شخصيت‌هاصحابه و اهل‌بیت

شخصیت عمر رضی الله عنه در قدیمی‌ترین دانشنامه انگلیسی‌زبان

عمر بن خطاب یکی از شخصیت های ارزشمند و تأثیرگذار تاریخ اسلام است و به همین خاطر، در دانشنامه های دنیا، به بررسی زندگی نامه ایشان پرداخته اند. آن چه در زیر خواهید خوانید، متن کامل زندگی نامه عمر از دانشنامه بریتانیکا (Encyclopædia Britannica) است.

[این دانشنامه نخستین بار در سال ۱۷۶۸ در ادینبورگ منتشر شد. این دانشنامه قدیمی‌ترین دانشنامه انگلیسی‌زبان محسوب می‌شود. این دانشنامه در حال حاضر یکی از مهم ترین و معتبرترین منابع به زبان انگلیسی به شمار می‌رود که تا به امروز ویرایش و انتشار آن ادامه یافته‌است. بریتانیکا توسط ۱۰۰ ویراستار تمام وقت و بیش از ۴٫۰۰۰ مشارکت‌کننده که خود شامل ۱۱۰ نفر از برندگان جایزه نوبل و ۵ رئیس جمهور است، به رشته تحریر درآمده و در بسیاری موارد، علمی‌ترین و آکادمیک‌ترین دانشنامه دنیا شناخته شده‌است.

بریتانیکا قدیمی‌ترین دانشنامه جهان به زبان انگلیسی است که همچنان تهیه می‌شود. مقالات بریتانیکا در طول سده‌های ۱۸ تا ۲۰ میلادی توسط مقاله نویسان خبره و باتجربه در زمینه‌های مختلف بازبینی شد و مورد تایید قرار گرفت و حتی گاهی برای تهیه مقالات آن تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌شد. در این مدت بریتانیکا شهرت بسیاری میان انگلیسی‌زبانان به دست آورد و دانشنامه منحصربه‌فردی به شمار می‌آمد، به طوری که در سدهٔ بیستم و در نسخه یازدهم این مجموعه مورد استفاده به عنوان یک مرجع معتبر برای افراد عادی و دانش‌پژوهان قرار گرفت.

هم‌اکنون بریتانیکا هم به‌صورت کتاب و لوح نوری و هم در اینترنت موجود می‌باشد و اطلاعات آن مورد اعتماد بوده و می‌توان با اطمینان خاطر از آنها استفاده کرد. ویکی پذیا].

در دانشنامه بریتانیکا آمده است:

نام کامل وی عمر بن خطاب است. در سال 586 میلادی در مکه مکرمه [هم اکنون واقع در عربستان سعودی] به دنیا آمد و در سوم نوامبر سال 644 میلادی در مدینه منوره از دنیا رفت. او دومین خلیفه مسلمانان بود که از سال 634 خلافت را عهده دار شد. ارتش عرب تحت فرماندهی وی موفق به فتح بین النهرین و سوریه شد و فتح ایران و مصر نیز همان زمان، توسط آنان آغاز گشت.

او از خاندان بنی عدی و از طایفه قریش در مکه بود. عمر در ابتدا از مخالفان محمد بود؛ ولی در سال 615 میلادی مسلمان شد. در سال 622 میلادی هنگامی که همراه با دیگر مسلمانان مکه به مدینه رفت، تبدیل به یکی از مشاوران مهم محمد شد. پیوند بسیار نزدیک و عمیقی با ابوبکر داشت.

موقعیت اجتماعی او از ازدواج محمد با دخترش حفصه، در سال 625 میلادی مشخص می شود.

پس از وفات محمد در سال 632، عمر نقش بسیار بزرگی در پذیرش یک نفر مکی یعنی ابوبکر [خلافت 634-632 میلادی] به عنوان خلیفه و ایجاد سازش با مسلمانان مدینه داشت.

عمر در بسیاری از امور تکیه گاه و مورد اعتماد ابوبکر بود. که ابوبکر ایشان را برای خلافت بعد از خود کاندیدا کرد تا موفق شود.

عمر در زمان خلافتش اولین کسی بود که به عنوان «فرمانروای اهل ایمان» یا «امیرالمؤمنین» خوانده شد.

در زمان حکومتش، توسط وی، شاهد تبدیل شدن قلمرو عرب به یک قدرت  جهانی بود. عمر در سراسر فتوحاتش حکومت های فاخر و اشراف زادگی را برچید و از نزدیک بر خط مشی سیاسی در سرزمین های فتح شده و اداره آن ها نظارت داشت. بنیان (ساختار) نخستین حکومت اسلامی که شامل حقوق قانونی برای همه بود، قسمت بزرگی از موفقیتش را مرهون عمر است.

عمر توسط یک برده فارسی به دلیل مسایل و اختلافات شخصی ترور شد.

او در مدینه و پس از ده سال در دست داشتن قدرت (خلافت) از دنیا رفت.

او حاکمی بسیار قدرتمند و نسبت به متخلفان بسیار سخت گیر بود. وی ریاضت های بسیار سختی می کشید. عمر به سبب اقتدار و عدالتش مورد احترام همگان بود./ اختصاصی دانشنامه اسلامی تبیین

ترجمه: محمدباقر حسین بر

منبع: دانشنامه اسلامی تبیین

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی