مطالعات اسلامی

سنگ اندازی مغرضان بر سر راه نخبگان دینی

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

سنگ اندازی مغرضان بر سر راه نخبگان دینی

پیشگفتار

در بطن هر جامعه، افراد مغرضی وجود داشته که نمی گذارند نخبگان دینی به فعالیت های مذهبی رو آورده و نهایت تلاش خود را برای کار شکنی های مختلف جهت پیشگیری سرویس دهی دینی خدا پسندانه آنان در بلند مدت نیز می نمایند .

فرایند سنگ اندازی بر سر راه نخبگان دینی، در ادوار مختلف نماد هستی داشته که گاهی درصد حجم آن رشد و گاهی حجمش کاسته شده، اما در مجموع به صورت کلی، بدنه آن، از هم نپاشیده است .

بدین ترتیب، فرایند کارشکنی جهت جلوگیری از فعالیت های خدا پسندانه نخبگان مذهبی در بطن جامعه، یک واقعیت انکار ناپذیری است که نیازمند نرخ بالایی از سعه صدر، تحمل سختی های فراوان بوده تا اتوریته ارائه خدمات دینی، علمی، فرهنگی و … توام با شرایط موجود از ناحیه ی آنان در چهار چوب برنامه ریزی سنجیده جهت عبور از آنها در دراز مدت، امکان پذیر گردد .

تعریف کارشکنی

هر گونه فرایند پیشگیری عامدانه از فعالیت های مخلصانه نخبگان دینی جهت نشر آموزه های ناب اسلامی در بطن جامعه و فضای مجازی چه آنی باشد چه کلان، موسوم به عمل ” سنگ اندازی” است .

کنش فوقانی از لحاظ دکترین موازین ناب اسلامی، جنیه وقیحانه داشته و در هر مقطعی به شدت آن را نیز وتو می نماید.

عوامل سنگ اندازی

می توان چندین فاکتور را برای کارشکنی مغرضان بر سر راه نخبگان دینی ارائه نمود :

* هراس داشتن از آگاهی عموم مردم نسبت به مسائل اسلامی که موجب دوری آنان از خرافات،خزعبلات، ندانم کاری ها و . . . شود ؛

* فروپاشی بدنه ی پشتوانه اجتماعی آنها که سالیان متمادی جهت رسیدن به اهداف شوم خود از آن سوء استفاده می کردند ؛

* حسادت سنگ اندازان به جهت آنکه درصد پتانسیل پاسخگوئی آنها نسبت به توانایی نخبگان دینی برای حل مسائل اسلامی نازل بوده و همواره در این راستا نیز منفعل هستند ؛

راهکارهای پیشگیری از کارشکنی ها

– ریشه یابی کنه انواع سنگ اندازی های مختلف و شناسایی حامیان مغرضان جهت فتح باب دیالوگ مسالمت آمیز برای مجاب کردن آنها جهت خودداری از روند کارشکنی راجع به استمرار فعالیت های دینی توسط نخبگان مذهبی، مشروط به آنکه باز نمودن روزنه گفتمان، جنبه ی کارگری در بلند مدت داشته باشد ؛

– اتحاد و انسجام بنیادین نخبگان مذهبی جهت همکاری با یکدیگر برای تضعیف ستون فقرات فرایند کارشکنی های مختلف از ناحیه افراد مغرض بابت به
حاشیه راندن آنها از صحنه ی اجتماعی که به شکل نسبی بعد تداومی داشته باشد.

افزایش اطلاعات جهت ترانزیت از فرایند سنگ های احتمالی

با توجه به سنگ اندازی های مکرر مغرضان در حیطه نشر آموزه های صحیح دینی به آحاد مردم در بطن جامعه، نیاز حاد است که نخبگان دینی نرخ اطلاعات خود را راجع به کارشکنی های سترگ زیر زمینی آنها ارتقا داده تا به شکل تصادفی در مهلکه نیفتاده و در بلند مدت به جهت  عدم شناسایی توطئه های گوناگون آنان به حاشیه دامنه دار نیز رانده  نشوند .

به روز شدن داده های نخبگان دینی راجع به سنگ اندازی های گوناگون اشخاص مغرض که خواهان جلوگیری از سرویس دهی جانانه آنان برای آحاد مردم بوده، باعث تحکیم پشتوانه مدنی آنها در دراز مدت جهت ارائه ی خدمات علمی و آموزشی بهتر در بطن جامعه نیز خواهد گردید .

کلام واپسین

بنابراین، فرایند کارشکنی های مختلف مغرضان در زمینه ارائه خدمات اسلامی توسط نخبگان دینی در بطن جامعه، جنبه دائمی داشته که صرفا با برنامه ریزی بهینه توام با شرایط حاکم ، توانایی عبور از آنها در بلند مدت نیز امکان پذیر می باشد .

تاریخ :

۴ ربیع الاول ۱۴۳۹ ه – ق برابر با ۲ آذر ۹۶ ه – ش .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن