اخبار جهان اسلام

سیاست حذف نمادهای اسلامی و مسیحی در چین

حذف گسترده نمادهای دینی از بناهای اسلامی و مسیحی در چین که همچنان ادامه دارد، به حدی بوده که در آینده شناسایی این مکان‌ها از روی شکل ظاهری آنها دشوار خواهد بود.

حذف گسترده نمادهای دینی از بناهای اسلامی و مسیحی در چین که همچنان ادامه دارد، به حدی بوده که در آینده شناسایی این مکان‌ها از روی شکل ظاهری آنها دشوار خواهد بود. اکنون معماری این مراکز عبادی شبیه به معماری سنتی چینی دیگر ساختمان‌ها شده،‌ به طوری که به راحتی از سایر بنا‌ها قابل تشخیص نیستند.

به نقل از بیتر وینتر، مقامات حزب کمونیست به دنبال انتشار برنامه ۵ ساله برای چینی‌سازی اسلام در استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ و سایر مناطق، دستور داده‌اند همه بناهای دارای معماری اسلامی تغییر یابند و نمادهای اسلامی آن‌ها حذف شوند.

در اوایل ماه ژوئیه به مسئول یک مسجد در شهر سیندیان چین در استان هنان دستور داده شد که گنبد و نشان هلال ماه و ستاره واقع در پشت‌بام این مسجد را بپوشاند. اما پس از آن مقامات دولتی اعلام کردند این اقدام کافی نیست و باید این نمادها به طور کامل حذف شوند.

اقدامات مشابهی در مسجد روستای زیجی در همین استان انجام و نمادهای چینی جایگزین نمادهای اسلامی شد. همچنین مقامات چینی در برخی مساجد دیگر، گنبد و مناره‌ها را از بین بردند.

حذف نمادهای اسلامی تنها محدود به مساجد نیست. در ماه سپتامبر مقامات محلی به صاحبان یک رستوران دستور دادند که عبارت «الله اکبر» را که به زبان چینی نوشته شده بود پاک کنند.

کلیسا‌های سراسر چین نیز با برخوردهای مشابهی مواجه شده‌اند. در ماه مارس امسال مدیر یک سازمان مسیحی در چین اعلام کرد به دستور مقامات، همه مظاهر و نمادهای غیرچینی باید از کلیساها حذف شود.

آوای سنت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن