یادداشت

سکوت دولت و جواب مردم

جوابگویی به ابهامات مردم یک جامعه ، راز ماندگاری قدرت هاست . ملت برای هر حادثه و هر اتفاق ، سوال طرح
می کند و جواب می خواهد . تقویت روحیه ی پرسش گری ، به شهروندان اجازه می دهد تا بپرسند و توضیح بخواهند . هیچ چیز مبهم نماند و شفافیت حرف اول را بزند .

چرایی وقوع حادثه و رخدادها و تنویر افکار عمومی ، هنر حکومت هاست . قانع کردن مردم و به زبان ساده حرف زدن دولتمردان ، در ایجاد ارتباط بین حکومت و مردم موثر است .

در سال های اخیر که کشورمان آماج وقوع حادثه ها بود و هرگوشه اش به دست زلزله و سیل ، در امان نبود؛ اگر
مردم برای پرسش هایشان جواب درست می گرفتند ، دیگر شیوع شایعه به این شدت نضج نمی گرفت و رشد نمی کرد

مردم به زعم خودشان به پرسش های مطرح شده در جامعه جواب می دهند . علت زلزله ؛ علت سیل و حتی علت گرانی ها و نتیجه ی برجام ، سوال و ابهام هایی است که وقتی حکومت به آن جواب ندهد ؛ مردم خودشان جواب اش را می دهند ، گرچه پاسخ ها همانی نباشد که کارشناسان عقیده دارند .

در باره ی سیل ویرانگر روزهای اولین سال ؛ مردم به بارور کردن ابرها و عدم کنترلش توسط دولت ، معتقد بودند. دولت سکوت کرد و بازار تحلیل مردم داغ شد . در باره ی زلزله هم مردم خودشان توضیح دادند ، خودشان پاسخ دادند و خودشان به مقام اقناع رسیدند .‌
تحلیل و کنکاش به درون تاکسی ها و محل تجمع عمومی کشیده شد . همه تحلیل گر شدند .

گسترش این ابهامات و دنبال مقصر گشتن و در نهایت ، دولت را مقصر قصورها دانستن ؛ به همان مرحله ای باز می گردد که حرف دولت نامفهوم می شود . جواب سوال ها داده نمی شود و مردم مجبور می شوند خودشان جاهای خالی را پر کنند ‌.

جواب وقوع زلزله و عدم پاسخگویی دولت و کارشناسان ، هارپ را توجیه می کند و علت سیل ها ، باروری غیر اصولی ابرها
می شود .

وقتی زبان مردم و دولت با هم تعارض
داشته باشد و حرف همدیگر را نفهمند ؛ مجبوراند تا پاسخ های غلط ودرست هم را بشنوند . تفهیم علت ها به زبان مردم آسان است ؛ اگر دولت درک کند .

کتایون محمودی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن