مطالب ویژه

زنان غربی چرا از سفید کنندۀ پوست استفاده می کنند؟

حسینه عبدالله

غربیان در دورهٔ حکومت ویکتوریا، سفیدی جلد را نشان از پاکیزگی و مبرا بودن از عیب و گناه می‌پنداشتند. از همین سبب، زنان غربی برای اینکه بیشتر سفید جلوه کرده، پاک و بی‌عیب به نظر برسند، از سفید کننده‌های جلد کار می‌گرفتند.

وقتی وسعت سیطره و زمان استعمار جلد رنگی‌ها افزایش یافت، غربیان سفید‌پوست جهت استثمار و استقرار بیشتر در مستعمره‌ها، به حیله اعلاء «نژاد برتر سفید» رو آوردند.

در آن‌سو، مردمان جلد رنگی از اثر ظلم و تزریق افکار مستبدانهٔ غربی، چنین پنداشتند که چون سفید نیستند پس حتما حقیر و کثیف و گناه‌کار‌ند و در غل و زنجیر بودن، حق‌شان هست. از همین لحاظ چنان برداشت کردند که برای شخصیت یافتن، احترام شدن و زورگو بودن باید سفید باشند. همین بود که در صدد خود شبیه‌سازی با غربیان سفید‌پوست شدند.

کپیتالیزم هم که داشت سال‌های پر رونق خود را آغاز می‌کرد از این آشفته اوضاع استفاده سؤ برده، در صدد هر چه بیشتر معروف شدن نژاد سفید و بدنامی نژاد رنگی شد، تا محصولات مرتبط را هر چه بیشتر تولید و به فروش رساند!

اگرچه ظاهراً استعمار پایان یافته است اما ما هنوز زنان و مردان در بند، روی‌ سفید وُ گردن‌ سیاه، را به وفور می‌بینیم.
امروزه با بکارگیری چنین ترفند‌ها ملیون‌ها دالر صرف تغییرِ ناممکنِ رنگ جلد افراد می‌شود.
کپیتالیزم در خانه اربابانش بیشترین سود را از همین طریق جلب می‌‌کند. طبق تحقیقات تحلیل‌گران صنعت جهانی، فابریکه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی اروپایی، بیشترین آمار استفاده کنندگان را از سرزمین‌های با مردمان جلد رنگی دارند. عاید سالانه این فابریکه‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ بلیون دالر بوده و تا سال ۲۰۲۰ این مقدار به ۲۳ بلیون دالر افزایش خواهد یافت. همین تحقیق اضافه می‌دارد، در سال ۲۰۰۹ میلادی فقط در هند، ۴۳۲ ملیون دالر جهت خرید سفیدکننده‌های جلد به مصرف رسیده است!

از طرف دیگر، شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای نیز که خود بردگان کپیتالیزم هستند، به کمک این نظام شتافته، جهت بهره‌کشی بیشتر اعلانات فریبنده نشر می‌دهند، مثلا دختری جلد رنگی نه صاحب کار می‌شود و نه خواستگار دارد ولی همین که از گریم‌های سفیدکننده استفاده می‌کند به آرزوهایش می‌رسد!

اگر شرقیان امروزه، به نحسیت تاریخ سفید‌پوستان و مظلومیت خود پی می‌بردند، اگر به بندگی‌شان نزد الله اقرار می‌کردند و به مکرم بودن هر انسانی باورمند می‌بودند هرگز بسوی تغییر رنگ جلد نزدیک نمی‌شدند. اما برعلاوه جهل، کپیتالیزم فرصت‌شناس با کمک تکنولوژی مردم را بیشتر در گودال خودکم‌بینی فرو می‌برد و با روی کار آوردن فلتر‌های سفید‌کنندهٔ شبکه‌های اجتماعی، بیشتر از پیش از بشریت بهره‌کشی می‌کند.

ناگفته نماند که کپیتالیزم غربی‌ها را نیز به چیزی همانند برعکس این فریب می‌دهد. آن‌جا، رنگ تاریک و سیمای شرقی را ترویج داده، در بدل پول همانند ترفند‌شان در شرق، زیبایی طبیعی افراد را با اعتماد به نفس‌شان یکجا سلب می‌نماید!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی