اخبار علمی و فناوری

سفر خطر ناک بسوی خورشید (ویدیو و عکس)

آژانس فضایی آمریکا، ناسا صبح روز یکشنبه 12 آگوست 2018 اعلام کرد، فضاپیمای پارکر به فضا پرتاب شد. این فضاپیما قرار است وارد اتمسفر خورشید شود.

کاوشگر پارکر بنا بود روز شنبه 11 آگوست به فضا پرتاب شد ولی به دلیل مشکلات فشار هلیوم که دقایقی پیش از پرتاب مشخص شد، برنامه پرتاب به تاخیر افتاد. پس از رفع مشکل، پارکر ساعت 7 و 31 دقیقه به وقت گرینویچ صبح روز یکشنبه 12 آگوست به فضا پرتاب شد.

عملیات ساخت و پرتاب پارکر که هدف از ارسال آن در این ماموریت دشوار، بررسی میزان امواج انرژی و گرما در اتمسفر خورشید و همچنین چگونگی حرکت آنها و شناسایی عوامل افزایش سرعت بادهای خورشیدی و ذرات پرانرژی این ستاره اعلام شده، یک میلیارد و 500 هزار دلار هزینه داشت.

 

 

این کاوشگر که از سکوی شماره 37 پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به سمت خورشید پرتاب شد، به سپر ویژه‌ای به نام « سیستم حفاظت گرمایی» که تنها 11.43 سانتی‌متر قطر دارد، مجهز است و حجمی به اندازه یک خودرو دارد و تا فاصله 3.8 میلیون مایلی به خورشید نزدیک شود.

پژوهشگران ناسا توانستند با ترکیب کامپوزیت کربن، هسته سبک و نوعی اسپری با فرمول ویژه برای بازتاب امواج خورشیدی، سپر ویژه‌ای بسازند که بتواند این فضاپیما را به در مقابل گرمای شدید و امواج خورشیدی محافظت کند.

 

گرمایی که پیش‌بینی می‌شود پارکر با آن مواجه شود، حدود 1400 درجه سانتیگراد خواهد بود، با اینحال ناسا گفته اگر سپر گرمایشی به کار رفته در کاوشگر پارکر به خوبی عمل کند، دمای هسته پارکر تنها 85 درجه خواهد بود. رکورد نزدیک شدن به خورشید در اختیار فضاپیمای مرکوری است که توانست به فاصله 29 میلیون مایلی خورشید برسد.

 

اگرچه معمولا نام دانشمندان و علمایی که در قید حیات نیستند، روی کاوشگرها گذاشته می‌شود، اما کاوشگر پارکر نام فیزیکدان و ستاره‌شناس مشهور یوجین پارکر را روی خود دارد. یوجین پارکر در 10 ژوئن 1927 در ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد و در حال حاضر 91 سال سن دارد. او در سال 1958 نظریه طوفان‌های خورشیدی را مطرح کرد.

 

به نقل از سایت العربیه فارسی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی