فرهنگ و جامعه

زندگی اینگونه به من آموخت

فواید و ضرورت کار جمعی و گروهی بر کسی پوشیده نیست.

نویسنده: طارق سویدان

مترجم: فاطمه شمسی

فواید و ضرورت کار جمعی و گروهی بر کسی پوشیده نیست. قطعا قدم گذاشتن در این امر مهم، نیازمند کسب آموزش هایی است که بتواند میزان خطا و اشتباه ما را به حداقل برساند. کتابی که پیش روی شماست ترجمه اثری ماندگار از یک برنامه تلویزیونی است به نام « علمتنی الحیاه» ( زندگی این گونه به من آموخت) .

با هم بخش هایی از این کتاب را می خوانیم:

٭زندگی این­گونه  به من آموخته است که کار گروهی نسبت به کار فردی سودمند­تر است.

٭زندگی این­گونه به من آموخته است که با کار فردی نمی توان به اهداف بزرگ رسید.

ما امتی هستیم که با فضل و عنایت خداوند، دوباره داریم به سوی شکوه و نهضت و تمدن و پیشرفت حرکت می­کنیم، پس باید از ذهن خود این فرد گرایی را پاک کنیم. نباید تصور کنیم شخصی خواهد آمد و همه کارها را خواهد کرد و ما تنها باید دستوراتش را اطاعت کنیم و به راه خود ادامه دهیم. دنیا دیگر چنین نیست و چنین چیزی را نمی پذیرد. باید تفکر گروهی و کار گروهی داشته باشیم.

خداوند، از طریق نگاه کردن در آفرینش کار گروهی را به ما یادآور می­ شود. وقتی که  غاز­ها می خواهند به جاهای گرم­ تر مهاجرت کنند تا فصل سرما را پشت سر بگذارند، یک شکل v مانند را تشکیل می ­دهند. پژوهش­گران دریافته­ اند که آن­ ها وقتی بدین شکل پرواز می­ کنند  71 درصد بازدهی پروازشان بیشتر است، نسبت به وقتی که هر پرنده بخواهد به­ تنهایی پرواز کند.

این شکلی که پرندگان حین پرواز تشکیل می­ دهند باعث می­ شود هوا به کنار رانده شود و این امر به پرنده عقبی و پرنده عقب­ تر از او به همین ترتیب کمک می­ کند. دانشمندان هم­چنین کشف کرده­ اند اگر غازی دسته را ترک کند به سرعت متوجه مقاومت هوا می­ شود و مجبور می­ شود تلاش بیشتری کند و در آخر به دسته v مانند باز می­گردد.

٭ما باید از غازها درس عبرت بگیریم.

مزایای کار گروهی:

  • ثمره­ ی زیاد و نتایج هنگفت

نتیجه کار گروهی نسبت به کار فردی چند برابر است. وقتی به­ صورت فردی کار می­ کردم و می­ خواستم کتابی بنویسم در طول یکسال می ­توانستم یک کتاب یا حداکثر دو کتاب منتشر کنم. ولی حال که، گروهی ممتاز مرا همراهی می ­کنند، می توانم سالی تا شش کتاب منتشر کنم. گمان نبرید هیچ مولف معروفی امروزه به ­تنهایی می­نویسد.

  • ما به کمک کار گروهی می­ توانیم کاری کنیم مردم ایده را ببینند نه شخص را.

مردم وقتی کار گروهی را ببینند نمی­ گویند، این طارق سویدان بود و چنین و چنان در کتابش نوشته بود، بلکه مردم می ­گویند گروهی با فکر و ایده­ ی خود این کتاب را تالیف کرده ­اند.( و به خود ایده و نوشته ­ی کتاب توجه می­ کنند.)

  • حصول فواید شوری

یعنی با مشورت کردن افراد گروه در یک کار گروهی فواید بزرگی به دست می­ آید.  به­ خاطر دارم چندین بار مثلا می ­خواستم کتابی را منتشر کنم، برادرم آقای احمد شورجی، مدیر موسسه ابداع فکری، نزد من می ­آمد و می­گفت دکتر، ای کاش این مطلب را عقب­ تر بیاوری، یا کاش این را جلو­تر بیاوری، یا می­ گفت تصویر روی جلد آن قشنگ نیست……….

  • در کار گروهی ما هم می ­توانیم با دشواری­ های موجود مقابله کنیم، هم با رقبا و گروه­ های رقیب­مان.

مثلا ما نمی ­توانیم با کار فردی و به­ تنهایی با دشمنان امت مبارزه کنیم، بلکه در این موقعیت­ ها به کار گروهی نیاز داریم.

هم ­نیروزایی، کار روش­مند و منظم، انتقال تجربه­ ها و آموزه­ ها، ارتقای مهارت­ های فردی افراد در کنار جمع و هم­چنین بهره­ وری درست از کار­ها و در عین حال صرف زمان کمتر از دیگر مزایای کار جمعی است.

به آیات خداوند در قرآن دقت کنید. ندای ایمان در قرآن، همیشه ندایی جمعی است. در قرآن نمی­ توانید جایی را پیدا کنید که مثلا خداوند بگوید:« یا ایها الذین آمن»، بلکه ندای خداوند در قرآن همیشه بدین صورت است: «یا ایها الذین آمنوا……).

عجیب­ تر آن چیزی است که در سوره عصر آمده است:

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾  إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿۲﴾ ( انسان کنایه از یک فرد است). سپس خداوند عزوجل چه می­ فرماید: إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا …….. چند لحظه توقف کنید….انسان کنایه از یک فرد بود، پس خداوند می­ توانست با صیغه­ی مفرد ادامه دهد: « الا الذی آمن و عمل صالحا» ولی چنین نفرمود….چرا؟؟ چون برای محقق ساختن ایمان و عمل صالح، ناگزیریم همدیگر را به حق و صبر اندرز دهیم و این­ ها همه نیازمند یک جمع است تا محقق شود.

البته این درست است که تو به عنوان یک فرد در روز قیامت محاسبه می­ شوی و در آن روز به عنوان یک فرد یا می ­بری یا می­ بازی. «إِنَّ الْإِنْسَانَ…..»

در این سوره نیز به عنوان یک فرد؛ همان یک فردی که در جایی دیگر خداوند درباره­ اش چنین می ­فرماید:« وَكُلُّهُمْ آتِيهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَرْدًا» ( مریم/۹۵)

پس در واقع حساب و کتاب در روز قیامت فردی است، اما کار و تلاش در دنیا جمعی است:« إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ» (عصر/۳)

٭ایمان و عمل صالح و توصیه به حق و توصیه به صبر، همگی به جمع نیازمند است.

 

تابش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی