متن ادبي

شاملو و شعر بلند در آستانه

نویسنده: صدیق قطبی

از میان شعرهای شاملو، شعر حماسی «در آستانه» هماره برایم تازگی و جذابیت دارد. شعر در آستانه‌ی شاملو، یکی از ماندگارترین و پرهیبت‌ترین شعرهای اوست. شعری که به نوعی وصیت او به شمار می‌رود و چکیده‌ای از نگاه او به زندگی.

شاملو در شعر بلند «در آستانه» از زندگی خود می‌گوید و پایان گرفتن زندگی خویش را به نظاره می‌نشیند. می‌بیند که بر آستانه‌ی رفتن ایستاده است و منتظر که دربِ‌ خروجی زندگی به رویش گشوده شود. در اواخر این شعر او از محدودیت‌های کمّی و کیفی زندگی می‌گوید. از مجال بی‌رحمانه کوتاه زندگی که حتا فرصتش نمی‌دهد که در آینه به تأنی نظر کند و از میان لبخنده و اشک یکی را سنجیده برگزیند. از فرصتِ کوتاه و سفرِ جانکاه می‌گوید. اما اوج طنین شعر جایی است که وقتی به همین فرصت سپری شده‌ی زندگی خود می‌نگرد در هیئت انسانی غبطه‌انگیز می‌گوید: «فرصت کوتاه بود و سفر جان‌کاه بود/ اما یگانه بود و هیچ کم نداشت»:

دستان بسته‌ام آزاد نبود تا هر چشم انداز را به جان در بر کشم
هر نغمه و هر چشمه و هر پرنده
هر بدر کامل و هر پگاه دیگر
هر قله و هر درخت و هر انسان دیگر را.
رخصت زیستن را دست بسته دهان بسته گذشتم دست و دهان بسته
گذشتیم.
و منظر جهان را
تنها
از رخنه‌ی تنگ چشمی ِ حصار شرارت دیدیم و
اکنون
آنک در ِکوتاه بی کوبه در برابر و
آنک اشارت دربان منتظر!-

دالان تنگی را که در نوشته‌ام
به وداع
فراپشت مینگرم:
فرصت کوتاه بود و سفر جان کاه بود
اما یگانه بود و هیچ کم نداشت.
به جان منت پذیرم و حق گزارم.
(چنین گفت بامداد خسته.)

منبع: عقل آبی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی