا ییأس من روح الله إلا القوم الکافرون )(و از رحمت خدا ناامید مشوید، چرا که از رحمت خدا جز کافران ناامید نمی‌گردند.)  است.

📌و زمانی که بدانند اسلام دین عزت و پیروزی است ، وشعارش:

{ ولله العزه ولرسوله وللمؤمنین، ولکن المنافقین لا یعلمون } (عزّت و قدرت از آن خدا و فرستاده‌ی او و مؤمنان است، ولیکن منافقان (این را درک نمی‌کنند و) نمی‌دانند.) است.

🟢بله زمانی که مسلمین درک درستی از دین خود داشته باشند نا امیدی بر آنان غلبه نمیکند، و احساس ذلت و سرشکستگی نمیکنند، بلکه در مسیر اصلاح ،رشد ،آبادانی و شکوفایی قدم میگذارند. بلکه به دورانی بر میگردند که سلف و گذشتگان آنان اساتید و معلمان دنیا و بشریت شدند، و چراغ هدایت امت های دیگر شدند،به گونه ای که بشریت از علوم و خدمات آنان سیراب شدند و تمدن و تاریخی که ارائه دادند بر عصر ها و مردمان بعد از آنان اثرهای عمیقی گذاشت که در ورق های تاریخ ثبت شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

📚منبع: کتاب تربیه الأبناء فی الإسلام: لـ عبدالله ناصح علوان ص١١-١٢

✍مترجم : مروان پاشا با اضافات

____________________
@tamadone_islami

☪️کانال تخصصی تاریخ و تمدن طلایی اسلام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن