اخلاق و تربیت

سوءظن وجاسوسی حرام است

سوء ظن نسبت به مسلمانان مثل سوءگفتار حرام است. پس همان گونه که بدگویی نسبت به دیگران حرام است، گمان بد و سوء ظن نیز حرام است. خداوند متعال می فرماید: (یاایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض الظن اثم)

ترجمه: ای مومنان! از بسیاری از گمان ها بپرهیزید، که برخی از گمانها گناه است.

مراد از گمان در این آیه گمان بد است، وصف ظن با کثیر، اشاره به خطرات آن می باشد، پس امر به پرهیز از بسیاری از آن داده است، تا پرهیز از اندک آن تحقق یابد.

گمان عبارت است از آنچه که در دل انسان متمرکز گردد، و قلب بدان مایل شود، این حرام است.

در حدیث شریف از ابوهریره (رضی الله عنه) آمده که گفته: رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: ایاکم والظن، فإن الظن اکذب الحدیث، ولاتحسسوا،ولا تجسسوا، ولا تحاسدوا، ولا تباغضوا، ولا تدابروا، وکونوا عبادالله اخوانا.

ترجمه: بر شما لازم است که از گمان بپرهیزید، زیرا گمان دروغترین سخن است، و تجسس ننمایید، جاسوسی نکنید، و به یکدیگر بغض و کینه نورزید و به همدیگر پشت نکنید، ای بندگان خدا، با هم برادر باشید.

قرطبی (رضی الله عنه) گفته است: منظور از گمان در اینجا تهمتی است که سببی برای آن نیست، مانندکسی که شخصی را متهم به زنا نماید بدون اینکه چیزی که مقتضای آن کار برای او آشکار شده باشد.

پس بر مسلمان لازم است که خود را از جاهای شبهه آمیز و آنچه که باعث گمان بد می شود حفظ نماید و از آن بپرهیزد، و برای سلامتی دین و آبروی خود اهتمام بورزد. گمان بد به جاسوسی می انجامد، و لهذا خدای متعال بعد از نهی گمان بد، از جاسوسی نمودن نهی کرده است.

و فرموده است: (ولاتجسسوا) جاسوسی نکنید، یعنی درباره عیوب مردم تجسس ننمایید. ، تا بر آنچه خدای متعال از آنها پوشانده اطلاع یابید، و این به جهت اینکه در دل شخص تهمت واقع می شود سرچشمه می گیرد پس اراده می نماید که تحقیق کند، پس به تجسس می پردازد و جستجو می کند و گوش می دهد، از این ها منع شده است.

در ”سنن ابوداوود” آمده است که آن حضرت فرمودند: اذا ظننت فلا تحقق، و اذا حسدت فلا تبغ، و اذا تطیرت فامض، ترجمه: چون گمان نمودی پس نحقیق مکن، و چون حسد ورزیدی پس خواستار آن نشوید، و چون فال بد زدی پس برو و از راهت برنگرد.

منبع: سایت حوزه علمیه عرفانی قره بلاغ

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن